МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Непрямий остеогістогенезРозвиток кістки в онтогенезі Хімічний склад кісток Біофізичні властивості кісток ЗАКОНОМІРНОСТІ СТРУКТУРНО-ФУНКЦІОНАЛЬНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ СКЕЛЕТА ХРЕБЕТНИХ ЛЕКЦІЯ №5.
Кістка має значну твердість, міцність та пружність. Ці особливості зумовлені тим, що міжклітинна речовина кісток представляє собою закономірно поєднаний комплекс неорганічних солей і колагенових (олеїнових) волокон. В результаті щільність кісток завжди вища 1 г/см³, а щільність компактної кісткової речовини досягає 2,5 г/см³. При видаленні із кісток мінеральних речовин (декальцинація) пружність кістки різко зростає. При руйнуванні органічних компонентів кісток вони стають крихкими.
Кістка містить майже всі елементи таблиці Менделєєва, є депо мінеральних речовин організму. Її склад непостійний, що пов’язано з ремоделяцією кістки – постійне поновлення її структури. Склад кістки: 1. органічні речовини – 12% білка (осеїн), 15% жира, до 1% вуглеводів; 2. неорганічні речовини – 50-70% води, 23% (до 40%) мінеральних речовин. Серед мінеральних речовин переважають солі кальцію – гідроксиапатити (більше 98%). Хімічний склад кісток залежить від віку тварини, умов годівлі і утримання, положення кістки в скелеті і відповідає виконанню її функції.
Як уже відомо, кістки внутрішнього скелету розвиваються із хрящових зачатків, а кістки зовнішнього – безпосередньо із сполучної тканини. В результаті процес розвитку кістки із сполучнотканинної перетинки визначається як прямий остеогістогенез, а з хрящових зачатків – непрямий остеогістогенез. Починається в передплодовому періоді онтогенезу, в якому внутрішній скелет представлений чітко вираженими хрящовими зачатками, які мають форму майбутніх кісток та вкриті сполучнотканинною оболонкою (охрястя). Процес перетворення хрящових зачатків у кісткові органи, в усіх без винятку, кістках внутрішнього скелету, проходить за загальними закономірностями. При цьому, найбільш зручним об’єктом для дослідження процесів непрямого остеогістогенезу є довга трубчаста кістка. Формування кісткової тканини в хрящовому зачатку трубчастої кістки починається в середній його частині (діафізі) під окістям – перихондральне окостеніння, яке переходить у періостальне. В результаті формується кістковий поясок (манжетка). В подальшому всередині хрящового діафіза спостерігається масова загибель і розсмоктування хрящових клітин, що супроводжується мінералізацією міжклітинної речовини. Утворюються порожнини, в які проростають кровоносні судини і мезенхіма, клітини котрої диференціюються в остеобласти та остеокласти. В результаті розвивається кісткова тканина і формується енхондральний (внутрішньохрящовий) осередок окостеніння. Кісткова тканина, яка утворюється в ділянці діафіза, в подальшому заміщається кістковим мозком, а процес окостеніння поступово поширюється вверх і вниз в напрямку до епіфізів, які деякий час залишаються хрящовими. В подальшому енхондральні осередки окостеніння починають формуватися і в епіфізах. Кістки з двома епіфізарними осередками окостеніння називають біепіфізарними, з одним – моноепіфізарними. Між діафізом та епіфізами в кістках, що ростуть, довгий час зберігається хрящовий прошарок – метафізарний хрящ, який формує з прилягаючими до нього ділянками губчастої кісткової речовини та кровоносними судинами зону росту, яка забезпечує ріст кістки в довжину. Ріст кістки в ширину відбувається переважно за рахунок періостального остеогістогенезу. В найбільших кісткових виступах можуть виникати апофізарні (додаткові) осередки окостеніння. З віком метафізарні хрящі тоншають і руйнуються, зона росту зникає, епіфіз і діафіз зростаються. Цей процес визначається як синостоз. Кожна кістка внутрішнього скелету має свої терміни початку окостеніння та синостозу, які залежать від виду, статі тварин і умов їх утримання. Читайте також:
|
||||||||
|