Інші віруси (наприклад, рабдовіруси і параміксовируси) містять (-) -РНК (див.мал.), до трансляції не здатні. Замість трансляції вона бере (як матриця) участь в транскрипції – утворенні п'яти моноцистронних (+) -РНК, які і виступають згодом як мРНК. Процес каталізується РНК-синтетазой, що міститься у вірусній частинці.
У зв'язку з іншою біологією вірус має і іншу, більш складну, організацію. Зокрема, (-) -РНК упакована за допомогою білків в т. з. нуклеокапсид, у складі якого залишається і після проникнення вірусу в клітину.
Серед білків нуклеокапсиду знаходяться два ферменти - різновиди РНК-синтетази. Один фермент здійснює вже згадувану транскрипцію (-) -РНК. Утворені при цьому вірусні про-мРНК піддаються дозріванню: у них формуються "ковпачки" і пів(А) -фрагменти. Ймовірно, лише після цього мРНК покидають матричний нуклеокапсид і зв'язуються з рибосомами зараженої клітини.
У якийсь момент нуклеокапсид перемикається на інший процес - реплікацію. Можливо, це досягається шляхом модифікації ферментів або усього нуклеокапсиду. Реплікація здійснюється іншим різновидом РНК-синтетази.
Процес знову включає 2 етапи:
- утворення на (-) -ланцюгу як на матриці (+) -ланцюги РНК і утворення на (+) -ланцюгах як на матриці (-) ланцюгів РНК.
Новосинтезовані (-) РНК покидають нуклеокапсид і об'єднуються з новосинтезованими ж вірусними білками в нові нуклеокапсиди.