Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Надсмертність та її вимірювання.

 

Надсмертність полягає в тому, що рівень смертності в певному населенні або певній демографічній чи соціально-економічній його групі значно вищий, ніж усталений, типовий рівень смертності іншого населення або його групи, тобто відчутно перевищує рівень, досягнутий масовою сукупністю.

Надсмертність є проявом диференціації смертності, її варіації, що викликана сукупною дією факторів смертності. Вивчення регіональної та групової надсмертності є необхідним етапом у пошуку шляхів її зниження.

Для виміру надсмертності використовують різні по­казники, що характеризують ці явища у відносному і абсолютному вираженні.

Відносні показники надсмертності - індекси надсмертності — є відносними величинами порівняння. Основним принципом їх розрахунку є зіставлення коефіцієнтів інтенсивності смертності, які сформувалися в умовах, схожих за важливими суттєвими ознаками.

Наприклад, розбіжності вікових коефіцієнтів інтенсивності,що стосуються одного вікового контингенту,але різних демографічних чи соціально-економічних груп населення, відобразять диференціацію смертності, що викликана умовами життя цих груп, їх природними особливостями. Адже вік у групах, що зіставляються, однаковий, його вплив усунутий. Так, порівнюючи рівні вікової смертності міського і сільського населення, розбіжності між ними слід віднести на рахунок факторів, що формують умови життя людей у місті й на селі. Формула розрахунку індексів надсмертності така:

,

де —відповідно коефіцієнти інтенсивності досліджуваного і базисного населення (груп населення).

При визначенні бази порівняння вибирають населен­ня чи його групу, які мають а) мінімальний (реальний); б) середній; в) прогнозний; г) мінімальний (ідеальний) рівні смертності.

Індекси надсмертності, розраховані за коефіцієнтами інтенсивності, є індексами змінного складу. Вони можуть бути визначені як за реальними, так і за стандартизованими показниками.

Сьогодні статистика надає великої уваги надсмертності чоловіків (перебільшенню рівня смертності чоловіків), котра лише до певної міри може бути пояснена біологічними причинами. Пізнання цього явища та факторів, що його формують, дадуть змогу суспільству виробити заходи щодо його подолання. Серед факторів, якими сучасна наука пояснює надсмертність чоловіків, переважають суспільні. Це перш за все умови праці чоловіків, які зайняті в основному в галузях з високим ризиком травми і втрати здоров'я (добувна, металургійна, хімічна промисловість, транспорт тощо), а також дуже велика поширеність шкідливих звичок — куріння і надмірне вживання алкоголю, які збільшують і захворюваність, і травматизм. У сучасному світі індекси надсмертності чоловіків зростають. їх рівень у віці повної життєздатності надзвичайно високий.

Індекс надсмертності чоловіків розраховується за формулою:

 

де , — відповідно коефіцієнти смертності чоловіків та жінок.

Індекс надсмертності характеризує не лише розбіжності в рівнях смертності двох порівнювальних сукупностей населення, а і вплив вікової структури, зокрема процесу старіння кожної структури населення.

 

Поряд з індексами надсмертності для її вимірювання можуть бути використані інші показники та прийоми. Так, число недожитих років життя — це число років, на які могло б бути подовжене життя. Найбільш придатні для цього середні показники тривалості життя. Для реального населення це може бути різниця між середнім віком смертності чоловіків і жінок. Більш правильно (елімінуючи вплив вікової структури) цей показник визначають за таблицями смертності.

Для кількісної характеристики надсмертності використовують показник вікового лагу смертності в роках. На рис.1 показано, як можна визначити лаг, тобто розрив у віці смерті чоловіків і жінок відображає кількість втрачених життів у розрахунку на 1000 (або 10000) чо­ловік. Отже, ще один показник — різниця у пунктах вікових коефіцієнтів смертності.

Чим нижчі показники надсмертності будь-яких груп населений, чим ближче значення індекса до 1, чим ближ­че число недожитих років, лаг смертності, кількість втрачених життів до 0, тобто чим менша диференціація смертності при низьких її рівнях, тим вищий рівень соціальної справедливості суспільства.

Одним і прийомів визначення надсмертності є зіставлення показників моделі смертності — таблиці смертності, особливо порівняння середньої тривалості майбутнього житія в абсолютному і відносному вираженні.

 

_____ чоловіки

- - - - - жінки

 

Рис.1. Інтенсивність вікової смертності чоловіків і жінок України, лаг вікової смертності

 


Читайте також:

  1. Вологість повітря, її визначення та вимірювання.
  2. Поняття величини та її вимірювання. Відображення властивостей реального світу через поняття величини. Види величин.
  3. Поняття довжини відрізка та способів його вимірювання. Основні властивості довжини. Одиниці вимірювання довжини та співвідношення між ними.
  4. Поняття площі плоскої фігури, її основні властивості та способи вимірювання. Рівновеликі та рівноскладені фігури. Одиниці вимірювання площі та співвідношення між ними.
  5. Прямі потенціометричні вимірювання.
  6. Тема.Основні поняття про вимірювання. Класифікація вимірювань
  7. Характеристика сезонних коливань, методи їх вимірювання.




Переглядів: 1714

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття смертності. Екстенсивний та інтенсивний аналіз смертності. | Стандартизація показників смертності як умова міжнародних порівнянь.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.