Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 14 : Обшук та виїмка

1. Поняття, значення обшуку для розслідування. Завдання і види обшуку.

2. Підготовка до проведення обшуку.

3. Тактичні прийоми обшуку.

4. Фіксація результатів обшуку.

 

1. Поняття, значення обшуку для розслідування. Завдання і види обшуку.

Обшук слідча дія, яка полягає, в примусовому розшуку в певному приміщенні чи місці, або в особи знарядь злочину, речей і цінностей, здобутих злочинним шляхом, а також інших предметів і доказів чи злочинця, що переховується. Підставою для обшуку є - припущення слідчого про те, що названі об'єкти сховано в вказаних місцях.

Коли точно відомо, де вони знаходяться, слідчий проводить виїмку.

Значення обшуку, як способу збирання доказів полягає в тому, що за цого допомогою можна зробити цінні фактичні дані, які забезпечать успіх у розслід справи. Обшук повинен провадитись у відповідності з вимогами КПК.

Для проведення обшуку слідчий складає про це мотивовану постанову, яку санкціонує прокурор.

Згідно з кримінально-процесуальним законодавством, обшук може бути проведений без санкції прокурора, але з обов'язковим повідомленням його про це в добовий строк.

При обшуку обов'язкова присутність двох понятих, з числа громадян, які заслуговують на довір'я.

Якщо це відбувається в установі, то запрошується її представник.

Обшук житла необхідно провадити в присутності особи, що її обшукують. Якщо вона переховується, або перебуває під вартою, обшук провадиться в присутності її домашніх, коли і їх немає - запрошуються сусіди, представники ЖЕКУ, про що зазначається в протоколі.

КПК України надіє слідчому при провадженні обшуку великі права. Так, коли особа, у якої вирішено провести обшук, не впускає в квартиру слідчого і понятих, слідчиц має право насильно проникнути в приміщення і провести обшук. Він вправі примусово розкривати замкнуті приміщення і сховища, якщо власник відмовляється їх добровільно відкрити. Але зазначені дії мають бути доцільними і переслідувати єдину мету - відшукання переховуваних об'єктів. Обовязки слідчого: Разом з тим закон вимагає, щоб слідчий, розкриваючи замкнені приміщення і сховищо уникав зайвого їх пошкодження, не розголошував обставин особистого життя обшукуваних. В ході обшуку слідчий обмежується вилученням придметів і документів, які мають безпосереднє відношення до справи, але придмети, вилучені з обігу , підлягають відібранню незалежно від їх відношення до справи, якщо тільки їх власник, не має спец дозволу на зберігання і користування ними.

За місцем провадження розрізняють обшук: -приміщення; -місцевості; -особи.

2. Підготовка до проведення обшуку.

Успіх обшуку в значній мірі залежить від ретельності цого підготовки.

Для цього необхідно всебічно вивчити мзтеріали справи і продумати основні елементи плану, де передбачити: які об'єкти, в кого і де шукати; коли провести обшук; як його організувати і здійснити.

Враховуючи характер злочину, способи і знаряддя його вчинення і приховування, ознаки слідів можтта припустити, які об'єкти можуть знаходитись у обвинуваченого і його співучасників.

Об'єкти обшуку дуже різноманітні: це може бути знаряддя і засоби вчинення і приховування злочинів; придмети і цінності, здобуті злочинним шляхом; придмети, що зберігають на собі сліди злочину; різні документи, листування. Іноді об'єктом обшуку є - живі люди - злочинець, що переховувався; особа, яку викрали, щоб вибити неповернені гроші; трупи, або їх частини.

Корисно заздалегіть оперативним шляхом, зібрати інформацію про зв'язки обвинуваченого і про те, чи не відбувалося переміщення яких-небудь придметів до зазначених осіб, зібрати дані, що характерізують місце обшуку, ознайомитися з планом будинку чи квартири, розташуванням кімнат, будівель на подвір'ї.

Готуючнеь до обшуку треба визначити склад його учасників, передбачити, хто буде запрошений понятими.

Слід за здалегідь передбачити запрошення оперативних працівників міліції.

3.Тактичні прийоми обшуку.

Тактичні прийоми провадження обшуку обумовлюються тим: що і де розшукується, але про те є деякі загальні прийоми для всіх об'єктів.

За законом обшук повинен провадитись удень, але у невідкладних випадках може бути виконаний і вночи.

Його слід провадити негайно, як тільки виникла необхідність і виконано підготовчи заходи.

Затримання з обшуком може дати змогу злочинцям підготуватися, усунути, або знищіти придмети, що викривають підозрюваного або обвинуваченого.

Як і інші слідчії дії, обшук треба провадити за певною системою і планомірно.

Прибувши на місце слідчий за допомогою з працвників міліції забезпечує його охорону, а якщо з боку обшукуваних можна чикати опору, то вживає заходів безпеки.

Перед початком обшуку слідчий називає себе, понятих, оголошує поста; нову про обшук, пропонує обшукуваному доброгільно видати розшукувані об'єкти (але добровільна видача: об'єктів, не виключає обшуку).

 

Хід обшуку доцільно ділити на два етапи:

1) слідчий візуально знайомиться з обстановкою (розташування кімнат, придметів, будівель на подвір'ї, ...),
намічає безпосередній порядок і прийоми обшуку, розподіляє обов'язки серед його учасників. Всіх осіб, що перебувають на місці обшуку, коротко розпитують про те: хто вони, чому тут, і яке мають відношення до обшукуваного. Після цього їх запршують в окреме приміщення, де вони мають знаходитись до закінчення
обшуку. Це запобігає спробі винести що-небудь, та передчасному розголошенні наслідків обшуку.

2) провадиться власне пошуки об'єктів обшуку, та їх вилучення. Для цього необхідно планомірно всебічно вивчити приміщення або місцевість, що обшукується. Оцінивши обстановку і враховуючи розмір, форму, обсяг, та інші властивості розшукур чних об'єктів, а так. ж професію особи, у якої провадиться обшук, де вони
можуть бути заховані. В ході обшуку слід стежити, чи не виявляє обшукуваний занепокоєння у зв'язку з наближенням тих, що обшукують до певного місця - гам можливо заховані об'єкти, які цікавлять слідчого. Ці місця слід і уважно обшукувати, продовжуючи стежити за поведінкою всіх присутніх.

Обшук особи:

Обшук особи включає - обстеження всього одягу на людині, придметів, які знаходяться на ній, а іноді і її тіла. Цей обшук виконує особа однієї статі з обвинуваченим. В необхідних випадках для цього запрошують мед. працівника. Особистий обшук обов'язковий у випадках, затримання підозрюваного чи обвинуваченого, при доставці заарештованого і місця позбавлення волі, прийомі і здачи його для кон вювання на допит. У разі затримання підозрюваного або обвинуваченого обшук провадиться в основному для вилучення вогнепальної і холодної зброї, інших засобів, за допомогою яких затриманий може вчинити опір. Вилучаються і всі при, мети, що викривають затрнм;аного (записи, документи, ...)

Обшук приміщення:

і ході обшуку необхідно обстежити все приміщення, речи і придмети обстановки, різні частини будинку, горище, сходи, підвали, комори, сан. вузли, карнизи, ... .Слід враховувати, що в різних придметах обстановки можуть находись добре замасковані тайники. Для виявлення їх треба пильно обстежити стіни, приміщення, звертаючи увагу на місця з новими шпалерами, свіжим пофарбуванням, або штукатуркою, на стіні з килимами, картинами тощо. Кам'яні і цегляні стіни слід простукувати молотком (в місті тайника звук від удару буде глухим) . В меблях тайники треба шукати таким чином: кожен придмет обстежують з усіх боків, виймаю ящики, знімають окремі частини стійки шаф, столів тощо. Велика різниця в цих ромірах вказуватиме на можливість тайників.

В нежилих будівлях і приміщення: застосовують в основному такі омі прийоми обшуку як і жилих, обстежувати потрібно всі господарські будівлі, гаражі, сараї, крамниці, пташничі, голуб'ятники, дрова, вугілля, сміття, сніг, дупла та крони дерев, транспортпі засоби тощо.

Обшук відкритої місцевості:

Перед обшуком відкритої місцевості, особливо коли обшукувана територія велика за розміром та складна за своїм рельєфом, слідчий попередньо вивчає іорієнтується в обстановці, користуючпсь при можлив топографічною картою чи планом. І плануючи послідовніст огляду, місцевість можна поділити на ділянки певної форми (сектори, квадрати, ...), на пересіченій місцевості вони повинні буи виликими, щоб їх можна було бачити. Якщо ділянка поділена межами, доцільно кожну частину обстежити окремо.

Коли є підстави гадати, що придмети обшуку зариті в землі, то грунт обстежують металичним щупом, та іншими технічними засоеами, поливають його водою і перекопують лопатою. Перевіряються також ями, чагарники, купи каміння.

4. Фіксація результатів обшуку.

Основним способом фіксації обгну, є - протокол, який є джерелом доказів. Протокол складається на місці проведення обшуку за правилами передбачиними КПК України.

У вступні частині зазначається: коли, де, ким, на якій підставі (постанові), в кого, в присутносі яких осіб проведено обшук. Зазначається, що перед обшуком слідчим було запропоновано показати місце знаходження об'єктів, що розшукуються і видати їх, і яку було дано на це відповідь.У верхньому правому куті зазначається час початку і закінчення обшуку.

Описова частина містить детальні відомості про придмети, які знайдені. Зазначити загальні та особливі знаки цих придметів або документів (назва, розмр, форма, колір або відтінок, якіст, вага, особливість данного придмету, пошкодження).

Слідчий повинен з'ясувати при обшук у понятих: чи немає в них яких-пебудь скарг, клопотань, претензій. При наявності їх заносять з заключну частину протоколу.

Протокол обшуку і виїмки має бути читким, в ньому не слід допускати помарок, виправлень. Складається він у двох примірниках (другий вручається обшукуван). Якщо протокол на кількох сторінках то підписується кожна сторінка протоколу.

Результати обшуку крім протоколу можуть бути додатково зафіксовані фотографуванням, відеозйомкою. Фотознімки, креслення, малюнки, підписані слідчим і понятими, додаються до протоколу.

Виявлені і вилучені об'єкти в подальшому необхідно: описати, відповідно упакувати і опечатати.

 

 


Читайте також:

  1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ТАКТИКИ ОБШУКУ
  2. Особливості тактики обшуку підозрюваного та його домоволодінь при розслідуванні злочинів у сфері незаконного обігу наркотиків
  3. Поняття, види та задачі обшуку і виїмки. Підстави проведення обшуку і виїмки.
  4. Психологія обшуку і виїмки




Переглядів: 859

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 13 : Відтворення обстановки і обставин події та перевірка показань на місці | Тема 15 : Допит

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.