Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



СИМПТОМАТИЧНІ ПСИХОЗИ.

Вступ

ЛІТЕРАТУРА

Висновок

Вступ

Запоріжжя-2010

ТЕМА: СИМПТОМАТИЧНІ ПСИХОЗИ. РОЗУМОВА ВІДСТАЛІСТЬ. ПСИХОПАТІЇ. СУДОВО-ПСИХІАТРИЧНА ЕКСПЕРТИЗА НЕПОВНОЛІТНІХ

Лекція

КАФЕДРА ЮРИДИЧНОЇ ПСИХОЛОГІЇ, СДОВОЇ МЕДИЦИНИ ТА ПСИХІАТРІЇ

 

 

з дисципліни

„СУДОВА ПСИХІАТРІЯ”

 

 

(2 год.)

 

 

 

Для курсантів факультетів

з підготовки слідчих,

кримінальної міліції,

студентів юридичного

факультету та слухачів

 


Лекцію підготував: Диса О.В., кандидат психологічних наук, начальник кафедри юридичної психології, судової медицини та психіатрії Запорізького юридичного інституту Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ

 

Рецензенти:

Гуйтур Михайло Михайлович,кандидат медичних наук, лікар-невропатолог вищої категорії кафедри неврології з курсом психіатрії, наркології та медичної психології Запорізького державного медичного університету

Мазулін Георгій Владиленович, начальник відділу спеціальних досліджень Науково-дослідного експертно- криміналістичного центру при ГУ МВС України в Запорізькій області, кандидат фармацевтичних наук, доцент, полковник міліції

 

 

Лекція обговорена та

схвалена на засіданні

кафедри юридичної психології,

судової медицини та психіатрії

14 червня 2010р.,

протокол № 19

ПЛАН ЛЕКЦІЇ:

Навчальні питання:

1. Симптоматичні психози

2. Психічні розлади, спричинені енцефалітами та їх судово-психіатрична оцінка

3. Розумова відсталість (F-70–F-79). Олігофренії (вроджене слабоумство)

4. Психопатії (розлади особистості і поведінки у дорослих – F-60 – F-69)

5. Судово-психіатрична експертиза неповнолітніх

Ключові поняття теми:симптоматичні психози, енцефаліти, олігофренія, психопатії,компенсація і декомпенсаціяпатологічного стану, патологічний розвиток.

 

Мета лекції: Надати знання про симптоматичні психози; розкрити сутність психічних розладів, психопатій; виховувати професійно важливі та морально – вольові якості майбутнього працівника ОВС, впевненість.

 

1. Клиническая психиатрия: Руководство для врачей и студентов / Гл. ред. Т. Б. Дмитриева. – М.: Гэотар -медицина, 1998.

2. Колесник В. А. Судова психіатрія: Курс лекцій. – К. : Юрінком-Інтер, 2000.

3. Матвеев В. Ф. Учебное пособие по психиатрии. – М., 1975.

4. Судебная психиатрия: Учебник для вузов / Под ред. Б. В. Шостковича. – М.: Зерцало, 1997.

5. Судебная психиатрия: Учебник для спец. средн. учебных заведений / Под ред. Г. В. Морозова. – М.: Юридическая литература, 1990.

6. Судебная психиатрия: Учебник для вузов / Под общ. ред. Г. В. Морозова. – М.: ИНФРА-М-НОРМА, 1997.

 

Олігофренія (недоумкуватість) ставиться до найпоширеніших форм психічної патології в дитячому віці та проявляється вродженим психічним недорозвиненням. За даними ВІЗ (1995), розумова відсталість широко поширена в усьому світі й виявляється в 1-3% населення. Ряд авторів відзначають перевага серед хворих олігофренією осіб чоловічої статі. В останні десятиліття відбувається нагромадження в населенні осіб з уродженою розумовою недостатністю, що зв'язують із погіршенням екологічної ситуації, підвищенням рівня і якості медичної допомоги й, що збільшується внаслідок цього виживанням дітей з пороками розвитку й дефектами центральної нервової системи. Олігофренія може бути обумовлена порушеннями в хромосомах або генах (хвороба Дауна), внутрішньоутробною інфекційною або токсичною поразкою мозку (алкогольна ембриопатія) або ранніми післяпологовими церебральними ушкодженнями. Психопатії (по МКБ-10 - розлади особистості й поводження) являють собою групу хворобливих станів у вигляді розладів (аномалій) особистості, що виражаються переважно в дисгармонії характеру або порушенні потягів. Вони виникають у результаті впливу на людину негативних біологічних (алкоголізму батьків, травми мозку) і соціальних факторів («аномального звикання» по До-К- Ясперсу, особливостей виховання).

У результаті вроджених чи набутих (у результаті захворювання) аномалій вищої нервової діяльності утворюються патологічні характери — психопатії. При цьому порушується гармонія емоційно-вольових властивостей особи, але інтелект зберігається. Не спостерігається психопатичних синдромів — марення, галюцинації, розладу свідомості. Психопатії формуються під впливом зовнішніх факторів середовища, виховання. Стан не прогресує на відміну від психічних захворювань (шизофренії, епілепсії, прогресивного паралічу). Психопатії умовно поділяються на кілька форм.

 

До симптоматичних психозів відносяться психічні розлади, що виникають при загальних соматичних та інфекційних захворюваннях, інтоксикаціях, порушеннях функцій ендокринних залоз. У судово-психіатричній клініці вони зустрічаються рідко. За своїми психічними проявами симптоматичні психози дуже різні. Серед них прийнято виокремлювати гострі та затяжні клінічні форми.

Гострі симптоматичні психози.Для їх клінічного перебігу, як правило, характерні картини транзисторного (тимчасового) потьмарення свідомості. Розлади свідомості різноманітні за своїми клінічними проявами, глибиною і тривалістю. В умовах судово-психіатричної клініки найчастіше зустрічаються картини делірію або присмеркового потьмарення свідомості з появою епілептиформного збудження. Суспільно небезпечні дії, що скоюють ці хворі, визначаються переважно хворобливими переживаннями. В такому стані вони можуть нанести пошкодження собі або оточуючим і т. д.

Кожному соматичному (в широкому розумінні) захворюванню властиві свої особливості перебігу гострих симптоматичних психозів. Гострі психотичні стани при грипі, малярії, ревматизмі проявляються картинами делірію, присмерковим потьмаренням свідомості, епілептиформним і тоскно-тривожним збудженням. При гострому розвитку серцево-судинної недостатності (інфаркт міокарда, стан після операції на серці та ін.) можуть виникати короткочасні розлади свідомості – оглушення, обнубіляції, деліріозні або деліріозно-аментивні стани.

Присмерковий розлад свідомості, як правило, виникає раптово, супроводжується різким руховим збудженням епілептиформного характеру, страхом, окремими галюцинаторно-маячними проявами, що може призвести до скоєння суспільно небезпечних дій. Хворі неспокійні, тривожні, кричать, страждають, на обличчі – вираз жаху. Психоз триває від 0,5 до 1,5–2 годин і закінчується так само раптово, як і починався, його змінює глибокий сон або ступор.

Після виходу з гострого симптоматичного психозу спостерігаються явища астенії, стани гіперстенічної слабкості.

Затяжні соматогенні психози.Загальні соматичні захворювання (в т. ч. інфекції та інтоксикації), що розвиваються несприятливо, можуть супроводжуватися різними психічними порушеннями. Найчастіше розвиваються неврозоподібні (зокрема, астенічні) та психопатоподібні розлади, але нерідко на цьому фоні виникають і психотичні прояви: депресивні та галюцинаторно-маячні стани, конфабуляторні розлади, псевдопаралітичні картини, транзиторний Корсаковський синдром.

Затяжні симптоматичні психози тривають, як правило, від 2 тижнів до 2 – 3 місяців і змінюються астенією з підвищеною чутливістю до психічних і фізичних шкідливостей.

Клінічні особливості затяжних психогенних психозів значною мірою визначаються характером соматичного захворювання, на фоні якого вони розвиваються.

Психічні порушення при захворюваннях серцево-судинної системивиявляються нестійкістю настрою, схильністю до тоскно-тривожного настрою, фізичною та психічною стомлюваністю, подразливою слабкістю, гіперестезією. Приступи стенокардії іноді супроводжуються тривожно-афективними розладами, страхом смерті. Після повторних приступів може розвинутись іпохондричність, кардіофобічний синдром.

При хронічних захворюваннях шлунково-кишкового трактунерідко спостерігаються явища підвищеної подразливості, безсоння, емоційна нестійкість, схильність до іпохондрії, канцерофобія.

При захворюванні печінки та нироктакож можливі психічні порушення. Для них характерні астенічні розлади (тоскливість, подавленість, пригнічення психічних функцій). При тривалому перебігу захворювання розвивається психопатоподібна симптоматика.

При тяжких формах туберкульозу легеньу хворих можуть розвинутися затяжні шизофреноподібні психози з депресивними та депресивно-маячними картинами. Відомі випадки підвищення сексуального потягу у хворих на туберкульоз, які не адекватні важкості соматичного стану останніх.

При злоякісних пухлинахспостерігаються виражені астенічні розлади з афективною нестійкістю. Нерідко виникають психогенні депресії, зокрема, коли діагноз стає очевидним для хворого. З погіршенням соматичного страждання наростає тривалість нападів порушення свідомості, поглиблюються загальні психічні розлади.

Ендокринні розладитеж супроводжуються психічними розладами. Так, при базедовій хворобі, підвищеній функції щитовидної залози виникає підвищена збудливість, афективна нестійкість, плаксивість, вибуховість. У тяжких випадках можуть розвиватися симптоми розладнання свідомості, маячення, галюцинації.

Психічні порушення можуть виникати при отруєннях деякими промисловими та побутовими хімічними речовинами.Хронічна інтоксикація окислом вуглецю, миш’яком, ртуттю, свинцем може супроводжуватися розвитком психопатоподібного синдрому органічного типу з виразною афективною лабільністю, іноді з епілептиформними припадками, грубими розладами психіки.

Судово-психіатричне значеннязатяжних соматогенних психозів невелике. Певну роль тут відіграють іпохондричні ідеї, що розвиваються у хворих соматичними захворюваннями на основі характерних для них сенестопатій і парестезій, до яких виникає надцінне відношення. В одних випадках – це агресивні акти стосовно медичних працівників, які, на думку хворих, неправильно їх лікують, в інших – схильність до патологічних звинувачень близьких у поганому догляді, у намаганні “позбутися” хворого, і, нарешті, іноді можливі розширені самогубства.

Післяродові (пуерперильні) психози –це особлива група психозів, до якої входять ендогенні захворювання (шизофренія, маніакально-депресивний психоз), що були спровоковані вагітністю і родами, та власне симптоматичні психози, котрі виникли у зв’язку з сомато-ендокринними змінами в організмі та післяродовими септичними процесами. Для післяродових психозів характерне гостре виникнення та порівняна короткочасність перебігу.

Важливим і, водночас, складним в судово-психіатричній практиці є розмежування деяких форм післяродового психозу від шизофренії, що дебютує після родів.

Певне значення має диференціальна діагностика післяродових і реактивних психозів. Для останніх більш характерним є поступовий розвиток захворювання, тісний зв’язок із психотравмуючою ситуацією, відображення в динаміці основних закономірностей перебігу реактивних станів. Реактивні психози в післяродовому періоді можуть визначатися депресивними реакціями.

Суспільно небезпечні дії, що скоюються хворими на післяродовий психоз, виявляються переважно у вбивстві новонароджених дітей або нанесенні їм тяжких тілесних ушкоджень. Іноді такі хворі скоюють т. зв. “розширені самогубства” або “альтруїстичні вбивства”.

При ВІЛ-інфекції, зокрема при розгорнутій клінічній картині СНІДумайже в 75% випадків знаходять ураження центральної нервової системи, котрі спричиняє як вірус СНІДу, так і т. зв. опортуністичні інфекції, що активізуються на тлі різкого послаблення імунітету, коли вже захворювання переходить у стадію розгорнутих клінічних проявів СНІДу.

Іноді, починаючи з перших тижнів ВІЛ-інфікування і протягом приблизно трьох місяців, може спостерігатися гостра чи підгостра клінічна картина транзиторного енцефаліту і менінгіту. На тлі загального погіршання стану здоров’я і характерних неврологічних проявів з’являються астенія, мінливість настрою, напади. При розгорнутих соматичних і неврологічних ознаках відбувається потьмарення свідомості, сплутаність.

Найчастіше психо-неврологічне порушення – підгостра енцефалопатія або СНІД-дементний комплекс, що характеризується прогресуючими змінами у поведінці хворих, пов’язаних із розвитком слабоумства (деменції), порушеннями пізнавальної діяльності, рухових функцій. Ця енцефалопатія чи деменція розвивається приблизно у третини хворих на СНІД. Звичайно, синдром деменції у цих випадках розвивається внаслідок приєднання вторинних нейроінфекцій за наявності виразного імунодефіциту.

Психічні порушення здебільшого починаються з особистісних змін, коли у хворих зменшується здатність до спілкування, втрачається почуття гумору, властива їм до хвороби діловитість змінюється зниженням ініціативи та працездатності, байдужістю і бездіяльністю, звужується коло інтересів. Ці зміни швидко наростають і за 2–3 місяці, з’являються грубі порушення, а іноді й “дивна поведінка”: хворі можуть помочитися в раковину на кухні чи в шухляду меблів, зробити це в присутності інших, просто в лікарняному коридорі. При цьому хворі можуть жалітися тільки на швидку стомлюваність, деяку слабкість.

До цього часу, зазвичай, звертають на себе увагу порушення пам’яті на поточні події, а згодом поступово забуваються події віддаленого минулого, аж до нездатності називати імена близьких родичів, упізнавати їх. Наростаючим порушенням пам’яті відповідає прогресуюче зниження здатності до інтелектуальної діяльності. Поряд із наростаючими інтелектуально-мнестичними розладами підсилюються розлади мови, її організації, розуміння зверненої мови. Відбувається прогресування перебігаючого процесу з розвитком тяжкого слабоумства. У термінальній стадії захворювання можуть з’явитися мутизм, ступор, нетримання сечі, калу, втрата зору та параплегія. Разом із зростанням загальномозкових явищ, затяжною лихоманкою може порушуватись і свідомість хворих від початкових явищ сплутаності аж до її виключення у ступені сопора і коми. Смерть може наступити за 2 місяці, від моменту виникнення грубих психічних порушень і за 3–6 місяці, з часу переходу ВІЛ-інфекції у стадію розгорнутих клінічних проявів СНІДу.

Наведені вище порушення свідомості, пам’яті, інтелектуальної діяльності ВІЛ-інфікованих або хворих на СНІД необхідно враховувати при судово-психіатричному експертному вирішенні питань про можливість таких осіб давати свідчення, а також при оцінці можливих суспільно небезпечних дій. Найбільшу кримінальну небезпечність можуть становити особи, котрі тільки почали усвідомлювати факт своєї ВІЛ-інфікованості чи захворювання і перебувають у стані психологічного конфлікту, спрямованого як внутрішньо, так і назовні з психосоціальними наслідками на тлі підвищеної тривожності, невротичних розладів, нав’язливих і надцінних ідей, т. зв. реакцій протесту, депресії, реактивних станів, схильності до самогубства або, навпаки, до агресивності, що спрямована проти оточуючих (так, наприклад, відомі випадки навмисного зараження такими особами інших СНІДом, інші агресивні дії). В цьому сенсі підвищеної уваги потребують т. зв. представники “груп ризику”: гомосексуалісти, повії, наркомани, сексуальні контактери із середовища з несприятливою обстановкою щодо СНІДу, особи, котрі відбували покарання тощо.

Судово-психіатрична оцінкасимптоматичних психозів потребує індивідуального підходу з урахуванням важкості і глибини розладів психіки в кожному окремому випадку.

Особи, котрі скоїли суспільно небезпечні дії в стані як гострого, так і затяжного психозу, визнаються неосудними. В осіб із довготривалими соматичними захворюваннями після скоєння правопорушення в психотравмуючих умовах суду, слідства, під час відбування покарання або при приєднанні інших додаткових шкідливих факторів можливий розвиток затяжного соматогенного психозу. Це зумовлює застосування ст. 19 ККУ та ст. 408 КПКУ або дострокового звільнення засудженого від відбування покарання (ст. 84 ККУ).

Судово-психіатрична оцінка у випадку розвитку психоорганічного синдрому індивідуальна та визначається глибиною і тяжкістю інтелектуально-мнестичних розладів, їх стійкістю.

Висновок з 1питання:

Отже, у цивільному процесі особи із затяжними симптоматичними психозами або глибоким наступним психічним зниженням через розпали психіки, які в них наявні, не можуть розуміти значення своїх дій або керувати ними і, отже, вони визнаються недієздатними. Укладені ними угоди, заповіти й інші юридичні акти можуть бути визнаними недійсними. Однак, у зв’язку з тим, що в період психотичного стану важко встановити прогноз захворювання, доцільною є відстрочка остаточного заключення про дієздатність-недієздатність особи до кінця лікування. Дуже складним може виявитися питання про дійсність угод, укладених хворими з тяжкими інтоксикаціями, при злоякісних новоутвореннях або інших тяжких соматичних хворобах. Глибока астенія і стан миготливості свідомості, що виникають при цих захворюваннях, порушують здатність хворих правильно оцінювати оточуючу дійсність, позбавляють їх можливості розуміти значення своїх дій і керувати ними. Тому, вирішуючи в подібній ситуації питання експертизи, необхідно, щоби лікарі прагнули до ретельнішого встановлення структури психопатологічного синдрому й особливостей поведінки особи до часу укладення угоди.

 


Читайте також:

  1. Інфекційні психози.
  2. ПСИХІЧНІ РОЗЛАДИ ОРГАНІЧНОГО ПОХОДЖЕННЯ, СИМПТОМАТИЧНІ ВКЛЮЧНО (F-00–F-09). СУДИННІ ЗАХВОРЮВАННЯ ГОЛОВНОГО МОЗКУ.




Переглядів: 1689

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.