Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



А - за Л. Ауенбруггером, б - за Ф.Г. Яновським, в - за В. П. Образцовим.

Перкусія.

Інтерпретація результатів визначення голосового тремтіння.

Голосове тремтіння. Синдроми.
Не змінено 1. Норма. 2. Звуження бронхів.
Ослаблення на стороні поразки 1. Гідроторакс. 2. Обтураційний ателектаз. 3. Фіброторакс або шварти. 4. Пневмоторакс
Посилення на стороні поразки 1. Порожнина в легені, що поєднується із бронхом. 2. Дольове ущільнення. 3. Вогнищеве ущільнення. 4. Компресійний ателектаз
Симетричне двостороннє ослаблення. Емфізема легень

Перкусія легень— це нанесення на грудну клітку перкуторних ударів, що приводять підлягаючі органи в коливальні рухи, фізичні характеристики яких (тривалість звукових коливань, їх частота, амплітуда і темброве фарбування) залежать від щільності органа, еластичності його структур і вмісту в ньому повітря.

Розрізняють наступні способи перкусії:

а) безпосередню перкусію (за Л. Ауенбруггером, за Ф.Г.Яновським і за В.П.Образцовим);

б) посередню перкусію за допомогою плесиметра і молоточка, перкусію пальцем по пальцю (П.Піоррі, 1827; Г.І. Сокольский, 1835) і граничну перкусію по Плешу.

Безпосередня перкусія за Л. Ауенбруггером виконується нанесенням слабких перкуторних ударів зігнутою долонею безпосередньо по поверхні, яка перкутується і може бути використана для порівняльної перкусії легень при виявленні грубих, значних за обсягом поразок легеневої тканини, виражених змін плевральної порожнини.

Безпосередня перкусія за Ф.Г.Яновським виконується нанесенням перкуторних ударів зігнутим вказівним або середнім пальцем безпосередньо по поверхні тіла. Глибина проникнення коливань при цьому виді перкусії дуже невелика. Сьогодні цей спосіб використовується для топографічної перкусії, особливо часто в сполученні із аускультацією (метод аускульто-перкусії).

Безпосередня перкусія за В.П.Образцовим відрізняється від зазначеної вище перкусії тим, що вказівний палець руки, що перкутує, перед нанесенням удару затримується на середньому пальці тієї ж руки й потім, зриваючись із його, ударяє безпосередньо по перкутуємій поверхні.

Розподіл перкуторных звуків у здорової людини. Зелений кольор - тимпанічний звук; брунатний -абсолютно тупий (стегновий); жовтий - притуплення перкуторного звуку (відносна тупість печінки й серця); синій кольор - ясний легеневий звук; 1 - простір Траубе.

Способи безпосередньої перкусії:

Слід зазначити, що методи безпосередньої перкусії в цей час мають в основному лише історичне значення й застосовуються рідко.

З методів посередньої перкусії найпоширенішим є перкусія пальцем по пальцю,впроваджена в практику П. Піоррі (1827) і Г. І. Сокольским (1835).

Перкуторний удар наноситься зігнутим середнім пальцем правої руки (палець-молоточок).Долоню лівої руки розташовують на перкутируємій поверхні, пальці злегка розставлені й щільно притиснуті до шкіри хворого (а), середній палець виконує роль плесиметра (стрілкою зазначене місце нанесення перкуторного удару по пальцю-плесиметру - по середині середньої фаланги) (б).

Перкусія пальцем по пальцю.

Праву кисть, зігнуту для нанесення перкуторного удару, розташовують над лівою кистю паралельно їй на відстані 1-2 см між пальцем-плесиметром і пальцем-молоточком (в). Потім, розгинаючи кисть правої руки в променево-зап'ястному суглобі, роблять невеликий замах і, згинаючи кисть у променево-зап′ястному суглобі, завдають уривчастого удару торцем пальца-молоточка по пальцю-плесиметру (г).

Варто звернути увагу на те, що удар повинен бути чітким, відривчатим, перпендикулярно пальцю-плесиметру, палець-молоточок не повинен фіксуватися на пальці-плесиметрі. При перкусії в одній точці наносять два однакових перкуторних удари через короткий інтервал часу, після чого палець-плесиметр переставляють на нове місце.

Однією з головних переваг пальце-пальцевого методу перкусії складається в можливості дозувати силу перкуторного удару в широкому діапазоні, тому цей метод застосовується як для порівняльної, так і для топографічної перкусії. Правила проведення порівняльної і топографічної перкусії викладені нижче.

Метод перкусії за Плеша використовується для проведення топографічної перкусії. Тихий перкуторний удар наноситься по згину середньої фаланги середнього пальця лівої руки. При цьому площа і глибина поширення коливань невелика, що дозволяє досить точно визначати границі деяких органів (абсолютна тупість серця і т.і.).

Гранична перкусія за Плеша

Розподіл перкуторних звуків у здорової людини. Зелений кольор - тимпаничний звук; брунатний - абсолютно тупий(стегновий); жовтий - притуплення перкуторного звуку (відносна тупість печінки й серця); синій колір - ясний легеневий звук; 1 - простір Траубе.

На графіках внизу показані частотні характеристики перкуторних звуків, а праворуч - їх тривалість і гучність.

Фізична характеристика перкуторних звуків: а - тупий перкуторний звук; тимпанічний звук; в - ясний легеневий звук; м - коробковий звук.

Тупий перкуторний звук (а) - малої амплітуди (гучності), тривалості і порівняно високочастотний.

Тимпанічний звук (б) - голосний, тривалий і відносно низькочастотний.

Ясний легеневий звук (в) - голосний, тривалий і також відносно низькочастотний.

Для ясного легеневого звуку, який має місце у здорової людини, характерне багате темброве фарбування, яке обумовлене коливаннями еластичних структур легеневої тканини. При емфіземі легень, коли еластичність тканини легені знижується, темброве фарбування легеневого звуку зменшується, звук стає коробковим, наближаючись по своїм фізичним характеристикам до тимпанічного (г).

 

Запам'ятайте:

Головна відмінність ясного легеневого звуку (в) від тимпанічного (б) полягає у вираженому тембровому фарбуванні перкуторного звуку, що повністю відсутнє у випадку тимпанічного і різко зменшене у випадку коробкового звуку (г).

На малюнку представлена глибина поширення звукових коливань у легенях при різній силі перкуторних ударів. Поширення звукових коливань при тихій перкусії (1) - близько 4 см, при перкусії середньої сили (2) - 5-6 см, при проведенні голосної перкусії (3) - 7-8 см. При найтихішій (граничній) перкусії звукові хвилі проникають у глиб тканин на 2-3 см.

Поширення звукових коливань у легені при тихій (I), середньої (2) і голосній перкусії (3).

 

Запам'ятайте:

1) Еталоном абсолютно тупого звуку є перкуторний звук, який визначається при перкусії м'язів стегна (стегновий звук).

2) Еталоном тимпанічного звуку є звук, що виявляється при перкусії черевної порожнини і простору Траубе.

3) Еталоном ясного легеневого звуку є звук, що визначається при перкусії пахвових і підлопаткових областей у здорової людини.

4) Еталоном коробкового звуку є звук, що з'являється при перкусії подушки.

 




Переглядів: 983

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Дихання. | Порівняльна перкусія легень.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.