Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Мусульмани

Техніка

Тема 5. Історичні аспекти розвитку науки і техніки у добу Середньовіччя та Відродження

 

Середньовіччя — це цікавий і досить суперечливий період історії людства, який охоплює культуру багатьох країн Старого світу.

Катастрофу, яка згубила цивілізацію стародавнього світу, викликало фундаментальне відкриття кочовиків — винахід стремені. Воно зробило вершника стійким у сідлі й дало змогу, встаючи на стременах, використовувати довгий меч і шаблю. Хвиля завоювань прокотилася світом. У Європі запанували нащадки завойовників-германців.

Розвиток науки і техніки доби Середньовіччя зазвичай поділяють на три основні етапи:

раннє Середньовіччякінець V — перша половина ХІ ст. — перехід до феодального суспільства, поява двох систем: християнської і мусульманської, в яких у духовній сфері домінує релігія;

зріле Середньовіччя — друга половина IX—XIІI ст. —бурхливо розвивається економіка, культура й освіта, посилюється експансія Заходу на Схід (передусім хрестові походи), водночас тривала феодальна роздробленість;

пізнє Середньовіччя — XIV—XV ст. — зародження ринкових відносин, поступове звільнення від контролю Церкви, що спричинило зародження гуманізму та Ренесансу,виникнення університетів і розквіту наук.

Розвиток техніки в Середньовіччі останніми десятиліттями став предметом жвавих і плідних дискусій. Якщо в першій половині ХХ ст. було прийнято сприймати цей період як практично безплідний технічно, не порівнюваний з Відродженням і навіть з Античністю, то нині багато дослідників визнає, що саме в Середні віки було закладено основи технічного перевороту, який відбувся в Європі в подальші століття.

При цьому техніку розвивали емпірично, технічна теорія відроджується лише в XV ст. Втім, не обійшлося без двох винятків. По-перше, у Візантії, де під час переходу до Середньовіччя основи цивілізації й освіченості не настільки постраждали, як на заході Європи, і де населення було одномовним з античними авторами, побутували тексти Архімеда, Герона, тощо. Тут творив видатний механік Іоанн Фелопон (VI ст.). Архітектор, математик й механік Анфимій Тралльський у праці «Про дивовижні механізми» дав наукові пояснення оптичних властивостей дзеркал. По-друге, на середньовічному ісламському Сході науково-технічні знання давніх греків навіть примножувалися.

 

З утворенням Арабської держави та появою ісламу араби захопили Іран, Сирію, Палестину, Єгипет, Північну Африку, Вірменію, проникли в Грузію. Араби творчо засвоїли досягнення підкорених народів.

Завдяки численним новаціям у суднобудуванні, араби змогли потіснити на морі Візантію.

За свідченням дослідників, у 751р. до Середньої Азії з Китаю потрапив секрет виготовлення паперу. Поблизу Самарканда араби взяли в полон кількох китайських майстрів, які змушені були відкрити свою таємницю. У 900 р. папір потрапляє і до Єгипту.

Саме від арабів виробництво паперу в ХІІ ст. запозичили іспанці.


Читайте також:

  1. Мусульмани




Переглядів: 654

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Доктрина державної молодіжної політики - цілі та завдання | Кустарне ремесло — це дрібне домашнє ручне виробництво.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.