Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Види банківських рахунків

Безготівкові розрахунки у народному господарстві - це розрахунки між підприємствами, фізичними особами, що здійснюють розрахунки шляхом перерахування коштів із поточних рахунків платника на поточний рахунок одержувача коштів. Усі інші види розрахунків вважаються готівковими.

Розрахункові відносини – зобов'язання покупця оплатити у встановлений термін вартість ТМЦ, робіт, послуг та інші заборгованості після виконання постачальником договірних зобов'язань чи права постачальника справляти від покупця суму оплати за відвантажені йому товари, виконані роботи і здійснені послуги.

Сутність і принципи безготівкових розрахунків

Тема 5 Безготівкові розрахунки

План лекції

1. Суть і принципи безготівкових розрахунків.

2. Види банківських рахунків.

3. Порядок відкриття рахунків у національній валюті.

4. Види і форми безготівкових розрахунків.

Господарські зв'язки - необхідна умова діяльності підприємств. Вони забезпечують безперебійне постачання, безперервність процесу виробництва , своєчасність відвантаження й реалізації продукції. Оформляються й закріплюються господарські зв'язки договорами у випадках, коли одне підприємство поставляє товарно-матеріальні цінності (ТМЦ ), а інше підприємство отримує ТМЦ і стає платником . Між ними виникають розрахункові відносини.

Крім того, у підприємств виникають розрахункові відносини з працівниками по заробітній платі, з різними централізованими бюджетними й позабюджетними фондами, із бюджетом і іншими організаціями й установами.

Основна маса всіх розрахункових операцій здійснюється у безготівковій формі за допомогою перерахування (переказу) коштів із рахунків платника на рахунок одержувача коштів. Безготівкові розрахунки проводяться за допомогою різних банківських операцій (кредитних, розрахункових), що заміняють готівку в обігу. Посередниками в цих розрахунках виступають банки. Для збереження коштів і проведення безготівкових розрахунків підприємства відкривають поточні рахунка в банках. На цих поточних рахунках зосереджуються кошти, що надходять від реалізації продукції (робіт, послуг) чи від здійснення кредитних і інших операцій. З поточних рахунків здійснюється більшість усіх платежів підприємств: оплата рахунків постачальників, платежі в бюджет і різні фонди, одержання готівки у касу підприємства й інші платежі.

Система безготівкових розрахунків являє собою сукупність принципів організації розрахунків, вимог, щодо них пред’являються , форм і способів розрахунків.

До основних принципів безготівкових розрахунків відносяться:

- обов'язкове збереження грошей на рахунках у банку всіма підприємствами й організаціями й проведення розрахунків через установи банків;

- платежі з поточного рахунка платника здійснюються тільки при наявності в нього на рахунку власних коштів чи на правах його кредитування;

- списання коштів із рахунка здійснюється банком тільки за згодою платника за винятком випадків безперечного списання, передбачених чи за рішенням Арбітражного суду.

Учасники безготівкових розрахунків відкривають у будь-яких банках України по своєму вибору і по згоді цих банків у порядку діючого законодавства поточні рахунки в національній і іноземній валюті, а також рахунка для обліку розрахунків по конкретних операціях (акредитиви, рахункові чеки й ін.).

Поточні рахунки відкриваються підприємствам усіх форм власності й усіх видів, а також фізичним особам - суб'єктам підприємницької діяльності для збереження коштів і здійснення усіх видів операцій по цих рахунках. До поточних рахунків відносяться також рахунки зі спеціальними режимами їхнього використання, що відкриваються на основі рішення Кабінету Міністрів України, і карткові рахунки (картрахунки ).

Карткові рахунки відкриваються клієнтам на умовах договору про відкриття картрахунків і здійснення операцій із застосуванням платіжних карток.

Для бюджетних установ , організацій, що утримаються за рахунок бюджету, відкриваються поточні бюджетні рахунки.

Для підприємств, що мають філії й інші відокремлені підрозділи, що перебувають на відокремленому балансі і є самостійними платниками податків, за заявою власника основного поточного рахунка можуть відкриватися субрахункидля проведення розрахунків за місцем перебування цих підрозділів. Якщо відокремлені підрозділи не мають окремого балансу і не є самостійними платниками, для них відкриваються субрахунку тільки для зарахування виторгу і наступного перерахування виторгу на основний поточний рахунок підприємства.

Підприємствам можуть також відкриватися депозитні рахунки на підставі депозитного договору між власником рахунка й банком на визначений обговорений у договорі термін. Кошти на депозитний рахунок перераховуються з поточного рахунка підприємства і по закінченню дії депозиту повертаються на той же поточний рахунок підприємства. Видача коштів із депозитного рахунка й проведення розрахунків готівкою заборонена. Депозитні рахунки відкриваються як фізичним так і юридичним особам (резидентам і нерезидентам ).

Для представництв юридичних осіб – нерезидентів України відкриваються поточні рахунки типу «Ностро» і типу «Лоро».

Рахунок типу «Ностро»відкривається уповноваженим банком на території України в національній валюті представництву юридичної особи - нерезидента , установі чи особі, що представляє його інтереси на Україні і не займається підприємницькою діяльністю на території України. Використовується цей рахунок тільки для зарахування коштів від нерезидента й використання їх тільки на утримання представництва без права здійснення останнім підприємницької діяльності на території України. Оплата контрактів, переказ коштів за кордон і покупка валюти з рахунків типу «Н» заборонена. Виключення робиться тільки для іноземних дипломатичних, консульських і інших представництв міжнародних організацій , вони можуть купувати валюту для визначених цілей.

Рахунка типу «Лоро» відкриваються уповноваженим банком на території України постійним представництвам іноземних компаній, фірм, міжнародних організацій без статусу юридичної особи , через які цілком чи частково здійснюється підприємницька діяльність нерезидента на території України. Цей рахунок використовується відповідно до правил, установленими для поточних рахунків резидентів, крім покупки валюти на валютних ринках України й здійснення кредитних , депозитних операцій.

Для проведення розрахунків у національній валюті між фізичними особами, а також між фізичними і юридичними особами в банках можуть відкриватися поточні рахунки фізичним особам. Ці рахунки відкриваються громадянам України, а також фізичним особам - нерезидентам і особам без громадянства, що знаходяться на території України терміном до року відповідно до відкритої візи чи документами, що підтверджують законність їхнього перебування на території України відповідно до діючого законодавства.

 


Читайте також:

  1. V. Класифікація рахунків
  2. Аналіз динаміки та структури банківських доходів
  3. Аналіз ефективності формування та використання банківських ресурсів
  4. Аудит банківських та кредитних операцій
  5. Аудит використання трудових ресурсів і розрахунків з оплати праці
  6. Аудит розрахунків з бюджетами
  7. Аудит розрахунків з оплати праці й за соціальним страхуванням.
  8. Аудит розрахунків з постачальниками і підрядниками
  9. Аудит розрахунків з постачальниками і підрядниками
  10. Аудит розрахунків за відшкодуванням завданих збитків
  11. Аудит розрахунків за податками і платежами
  12. Аудит розрахунків із підзвітними особами.




Переглядів: 954

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Сучасний стан грошової маси в Україні | Види і форми безготівкових розрахунків

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.