Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Основний і загальний обмін

Обмін енергії в організмі

Відповідно до першого закону термодинаміки, енергія не зникає й не з'являється знову. Живий організм має одержувати енергію в доступній для нього формі з навколишнього середовища й повертати середовищу відповідну кількість енергії у формі, менш придатної для подальшого використання.

Організм постійно має потребу в енергії для виконання різного роду роботи - механічної (пересування тіла, серцева діяльність та ін.); електричної (утворення різниці потенціалів у тканинах і клітинах); хімічної (синтез речовин) і т.д.

Первинним джерелом енергії для людини (як і для всього живого на Землі) служить сонячне випромінювання. Початковою ланкою в харчовому ланцюзі є рослини, що акумулюють у процесі фотосинтезу сонячну енергію. Таким чином, вільна енергія для організму може надходити лише з їжею. Вона акумульована в складних хімічних зв'язках білків, жирів і вуглеводів. Для того, щоб звільнити цю енергію, поживні речовини спочатку піддаються гідролізу, а потім окислюванню в анаеробних або аеробних умовах.

Вся вільна енергія, що вивільняється при окислюванні поживних речовин, в остаточному підсумку, перетворюється на теплову енергію.

Одиниці виміру енерговитрат організму: кількість виділеної енергії відповідно до системи СІ (міжнародна система вирахування) варто виражати в Дж (1 Ккал=4,19 КДж). Але в медичній практиці в нашій країні й за кордоном користуються одиницею калорія, або ккал. Тому що енерговитрати - це потік енергії в одиницю часу, те найчастіше використаються такі виміри як ккал/хвилину, ккал/годину, ккал/добу.

Таким чином, обмін речовин і енергії - це послідовне споживання, перетворення, використання, накопичення й втрата речовин і енергії протягом життя, що дозволяють організму самозберігатися, рости, розвиватися, адаптуватися до навколишнього середовища й самовідтворюватися.

 

Крім поняття обмін речовин у біоенергетиці людини існують поняття “основний обмін” і “загальний обмін”. Це терміни, які зародилися у фізіології й вони відбивають енерговитрати організму.

Основний обмін – це енерготрати організму в умовах фізіологічного спокою, тобто це мінімальні витрати енергії, які необхідні організму для підтримки життєздатності всіх його органів і систем.

Фізіологічний спокій – людина перебуває в положенні “лежачи” (через 12-14 годин після прийому їжі), при температурі комфорту (18-20 0С) і емоційному спокої.

У жінок у зв'язку з відсутністю високого змісту андрогенів величина основного обміну на 10-15 % менше, ніж у чоловіків.

Енергія, яка виділяється в умовах фізіологічного спокою, витрачається, згідно даним ВІЗ на: печінку - 27 %, мозок - 19 %, серце - 7 %, нирки - 10 %, м'яза - 18 %, інші органи - 19 %, разом - 100 %.

Величину основного обміну визначають:

1. Для оцінки стану організму. Так, наприклад, при гіперфункції щитовидної залози величина основного обміну істотно зростає, а при гіпофункції - навпаки, знижується. Це явище використовується в ендокринології;

2. Для розрахунку величини фізичного навантаження при виробничій, спортивній і побутовій діяльності.

Загальний обмін – це рівень енерговитрат організму в умовах фізіологічної активності.

Середні добові енерговитрати в студентів становлять близько 3000 ккал/доб, а в людей розумової праці - 2400-2800 ккал/доб.

Дані про величину загального обміну дозволяють також визначати калорійність добового раціону. Так, якщо добові енерготрати організму становлять 3000 ккал, то добова калорійність їжі з обліком, що засвоюється лише 90 % поступаючих з їжею поживних речовин, повинна становити 3300 ккал.

Величина загального обміну відбиває ступінь фізичної активності людини. Якщо вона низька - 2400-3500 ккал/добу, то це свідчить про гіпокінезію, або гіподинамію. Такий стан небезпечний для здоров'я підвищується ризик ранньої появи атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, виразкової хвороби шлунка й 12-палої кишки. Однак надмірна активність, як показує аналіз захворюваності спортсменів високого класу, теж не приносить великої користі організму.

По даним експертів ВІЗ для підтримки високої працездатності кожній людині необхідно щодня робити фізичну зарядку 20 хвилин.

Таким чином, інтенсивність обмінних процесів у значній мірі залежить від величини фізичного навантаження й від збалансованого харчування. Одноманітне харчування, при якому виключаються окремі компоненти збалансованого харчового раціону викликає порушення обміну речовин. Для людини збалансоване харчування включає білки, жири й вуглеводи в масових співвідношеннях: 1:1:4. Якщо необхідно знизити масу тіла, то варто обмежити кількість вуглеводів. При важкій м'язовій роботі руйнується багато білків, тому необхідно збільшити їхнє надходження з їжею в організм людини.

 

Питання для самопідготовки:

1. Що таке обмін речовин?

2. З яких двох протилежних процесів складається обмін речовин?

3. Чи зустрічається обмін речовин у неживих тілах?

4. Як відбувається обмін енергії в організмі?

5. Що є джерелом енергії для людини?

6. Що таке основний обмін?

7. У жінок величина основного обміну така ж як у чоловіків, чи ні?

8. Що таке загальний обмін?

9. Від чого в першу чергу залежить інтенсивність обмінних процесів?


Читайте також:

  1. Автоматичний обмін даними.
  2. АДАПТАЦІЯ ОБМІНУ РЕЧОВИН ДО М'ЯЗОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
  3. Американський стандартний код для обміну інформацією ASCII.
  4. Аналіз відхилень – основний інструмент оцінки діяльності центрів відповідальності
  5. Аналіз відхилень — основний інструмент оцінки діяльності центрів відповідальності
  6. Анкета — основний інструмент дослідження
  7. Білковий обмін
  8. Білковий обмін: загальні відомості
  9. Буфер обміну — це тимчасове місце зберігання інформації, яку було скопійовано або переміщено з одного місця з метою використання в іншому.
  10. Бюджет як основний фінансовий план держави
  11. Вантажна митна декларація як основний документ при здійсненні митного оформлення вантажів
  12. Вентиляція. Види вентиляції. Організація повітрообміну в приміщеннях, повітряний баланс, кратність повітрообміну




Переглядів: 2986

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Обмін речовин – основа життя | ТЕКСТ ЛЕКЦІЇ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.