Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Спеціальні пенсії : поняття, правові ознаки.

Пенсія за вислугу років: поняття, умови призначення, види.

Основною особливістю, що є власти­вою для пенсії за вислугу років, є те, що вона призначається за умови припинення особою виконання трудової діяльності, яка зумовила право на такий вид пенсії. Ця обставина бе­реться до уваги при визначенні пенсії за вислугу років. Вва­жається, зокрема, що це щомісячні грошові виплати із Дер­жавного бюджету чи Пенсійного фонду, що призначаються пожиттєво, з метою компенсації заробітку, втраченого у зв'язку з припиненням роботи чи служби, особам, які мають встановлену законом тривалість вислуги років

Категорії громадян, що мають право на пенсію за вислугу років. Це:

1) військовослужбовці й службовці (працівники) органів внутрішніх справ;

2) працівники цивільної авіації й льотно-випробувального складу;

3) державні що служать, судді, працівники прокуратури й митних органів, науковці, журналісти;

4) окремі категорії фахівців інших галузей народного господарства.

Першої із зазначених категорій пенсії призначаються при наявності обов'язкової вислуги термінів служби й, як правило, незалежно від віку. Іноді в сукупності з віком й іншими обставинами (хворобою, скороченням штатів військових формувань).

У другої групи працівників умовою призначення пенсії за вислугу років є наявність певного стажу роботи зі спеціальності (вислуги років) і припинення її вчасно звернення за пенсією.

У третьої групи працівників право на пенсію виникає при наявності вислуги років (спеціального стажу) роботи, у посадах, зазначених у законі й досягненні пенсійного віку).

У четвертої групи працівників умовами призначення пенсії за вислугу років є встановлена законодавством робота (професія, спеціальність), її тривалість, а також досягнення певного віку або незалежно від віку (плавсклад окремих видів судів, працівники утворення, охорони здоров'я й соціального забезпечення, творчі працівники - артисти, заслужені спортсмени).

Таким чином, найбільш характерними ознаками пенсії за вислугу років є: професія, посада, тривалість роботи в певній галузі народного господарства, залишення роботи, що дає право на цю пенсію, а іноді й певний вік. Хоча вік не є обов'язковою ознакою пенсії за вислугу років, але він, як правило, нижче встановленого пенсійного віку. Що стосується тривалості спеціального стажу, то він звичайно збігається із тривалістю виробничого стажу, необхідного для призначення пенсії за віком.

 

У системі пенсійного забезпечення України, крім страхо­вих пенсій, існує ще один вид пенсійних виплат, які здійсню­ються щодо окремих категорій громадян. їх прийнято нази­вати спеціальними пенсіями,оскільки право на них, а також порядок призначення і виплати визначаються спеціальним законодавством, що ухвалене стосовно певних осіб, які вико­нують державні чи інші суспільно значимі функції. Спе­ціальному правовому регулюванню підлягає і пенсійне забез­печення осіб, які постраждали внаслідок техногенних та еко­логічних катастроф. Наявність цього виду пенсій засвідчує ставлення держави до певних видів діяльності, а також про додаткову соціальну підтримку тих осіб, які виконують со­ціально значимі функції.

Характерною ознакою спеціальних пенсій є те, що вони виплачуються за рахунок коштів різних джерел. Це можуть бути надходження Пенсійного фонду, бюджетні та інші дже­рела. Пенсії, наприклад, військовослужбовцям, особам на­чальницького і рядового складу внутрішніх справ та деяким іншим особам виплачуються як безпосередньо з державного бюджету, так і за рахунок коштів, які бюджет спрямовує на утримання відповідних державних органів. В інших випад­ках застосовується змішаний порядок фінансування виплати цих пенсій. Зокрема, основна частина пенсії, у розмірі, що визначений законодавством про страхові пенсії, випла­чується за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а реш­та — за рахунок коштів Державного бюджету України.

Ще однією ознакою спеціальних пенсій є те, що, крім за­гальних підстав, право на них виникає за наявності спеціаль­ного стажу роботи на відповідних посадах. Переважно до ста­жу, який дає право на таку пенсію зараховуються виконання обов'язків державної служби, а також деякі інші види діяль­ності. Порядок обчислення спеціального стажу та види діяль­ності, що зараховуються до цього стажу визначаються зако­нами, які регулюють ці окремі види пенсійного забезпечен­ня. У деяких випадках передбачено взаємне зарахування періодів різних видів діяльності, які дають право на отри­мання спеціальної пенсії. До стажу державної служби, на­приклад, зараховується військова служба, а також служба в органах місцевого самоврядування, та деякі інші види діяль­ності. У деяких випадках призначення спеціальної пенсії пов'язане з фактом заподіяння шкоди здоров'ю особи внас­лідок екологічної катастрофи чи з фактом наявності у неї особливих заслуг перед Україною.

Спеціальні пенсії, як правило, виплачуються у підвище­ному розмірі порівняно зі страховими пенсіями, за винятком пенсій, які призначаються військовослужбовцям та проку­рорсько-слідчим працівникам. Тому нерідко такі пенсії на­зивають привілейованимиабо пільговимипенсіями.

Умови призначення спеціальних пенсій, а також їх розміри й категорії осіб, які мають на них право, регулюють­ся спеціальними законами. Єдиного закону про спеціальні пенсії, який би уніфікував пенсійне забезпечення окремих категорій громадян та визначав джерела виплат цих пенсій, в Україні немає.

Необхідно зазначити, що обов'язковою умовою призна­чення спеціальних пенсій є звільнення громадянина з поса­ди, яка дає право на таку пенсію. Разом з тим ці пенсії випла­чуються незалежно від отримуваної заробітної плати та інших доходів, тобто у подальшому такий громадянин вправі знову влаштуватися на роботу.

Залежно від соціального ризику пільгові пенсії, як і стра­хові, поділяються на пенсії за віком, по інвалідності та у зв'яз­ку з втратою годувальника.

 


Читайте також:

  1. A) правові і процесуальні основи судово-медичної експертизи
  2. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  3. Адміністративні правовідносини
  4. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  5. Адміністративно-правові (організаційно-адміністративні) методи мотивації
  6. Адміністративно-правові відносини
  7. Адміністративно-правові відносини
  8. Адміністративно-правові методи забезпечення економічного механізму управління охороною довкілля
  9. Адміністративно-правові норми
  10. Адміністративно-правові норми поділяють на види за різними критеріями.
  11. Аксіоми. Теореми. Ознаки.
  12. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.




Переглядів: 7366

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття інвалідності. Причини і групи інвалідності, їх юридичне значення. | Пенсії військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ: поняття, суб’єкти, умови та порядок призначення.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.032 сек.