Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Гарантії незалежності і самостійності слідчого. Відповідальність слідчого.

 

Органи досудового слідства МВС України здійснюють свої повноваження згідно з чинним кримінально–процесуальним законодавством.

Ніхто, крім суду, прокурора, безпосереднього начальника слідчого підрозділу та вищих керівників слідчих управлінь (відділів), їх заступників, які діють у межах повноважень, визначених Кримінально–процесуальним кодексом України, не може витребувати у слідчого кримінальну справу для перевірки стану розслідування, вивчення і дачі по ній вказівок, визначення кваліфікації злочину чи в будь–який інший спосіб утрутитися в процесуальну діяльність слідчого. Останній не зобов’язаний давати пояснення щодо суті закінчених ним справ або справ, які знаходились у його провадженні, а також давати їх будь–кому для ознайомлення інакше, як у випадках і в порядку, передбачених законом.

Утручання в процесуальну діяльність слідчих неприпустиме і тягне за собою відповідальність, передбачену законодавством України.

Забезпечення процесуальної незалежності і самостійності слідчого досягається за рахунок:

1. Установленим порядком його призначення, притягнення до дисциплінарної відповідальності та звільнення з посади.

2. Передбаченою законодавством процедурою досудового слідства.

3. Забороною втручання в процесуальну діяльність слідчих осіб, які не мають на те повноважень.

4. Створенням необхідних організаційно–технічних та інформаційних умов для діяльності слідчих.

До працівників органів досудового слідства можуть бути застосовані такі види юридичної відповідальності: матеріальна, дисциплінарна, адміністративна, цивільно–правова та кримінальна. Вони, як і всі громадяни, що вчинили кримінальний злочин або адміністративне правопорушення поза службою, притягуються до юридичної відповідальності на загально–правових засадах.

У чинному законо­давстві України, а саме у ст. 25 Закону України «Про міліцію», зазначається, що працівник міліції у межах повноважень, наданих цим Законом та іншими законодавчими актами, самостійно приймає рішення і несе за свої протиправні дії або бездіяльність дисциплінарну чи кримінальну відповідальність. Саме тому відповідальність працівників органів досудового слідства тісно пов'язана з їх повноваженнями.

Основним видом юридичної відповідальності працівників органів досудового слідства є дисциплінарна відповідальність. Адже зміцнення законності в діяльності органів внутрішніх справ безпосередньо пов’язане зі станом службової дисципліни, рівнем культури і фахової підготовки їх працівників. Саме тому дотримання службової дис­ципліни є одним із основних обов'язків працівника системи МВС України.

Дисциплінарна відповідальність наступає у разі вчинення вин­ною особою дисциплінарного проступку. Згідно зі ст. 2 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України», дисциплінарним проступком є невиконання чи неналежне виконання особою рядового або начальницького складу службової дисципліни. Таким чином, юридичною підставою дисциплінарної відповідальності працівників органів досудового слідства є дисциплінарний просту­пок, тобто протиправне, винне (умисне чи необережне) діяння (дія чи бездіяльність), що посягає на службову дисципліну шляхом невиконання або неналежного виконання працівником ОВС своїх службових обов'язків, порушення встановлених обмежень, зловживання нада­ними правами або вчинення проступку, який ганьбить його як дер­жавного службовця, чи дискредитує орган, в якому він працює.

Для притягнення слідчого до дисциплінар­ної відповідальності потрібна наявність таких трьох умов:

- діяння (дія чи бездіяльність) має бути протиправним;

- про­типравне діяння (дія чи бездіяльність) має бути винним, тобто вчинене особою навмисно або з необережності;

- якщо не вико­нані саме посадові обов'язки, тобто обов'язки, що випливають з конкретних державних правовідносин, наприклад, працівник не до­тримується норм чинного законодавства або норм професійної та службової етики.

Крім того, у випадках винесення виправдувального вироку у справі, яку розслідував слідчий, необґрунтоване притягнення особи до кримінальної відповідальності, скасування запобіжного заходу та інших процесуальних рішень тягне за собою дисциплінарну відповідальність слідчого за умови, якщо в процесі слідства ним було порушено норми чинного законодавства або допущено особисту недбалість чи несумлінне ставлення до виконання службових обов’язків.

Порядок притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників органів досудового слідства відрізняється від загального порядку притягнення до дисциплінарної відповідаль­ності своїм суб'єктним складом, формами і видами стягнень, ко­лом осіб, уповноважених притягувати до дисциплінарної відповідальності та накладати дисциплінарні стягнення, а також підставою і порядком накладення й оскарження дисциплінарних стягнень.

Дисциплінарну відповідаль­ність слідчі несуть за нормами Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, за­твердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України» від 26 лютого 2006 р. Згідно зі ст. 12 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ на осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за порушення службової дисципліни можуть накладатися такі види дисциплінарних стягнень: 1) усне зауваження; 2) зауваження; 3) догана; 4) сувора догана; 5) попередження про неповну посадову відповідність; 6) звільнення з посади; 7) пониження в спеціальному званні на один ступінь; 8) звільнення з органів внутрішніх справ.

Притягнути слідчого до дисциплінарної відповідальності можуть тільки ті начальники органів внутрішніх справ, які мають право призначати їх на посаду, а також заступник Міністра – начальник ГСУ і Міністр внутрішніх справ України.

Дисциплінарні стягнення на слідчого за порушення норм кримінально–процесуального законодавства накладаються лише на підставі висновку службового розслідування, затвердженого начальником ГСУ МВС, слідчого управління ГУМВС, УМВС. Стягнення накладається у строк до одного місяця з дня, коли проступок став відомим начальнику. Також дисциплінарне стягнення не може бути накладено, якщо з дня вчинення проступку минуло більше півроку. У цей період не включається строк проведення службового розслідування або провадження в кримінальній справі чи справі про адміністративне правопорушення.


Читайте також:

  1. IV. Відповідальність сторін
  2. Адміністративна відповідальність
  3. Адміністративна відповідальність
  4. Адміністративна відповідальність
  5. Адміністративна відповідальність
  6. Адміністративна відповідальність за порушення аграрного законодавства
  7. Адміністративна відповідальність за порушення земельного законодавства
  8. Адміністративна відповідальність за порушення митних правил
  9. Адміністративна відповідальність за порушення податкового законодавства.
  10. Адміністративна відповідальність осіб, винних в порушенні податкового законодавства
  11. Адміністративна відповідальність та строки адміністративної відповідальності
  12. Адміністративна відповідальність. Види адміністративних стягнень.




Переглядів: 1413

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Правовий та соціальний захист слідчого. | Передмова

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.