Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Закони проведення збудження по нервовим та м’язовим волокнам.

Механізм проведення збудження по нервовим волокнам.

Під впливом П на мембрані волокна виникає збудження – ПД (зовні «-«, всередині «+», фаза реверсполяризації). Між збудженими та не збудженими (зовні «+», всередині «-» : потенціал спокою) ділянками мембрани волокна виникає різниця потенціалів. Зовні та всередині ці ділянки сполучені провідним середовищем (цитоплазма, міжклітинна речовина), і між цими ділянками виникають місцеві електричні струми, що спрямовані від «+» до «-», діють на мембрану із зовнішньої та внутрішньої поверхні. Ці струми є подразниками для мембрани. Струми мають вихідний (катодний) напрям в не збуджених ділянках мембрани. Отже, на збуджену ділянку мембрани нервового волокна діє катодний електричний струм, сила, час дії та швидкість збільшення сили, якого вищі порогу – цей струм викличе деполяризацію мембрани, ПД на мембрані не збудженої ділянки. Далі процес повторюється і ПД поширюється вздовж всієї мембрани нервового волокна.

 1. Закон фізіологічної неперервності чи фізіологічної цілісності волокна – для здійснення проведення необхідним є нормальний функціональний стан мембрани волокна. Якщо його пошкодити, обробивши, наприклад, новокаїном, проведення припиняється (новокаїн інактивує натрієві канали мембрани).
 2. Закон двостороннього проведення – в умовах експерименту збудження поширюється вздовж волокна в два боки, тобто провідність волокон двобічна. Але в умовах цілісного організму відбувається однобічне проведення збудження по нервовим волокнам, незважаючи на двобічну провідність – ПД поширюється від рецепторів до нервових центрів, від нервових центрів до органів-ефекторів. Це відбувається завдяки тому, що обов’язковим елементом будь-якої рефлекторної дуги є синапси, які мають однобічну провідність.
 3. Закон ізолюванного проведення – ПД поширюючись по мембрані одного волокна, не передається на сусідні. Причина цього полягає в тому, що мембрана волокна має набагато більший опір, ніж міжклітинна рідина і місцеві струми шунтуються через міжклітинну рідину й не викликають ПД на мембрані сусідніх волокон.
 4. Закон бездекрементного проведення – амплітуда ПД не змінюється при проведенні збудження по мембрані волокна. Причиною цього є те, що ПД підкоряється закону «все або нічого» (підпороговий подразник не викликає відповідної реакції, на пороговий подразник виникає максимальна реакція).
 5. Проведення без розвитку втоми.
 6. Проведення з дуже високим коефіцієнтом надійності.
 7. Проведення з великою швидкістю.

 


Читайте також:

 1. II. Організація і проведення спортивних походів
 2. IV. Закони ідеальних газів.
 3. VI. Оформлення маршрутної документації на проведення туристичних походів та експедицій
 4. Автоматичний розрахунок суми проведення.
 5. Аграрні закони України
 6. Алгоритм проведення внутрішнього аудиту.
 7. Апаратура і методика проведення густинного гамма-гамма-каротажу
 8. Апаратура і методика проведення густинного гамма-гамма-каротажу
 9. Апаратура та методика проведення газометрії свердловин в процесі буріння
 10. Асинхронний генератор з конденсаторним збудженням.
 11. Аудиторські докази щодо тверджень керівництва у фінансових звітах отримуються безпосередньо в процесі проведення тестів контролю та процедур по суті.
 12. База управлінських рішень і закони організації.
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ІІ. При збудженні змінюється збудливість тканин. | ЛЕКЦІЯ № 4. Фізіологія м'язів.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.