Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Руйнування гірських порід

Перенесення річками продуктів

Продукти руйнування гірських порід переносяться річками наступними шляхами: 1) у розчиненому стані; 2) у завислому (змуленому) стані; 3) шляхом перекочування по дну річки.

Кількісно переважають дві останні форми переносу, які називаються “твердим розходом” річки. Особливо багато матеріалу великі річки переносять у завислому стані. Цей уламковий матеріал відноситься до глинистого, алевритового і піщаного. За рік його маса вимірюється у мільйонах тон. Наприклад, Дунай переносить таким шляхом близько 80 млн. т матеріалу на рік, Інд – близько 450 млн. т, Амудар’я – близько 570 млн. т.

Кількість матеріалу, якій переміщується (пересувається, перекочується) на дні річок у десятки разів менша, ніж кількість завислого матеріалу. Річки можуть переміщувати на дні пісок, гравій, гальку, валуни і навіть глиби. Здатність річок до перенесення уламкового матеріалу, залежить від швидкості течії. Чим більша швидкість течії, тім більші уламки переміщуються річкою. Відповідно до закону Ері, при збільшенні течії ріки в два рази, її здатність до транспортування збільшується в 64 рази, а при збільшенні течії у три рази – в 729 разів.

Експериментальним шляхом встановлено, що пісок переміщується при швидкостях течії від 0,15 до 0,20 м/сек.; галька – від 0,30 до 1,6 м/сек.; валуни – від 2,3 до 12 м/сек..

Найбільшу транспортувальну здатність мають гірські річки, швидкість течії яких досягає 12 м/сек.. На дні гірських річок інколи переміщуються не тільки окремі великі уламки, а навіть цілі шари гальок і валунів. Рівнинні річки течуть із швидкостями не більше 2,5 м/сек. і переміщують переважно глинисті частинки і пісок.

Під час переносу уламкового матеріалу по дну річки відбуваються два геологічних процеси: з одного боку, уламковий матеріал руйнує і заглиблює дно річки, з іншого – сам подрібнюється і обкочується. При цьому, гострокутні уламки порід обкочуються і перетворюються спочатку на гальки а потім гальки, у свою чергу, руйнуються і перетворюються на піщаний, алевритовий і глинистий матеріал.

Швидкість руйнування гальки залежить від її складу. Наприклад, галька пісковику повністю перетирається і руйнується на відстані близько 15 км, галька вапняку – на відстані близько 60 км, галька граніту – на відстані близько 300 км.

Найбільша кількість уламкового матеріалу переноситься річкою у повені, найменша – у межень.

Специфічними формами рельєфу, які утворюються у результаті руйнування річками гірських порід і перенесення продуктів руйнування є: ущелини, каньйони, пороги, перекати і водоспади.

Виникнення цих об’єктів обумовлене особливостями геологічної будови тієї чи іншої території.

Ущелина – це вузька і глибока долина (до 2000 м глибини), вироблена рікою у твердих корінних породах і яка у поперечному січенні утворює гострий кут. Ущелини зустрічаються переважно в межах гірських систем. Ущелина відрізняється від каньйону тим, що її дно зайнято руслом річки не повністю. Утворенню ущелин сприяють розривні порушення і розломи земної кори. Товщина алювіальних відкладів на дні ущелин переважно невелика і представлені вони галькою, валунами і глибами.

Каньйон(від іспанського canon – труба) – це глибока долина з дуже крутими, іноді східчастими схилами, і вузьким дном, яке повністю або майже повністю зайняте руслом. Каньйони характерні для плато, що складаються з горизонтально залягаючих осадових порід або лавових покривів і для гірських районів, які інтенсивно піднімаються. Часто каньйони пов’язані із розривними порушеннями і розломами земної кори.

Одним із найбільших каньйонів світу є так званий Великий Каньйон на річці Колорадо у США, глибиною до 1800 м. В Україні каньйоноподібний вигляд мають окремі ділянки річкових долин у Кримських горах і в Карпатах.

Поріг – це мілководна кам’яниста або скеляста ділянка русла із значним нахилом і швидкістю течії. Утворюється внаслідок нагромадження валунів, глиб або виходу на поверхню корінних порід, стійких до ерозії. Деякі пороги є залишками водоспадів або утворилися в результаті гірських обвалів.

На Україні пороги існують на гірських річках Карпат і Кримських гір. Крім того, у рівнинній частині України пороги утворилися внаслідок виходу на поверхню гранітів і гнейсів Українського кристалічного щита. Найбільш знаменитими тут були Дніпровські пороги, які нині залиті водами Дніпровського водосховища. Ці пороги знаходились між Дніпропетровськом і Запоріжжям і складались із цілого комплексу порогів довжиною 65 км і шириною 380-960 м.

Перекат – це мілководна ділянка русла, яка має вигляд валу, що перетинає русло під кутом 20-30°, з пологим схилом, оберненим проти течії, та крутим – за течією. Утворюється в результаті нерівномірного розмиву русла водним потоком та акумуляції наносів. Перекати складені пухкими алювіальними відкладами – переважно пісками і галькою. Більшість перекатів переміщується вниз за течією під час повеней. Швидкість цього переміщення змінюється від десятків сантиметрів до кількох сотень метрів за рік.

Водоспад – це падіння води з уступу, який перетинає русло ріки. Водоспади зустрічаються переважно у гірських районах але бувають і на рівнинах. Вода, падаючи з висоти з величезною силою розмиває русло нижче водоспаду. При цьому уламки порід, які містить вода, значно посилюють ерозійну діяльність річки під водоспадом, де утворюються різноманітні заглиблення у породах – ями, котли, чаші. В результаті цього більш міцні породи, розташовані у верхній частині водоспаду, утворюють навісні карнизи. З часом породи цих карнизи, руйнуються і уламки порід падають вниз. Таким чином, поступово, водоспад переміщується вверх по течії. Наприклад, відомий Ніагарський водоспад за весь час свого існування перемістився на 13 км. Швидкість його переміщення в середньому складає 1 м за рік.

Розрізняють наступні основні типи водоспадів: 1) ніагарський, коли вода падає широким потоком; 2) каскадний, коли вода падає по кількох уступах відносно вузьким струменем з величезної висоти; 3) карельський або падун, коли вода падає по крутому скелястому руслу на значній відстані.

Найвищий у світі водоспад Анхель знаходиться у Венесуелі на річці Чурун. Висота цього водоспаду становить 1054 м (у тому числі вільне падіння води - 979 м.). Найбільшу ширину (2700 м) має величезний водоспад Ігуасу на річці Ігуасу на кордоні Бразилії та Аргентини. До найбільших водоспадів світу відносяться також: Ніагарський (кордон США і Канади; висота 51 м, ширина 1100 м) і Вікторія (Південна Африка, висота 120 м, ширина 1800 м).

Найвищий в Україні водоспад Учансу знаходиться поблизу Ялти в Криму. Вода тут падає майже з прямовисного уступу заввишки 98 м, після чого утворюються ще три водоспади. Багато водоспадів є в Карпатах, але висота цих водоспадів у більшості випадків досягає лише декільков метрів і не перевищує 10 метрів.

 

 


Читайте також:

  1. Абразивність гірських порід і геостатична температура
  2. Акустичні характеристики порід
  3. Біостратиграфічні методи визначення віку порід
  4. Будова гірських порід
  5. БУРИМІСТЬ ГІРСЬКИХ ПОРІД
  6. Взаємозв’язок характеристик порід, визначених при статичному і динамічному втискуванні
  7. Вивітрювання гірських порід
  8. Види щеплення плодових порід.
  9. Визначення показників механічних властивостей гірських порід методом статичного втискування штампа
  10. Визначення твердості гірських порід
  11. Вимоги до гірських порід основи гребель
  12. Вимоги до організації гірських походів




Переглядів: 1493

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Руйнування річками гірських порід | Уламків гірських порід

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.