Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ЛЕКЦИЯ 13

4.

Б.

А.

1.

Сприйняття гравітаційного поля і орієнтація тіла в ньому здійснюються у хребетних тварин структурами, що входять до складу внутрішнього вуха, — пристінковою рецепторною системою. Подразником її рецепторів незалежно від слухової системи є сили гравітації. Для чого ця інформація потрібна? Ця інформація потрібна для регуляції поз (положень тіла) і рухів.

Отже, ВА слугує для сприйняття, передачі та аналізу інформації про прискорення чи гальмування, що виникають у процесі прямолінійних чи обертових рухів, а також при зміні положення голови у просторі. Рухи сприймаються лише з прискоренням, при рівномірному русі чи в умовах спокою рецептори ВА не збуджуються. ВА виконує функцію рівноваги: імпульси від вестибулорецепторів викликають перерозподіл тонусу скелетних м’язів, що забезпечує збереження рівноваги тіла.

Роботу ВА ми не відчуваємо і не уявляємо його значення. ВА допомагає орієнтуватися у просторі при активному і пасивному русі. При пасивному русі відбувається аналіз і запам’ятовування напрямку руху і обороти. У нормальних умовах просторова орієнтація забезпечується сумісною діяльністю зорової і вестибулярних систем.

У хребетних тварин вплив гравітації сприймається вестибулярним апаратом, який є частиною присінково - завиткового органа у товщі скроневої кістки. Периферичний відділ ВА представлений 3-ма взаємно перпендикулярними півколовимии каналами, що відкриваються у загальний присінок. У півколових каналах розміщені рецептори кутових прискорень, а у присінку – рецептори положення голови (отолітовий орган).

Апарат присінка слугує не тільки для сприйняття та аналізу положення голови і тіла в просторі, а також і для сприйняття та аналізу лінійних переміщень з прискоренням. Кістковий канал присінка частково заповнений перетинчастим каналом. Останній заповнений ендолімфою і утворює 2 порожнини: маточку і мішечок. Від маточки (urticulus) починаються і закінчуються півколові канали (5 отворів). Мішечок (sacculus) сполучається із завитковою протокою. Маточка і мішечок з’єднуються маточково – мішечковою протокою, яка переходить у тонку ендолімфатичну протоку, що сполучається з ендолімфатичним мішком.

На внутрішній поверхні мембрани цих порожнин знаходяться отолітові апарати (один в маточці, другий в мішечку). Отолітовий апарат являє собою скупчення підтримувальних та рецепторних волоскових (епітеліоцити) клітин. Волоски (ворсинки) останніх склеєні драглистою масою і утворюють отолітову мембрану. На її поверхні містяться кристали вуглекислого кальцію – CaCO3 (отоліти або статоліти = сприймають подразнення і трансформують їх у нервовий імпульс, що прямує до ЦНС). Волоскові клітини на апікальній (верхній) поверхні мають один довгий рухомий волосок – кіноцилій (виступає в порожнину мішечка) і декілька (60-80) коротких – стереоцилії (як у слухових клітин). Основа рецепторних клітин має симпатичні зв’язки (до ЦНС аферентний, від – еферентний відросток нейрона) з закінченнями відростків аферентного і еферентного.

Отолітова мембрана має більшу питому вагу, чим обмежуюча її рідина. При зміні положення голови, під впливом сил гравітації, відбувається переміщення мембрани, згинання волосків і деполяризація волоскових клітин. Максимальне збудження аферентних нейронів виникає, коли вектор гравітації спрямований по дотичній до отолітової мембрани.

Існує 3 площини: сагітальна, фронтальна і поперечна.

А в присінку всього 2 отолітових апарати. Як же реєструється положення в 3 площинах? В маточці отолітова мембрана розташована в горизонтальній площині, а в мішечку вона зігнута і знаходиться в сагітальній і фронтальній площинах. Для сприйняття положення голови основну роль має маточка, а мішечок виконує допоміжну роль. Окрім того, мішечок виконує самостійну роль – сприймає коливання низької частоти = вібрації.

Півколові канали (передній – сагітальна площина; задній – фронтальна; боковий – поперечна площина)на одному з кінців мають розширення – ампулу і заповнені ендолімфою. На внутрішній поверхні перетинчастого каналу ампул знаходяться ампулярні купули = скупчення підтримувальних і волоскових клітин. Волоски сенсорних клітин входять у драглисту масу, що заповнює майже всю ампулу (склеєні драглистою масою у вигляді гребінця– ампульний(слуховий) гребінь, який може рухатися під тиском ендолімфи).

Принцип функціонування купул (качання за принципом заслінки, що підвішена на війці і на яку давить ендолімфа) полягає в тому, що під час руху тіла з певним кутовим прискоренням (обертання) ендолімфа у певному каналі внаслідок інерції відстає від руху самих каналів і ніби рухається у протилежному до руху тіла напрямку. При цьому волоски клітин слухових гребенів згинаються і в них генерується РП.

Так як 3 півколові канали розміщені у 3х взаємно перпендикулярних площинах, то повороти голови у любій з цих площин викликає подразнення рецепторів хоча б одного з каналів. Обертання у горизонтальній площині навколо осі “голова – ноги” викликає у багато разів більшу активність рецепторів горизонтального каналу, чим обертання у вертикальній площині “вухо – вухо” чи “ніс – потилиця” рецепторів цього ж каналу. Рецептори вертикального каналу реагують на обертання відносно 3-х площин майже однаково.

Механізм рецепції. При переміщенні голови а також лінійних рухах з прискоренням відбувається переміщення верхівки отолітової мембрани відносно основи. Це супроводжується зміною положення волосків рецепторних клітин, що є їх адекватним подразником. Таким чином – це механорецептори – деформуються волоски, що призволить до зміни йонної проникності мембрани, що в свою чергу призводить до гіпер-, або деполяризації мембрани рецептора.

Рецепторні клітини мають фонову активність (проникні до іонів натрію). У них мембрана деполяризована. Коли волоски згинаються у напрямку кіноцилія виникає деполяризаційний рецепторний потенціал = відкриваються канали, а коли в напрямку стереоцилій (протилежний напрямок) – гіперполяризаційний рецепторний потенціал (РП) = закриті канали.

При обертальних переміщеннях голови і тіла з прискоренням виникає інерція ендолімфи і під її тиском купула відхиляється у протилежному напрямку руху. При цьому змінюється положення волосків рецепторних клітин, що є їх адекватним подразником. Механізм рецепції такий же як і у отолітового апарату.

РП, що виник у волоскових клітинах присінку чи ампулі, синоптичним шляхом передається на закінчення відростка аферентного нейрона (посилює виділення ацетилхоліну і активує закінчення волокон вестибулярного нерву). Таким чином, в одних волокнах імпульсація стає частішою за фонову, а в інших імпульсація зменшується.

3.

Нейрони 1 порядку (відростки аферентних біполярних нейронів) – знаходяться по ходу вестибулярного нерва (вестибулярні ганглії). Вестибулярний нерв з’єднується з завитковим і утворюють присінково – завитковий нерв (8 пара).

Нейрони 2 порядку – знаходяться в довгастому мозку (вестибулярні ядра, або ядра Дейтерса = отримують інформацію від волоскових сенсорних епітеліоцитів присінкового лабіринту обох боків тіла, пропріорецепторів шиї і тулуба, ядер окорухового нерва). Звідси сигнали направляються у багато відділів ЦНС: спинний мозок (вестибулярно - спинальний тракт) і мозочок, окорухові ядра, гіпоталамус, де формується відчуття кінетозу(закачування), ретикулярну формацію, вегетативні ганглії).

Нейрони 3 порядку – знаходяться в проміжному мозку (таламус або зорові горби).

Нейрони 4 порядку і центральний відділ знаходяться в скроневій частині кори великого (головного) мозку, де створюється свідоме відчуття положення тіла у просторі.

Навіть під час повного спокою у вестибулярному нерві реєструється спонтанна імпульсація. Частота ПД в окремих волокнах нерва залежить від положення голови і тіла у просторі, змінюється під час руху тіла з лінійним чи кутовим прискоренням. Зокрема, частота ПД підвищується під час повертання голови в один бік і знижується—у протилежний. Нейрони присінкових ядер довгастого мозку і моста реагують також на зміну положення кінцівок, повороти тіла, сигнали від внутрішніх органів = здійснювати синтез інформації, що надходить від різних джерел. У двох третин волокон вестибулярного нерву проявляється ефект адаптації = зменшення частоти розрядів під час тривалої дії кутового прискорення.

Таким чином, імпульси, які виникають у присінково - завитковому лабіринті, рефлекторно можуть впливати на тонус окремих м'язів і навіть без участі свідомості викликати їх скорочення (ритмічні звуки полегшують ходьбу, танцювальна мелодія допомагає танцювати).

 

Вестибуло – спінальні впливи змінюють імпульсацію нейронів сегментарних рівнів спинного мозку. Так здійснюється динамічний перерозподіл тонусу скелетної мускулатури і включаються рефлекторні реакції, необхідні для збереження рівноваги. У вестибулярні реакції залучуються серцево – судинна система, шлунково – кишковий тракт і інші внутрішні органи. При сильних і тривалих навантаженнях на вестибулярний апарат виникає хвороба руху (наприклад, морська). Вестибуло – окорухові рефлекси = повільні ритмічні рухи очей у протилежну обертанню сторону, що змінюється їх скачком зворотно (показник у медицині).

Стан невагомості: отоліти стають невагомими (сила тяжіння урівноважується) і не тиснуть на чуттєві волоскові клітини, і мозок перестає отримувати інформацію де “верх” де “низ”. Стан відносної невагомості спостерігається при спуску у ліфті: на початку руху отолітова мембрана давить на волоскові клітини слабше і це сприймається як втрата ваги. Чим швидше рухається ліфт, тим менше важить отолітова мембрана. Повна невагомість виникає під час вільного падіння тіла ( плигання у воду).

 

ІНДЗ: морська хвороба і інші розлади вестибулярного апарату.

 

Еволюція гравітаційних сенсорних систем.

Усе живе на земній кулі перебуває під постійним впливом сил гравітації, і тому необхідність орієнтації у гравітаційному полі Землі спричинилася до розвитку гравітаційних рецепторів — волоскових сенсорних епітеліоцитів присінкового лабіринту. Такі рецептори з'являються у кишковопорожнинних (медузи), їх мають майже всі безхребетні й хребетні тварини, за винятком комах. Незважаючи па різний ступінь складності й досконалості, принцип їх будови і функції однакові у всіх тварин. Це багатоклітинні утвори — статоцисти, заповнені рідиною невеликі закриті або сполучені із зовнішнім водним середовищем порожнини. Всередині цих порожнин містяться дрібні тверді часточки (піщинки, кришталики кальцію карбонату) — статоліти, отоліти або статоконії. На внутрішній поверхні статоцисти розміщені поодинці або групами рецепторні волоскові клітини, волоски яких згинаються під вагою статолітів. Така деформація волоскових клітин зумовлює їх деполяризацію — виникнення рецепторних потенціалів (РП) і подальше збудження нервового волокна, що обплітає рецепторну клітину.

Таким чином, статоцисти є статичними рецепторами — вони сприймають силу гравітації, тобто один із видів лінійного прискорення, і надсилають до нервових центрів інформацію про положення тіла відносно гравітаційного вектора. У тварин, що ведуть активний, рухливий спосіб життя (головоногі молюски), виникають також динамічні рецептори, які сприймають кутове прискорення, тобто зміну швидкості обертального руху. Це також волоскові клітини, але з набагато довшими волосками, вкритими драглистою масою. Вони утворюють слуховий гребінь. Під час зміни швидкості руху тварини її слуховий гребінь відхиляється у бік, протилежний прискоренню, і генерує рецепторний потенціал.

У комах статоцист немає, їх роль виконують спеціалізовані сенсорні клітини — сенсили, розміщені на поверхні суглобів. Сенсила складається з волоскового виросту кутикули, з'єднаного з війчастими закінченнями нейрона. Під час згинання суглоба волосок сенсили згинається і РП, що виникає при цьому, збуджує нервову клітину. Залежно від положення тіла комахи у просторі воно більшою або меншою своєю масою тисне на суглоб, а той через деформацію сенсили сигналізує про дію гравітації. Для сприймання кутових прискорень під час польоту двокрилі комахи мають дзизкальця, які, коливаючись разом з крилами, працюють, наче гіроскопи.

 


Читайте також:

  1. Лекция 1
  2. ЛЕКЦИЯ 1
  3. Лекция 1.
  4. Лекция 1.
  5. Лекция 1. Введение
  6. Лекция 1. Векторная графика. Macromedia Flash MX Инструменты и технологии рисования во Flash
  7. Лекция 1. МАКРОЭКОНОМИКА. НАЦИОНАЛЬНАЯ
  8. ЛЕКЦИЯ 10
  9. Лекция 10.
  10. Лекция 11. Растворы электролитов. Электролитическая
  11. Лекция 11. Растворы электролитов. Электролитическая
  12. Лекция 11. Растворы электролитов. Электролитическая




Переглядів: 1114

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Діаграма стану залізо-вуглець | Технічний та організаційний розвиток як складова інноваційних процесів і спосіб досягнення стратегічних цілей підприємства

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.