Фізична величина, що визначається з співвідношення
(1.42)
називається імпульсом тіла. Це векторна величина, напрям її співпадає з напрямом вектора швидкості. Одиниці вимірювання - .
Виходячи з означення імпульсу ІІ закон Ньютона можна записати так:
Дана рівність є більш загальною формою запису ІІ закону Ньютона, оскільки в цьому випадку ІІ закон Ньютона виконується і для тіл змінної маси.
Розглянемо систему з N взаємодіючих матеріальних точок. Для кожної точки цієї системи виконується ІІ закон Ньютона:
(1.43)
де - імпульс і- тої матеріальної точки, - сила, що діє з боку k- тої матеріальної точки на і- ту – це є внутрішні сили даної системи, - зовнішня сила, що діє на і-ту матеріальну точку.
(1.44)
Просумуємо ліві і праві частини рівностей:
(1.45)
Згідно ІІІ закону Ньютона , тоді:
, (1.46)
і отже (1.47)
Якщо на матеріальні точки даної системи не діють зовнішні тіла, або поля, а вони взаємодіють тільки між собою всередині системи, то така система називається замкнутою.
(1.48)
де - загальний імпульс замкнутої системи матеріальних точок.
Отже для замкнутої системи можна сформулювати закон збереження імпульсу:
Імпульс замкнутої системи матеріальних точок є величиною сталою
(1.49)
Закон збереження імпульсу є одним із фундаментальних законів природи. Він виконується в будь-якому випадку і виражає одну із фундаментальних симетрій простору, а саме однорідність простору або трансляційну симетрію. Якщо сума проекцій зовнішніх сил, що діють на дану систему на одну із координатних осей рівна нулю, то закон збереження імпульсу буде виконуватись в проекції на цю координатну вісь.