Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Синтетичний облік руху основних засобів.

Організація аналітичного обліку основних засобів.

Аналітичний облік основних засобів ведеться по кожному інвентарному об’єкту. Кожному інвентарному об’єкту обов’язково присвоюється інвентарний номер, який наносять на об’єкт і зазначають у документах і реєстрах з обліку об’єктів.

Аналітичний облік об’єктів ведеться в інвентарних картках форми ОЗ-6, які відкривають на кожний інвентарний об’єкт або групу однотипних об’єктів, що мають однакову вартість, введенні в експлуатацію в один час і перебувають в одному підрозділі підприємства.

Інвентарні картки відкривають на основі акту прийому-передачі (внутрішнього переміщення) форми ОЗ-1.

У картках записують: № картки, дату заповнення, назву об’єкта, норму амортизації, інвентарний номер, коротку характеристику, первинну вартість, при вибутті об’єкта обраховують доходи та витрати по списанню, а протягом терміну експлуатації записують суми, на які збільшилась вартість в наслідок добудови, реконструкції тощо.

На однотипні об¢єкти невеликої вартості (інструменти, виробничий і господарський інвентар тощо), що надійшли на підприємство в одному місяці і будуть експлуатуватися в одному підрозділі, а також мають однаковий строк корисного використання, можна відкривати одну загальну інвентарну картку.

Інвентарні картки реєструють в інвентарних описах форми ОЗ-7 де їм присвоюють номер.

Зареєстровані картки зберігають у картотеці основних засобів, яка зберігається у бухгалтерії. Картки групуються за видами (за групами), місцями експлуатації тощо.

При вибутті об’єктів до картки записують номер акту списання основних засобів форми ОЗ-3, розраховують результат ліквідації та вилучають із картотеки. Після відміток у реєстрі форми ОЗ-7 картку додають до документів по списанню об’єктів.

За місцями експлуатації аналітичний облік об’єктів ведуть у інвентарних списках основних засобів форми ОЗ-9.

За даними інвентарних карток у кінці місяця заповнюють картки руху основних засобів форми ОЗ-8, які ведуться у розрізі груп основних засобів. Дані цих карток є аналітичними відомостями, тому їх загальний підсумок щомісячно зіставляється з підсумком синтетичного обліку.

 

Придбання основних засобів за грошові кошти

Приклад 1 Фірма придбала офісні меблі вартістю 4 800 грн.(у т. ч. ПДВ). Крім того, були сплачені витрати з доставки меблів у сумі 360 грн.(у т.ч. ПДВ) і витрати на складання та встановлення меблів у сумі 250 грн.

Таблиця 2. 1 Придбання основних засобів за грошові кошти

Первісна вартість об’єктів основних засобів, зобов’язання за які визначені загальною сумою, визначається розподілом цієї суми пропорційно до справедливої вартості окремого об’єкта основних засобів (п. 9 П(С)БО 7).

Справедлива вартість активу – це сума, за якою може бути здійснений обмін активу, або оплата зобов’язання в результаті операції між обізнаними, зацікавленими та незалежними сторонами (П(С)БО 19). У додатку до П(С)БО 19 наведено визначення справедливої вартості окремих видів основних засобів (таблиця 2.2):

Таблиця 2.2 Визначення справедливої вартості окремих видів основних засобів

Зазвичай справедлива вартість встановлюється при проведенні оціночної експертизи професійними оцінювачами.

Приклад 2. Підприємство придбало виробничий цех (будівлю разом з обладнанням) загальною вартістю 30 000 грн. (вартість за договором купівлі, в тому числі ПДВ 5000 грн.). При проведенні експертної оцінки встановлено, що справедлива вартість будівлі цеху становить – 21600 грн. (60% від справедливої вартості придбаних основних засобів), а устаткування – 14400 грн. (40% від справедливої вартості придбаних основних засобів).

Первісна вартість придбаних об’єктів основних засобів визначається шляхом розподілу вартості придбання пропорційно до справедливої вартості окремого об’єкта основних засобів:

Таблиця 2.3 Визначення первісної вартості об’єкту основних засобів шляхом розподілу вартості придбання пропорційно до справедливої вартості окремого об’єкту

Створення основних засобів

Первісна вартість основних засобів, створених господарським способом, визначається як сума витрат, безпосередньо пов’язаних із їх виготовленням.

При створенні основних засобів господарським способом використовуються такі бухгалтерські записи:

Таблиця 2.4 Створення основних засобів

Якщо первісна вартість виготовлених власними силами основних засобів перевищує їх справедливу вартість, підприємство здійснює їх переоцінку відповідно до вимог П(С)БО 7.

При будівництві об’єктів основних засобів підрядним способом бухгалтерські записи такі самі, як при покупці основних засобів.

Якщо об’єкт виготовлений власними силами, а підприємство також виготовляє подібні активи (продукцію) для реалізації то при переведенні оборотних активів (товарів, готової продукції тощо) до основних засобів первісна вартість основних засобів дорівнює собівартості цих активів, яка визначається відповідно до П(С)БО 9 “Запаси” і 16 “Витрати” (п. 11 П(С)БО 7). Така операція в бухгалтерському обліку відображається з використанням відповідного субрахунку рахунку 15 “Капітальні інвестиції”:

1) Надходження основних засобів з власного виробництва:

Дебет 15 “Капітальні інвестиції”

Кредит 26“Готова продукція”

або

Кредит 23 “Виробництво”

2) Придбані для перепродажу основні засоби вирішено використовувати у власному виробництві:

Дебет 15 “Капітальні інвестиції”

Кредит 28“Товари”

3) Введено в дію об’єкт основних засобів:

Дебет 10 “Основні засоби”

Кредит 15 “Капітальні інвестиції”

 

Безоплатне отримання основних засобів

Первісна вартість безоплатно отриманих основних засобів дорівнює їх справедливій вартості на дату отримання з урахуванням витрат, передбачених п.8 П(С)БО 7. Тобто це додатково понесені витрати на транспортування і підготовку об’єкта основних засобів до експлуатації.

Приклад 2.3 Підприємство безоплатно отримало обладнання, справедлива вартість якого на дату отримання становила 56 000 грн., а залишкова вартість за актом приймання-передачі 45000 грн., сума нарахованого зносу за період експлуатації 5000 грн. Очікуваний строк його експлуатації підприємством становить 5 років. Витрати підприємства на транспортування інвентарю склали 2400 грн. (в тому числі ПДВ).

Таблиця 2.5 Безоплатне отримання основних засобів

Одночасно з нарахуванням амортизації безоплатно отриманих об’єктів пропорційна частина їх вартості, відображена на субрахунку 424 "Безоплатно одержані необоротні активи" підлягає включенню до складу доходу звітного періоду.

В нашому прикладі сума місячної амортизації обладнання становить:

(56000+2000) :(512) =1000 (грн.)

Сума, що підлягає щомісячному включенню до складу доходу підприємством дорівнює 56000 : (512) = 933 (грн.)

На цю суму щомісячно треба робити запис:

Дебет 424“Безоплатно одержані необоротні активи”

Кредит 746“Інші доходи від звичайної діяльності”

Отримання основних засобів у рахунок внесків до статутного капіталу

 

Якщо об’єкт основних засобів надходить на підприємство у вигляді внеску до статутного капіталу, то первісна вартість об’єкта основних засобів на момент прийняття на баланс дорівнює його справедливій вартості, погодженій з засновниками (учасниками) (п. 10 П(С)БО 7). Додатково понесені при цьому витрати на транспортування і підготовку об’єкта основних засобів до експлуатації також включаються в його первісну вартість.

Приклад 2.4 При створенні підприємства одним із засновників як внесок до статутного фонду за узгодженням усіх засновників був внесений верстат справедливою вартістю 21 000 грн., витрати на доставку і монтаж якої склали 2400 грн. (у т.ч. ПДВ).


Читайте також:

  1. IX. Відомості про військовий облік
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. Автоматизовані форми та системи обліку.
  4. Акції та їх облік
  5. Акції та їх облік
  6. Алгоритм із застосуванням річної облікової ставки d.
  7. Амортизація основних засобів
  8. Амортизація основних засобів, основні методи амортизації
  9. Амортизація основних засобів.
  10. Амортизація основних фондів
  11. Амортизація основних фондів
  12. Амортизація основних фондів підприємства. Методи нарахування амортизації




Переглядів: 834

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Документальне оформлення руху основних засобів. | Порядок нарахування та обліку амортизації необоротних активів.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.