Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Відтворювальні пропорції

Вивчення цього питання дасть змогу засвоїти показ­ники відтворювальних, галузевих, реґіональних, соціальних та внішньоторговельних пропорцій промисловості.

У структурній характеристиці промисловості особлива роль належить пропорціям відтворення. Ці пропорції відображають можливості зростання промислового виробництва та його ефективності. Відтворювальні пропорції характеризують співвідношен­ня: між виробництвом засобів виробництва (група галузей «А») та виробництвом предметів споживання (група галузей «Б»), між заміщенням використаних засобів виробництва та новоствореною вартістю, між споживанням та нагромадженням, між виробничими галузями та інфраструктурою.

До основних вартісних пропорцій, що характеризують розвиток промисловості на всіх стадіях процесу відтворення, належать співвідношення: між заміщенням використаних засобів виробництва (фондом заміщення) та новоствореною вартістю (чистою продукцією), між нагромадженням (фондом нагромадження) та споживанням (фондом споживання).

Перша пропорція (між заміщенням використаних засобів виробництва та новоствореною вартістю) характеризує співвідношення вартості зношених засобів праці (амортизація) і вартості спожитих у виробництві предметів праці (проміжний продукт), що в сукупності становить фонд заміщення, та величини новоствореної вартості (чистої продукції) за рік. Друга пропорція (між нагромадженням та споживанням) виражає співвідношення час­тин чистої продукції, які спрямовуються на виробниче нагромадження та створення резервних фондів (у сумі вони становлять фонд нагромадження) і вартості матеріальних благ, що використовуються для особистого споживання працівниками (в сумі вони становлять фонд споживання).

Співвідношення між споживанням та нагромадженням залежить від багатьох факторів, серед яких головними є: величина доходів та податків; вартість чинників виробництва — матеріаль­них ресурсів, робочої сили, капіталу (рівня відсоткової ставки); обсяг нематеріальних активів (інформації, технології і т. ін.); співвідношення між попитом і пропозицією; стабільність грошового обігу; стабільність політичної ситуації та законодавства; стан навколишнього природного середовища тощо.

Для економіки України за часів СРСР була характерна вельми висока норма нагромадження, приблизно 25 % національного доходу. У 1990 році ця норма сягнула 26,2 % валового внутрішнього продукту. В 1995 році вона майже не змінилася і дорівнювала 26,5 %. Але стабілізація пропорції нагромадження в Україні супроводжувалася різким падінням абсолютних обсягів капітальних вкладень в економіку. За період 1990—1995 років капіталовкладення в економіку України усіх форм власності зменшилися (у порівнянних цінах) з 53,5 млрд грн до 14,1 млрд грн, або до 26,4 % рівня 1990 року. При цьому найбільший спад інвестицій відбувався у промисловості, а саме в галузях, які визначають динаміку та напрямки структурної перебудови економіки.

У промислово розвинутих країнах склалися різноманітні пропорції між нагромадженням і споживанням. У більшості з цих країн вони коливаються в межах 18—20 % національного доходу. Проте, в Японії в окремі роки норма нагромадження становила понад 30 %.

До відтворювальних пропорцій, що обумовлюють темпи струк­турних зрушень у промисловості, належить також пропорція між галузями, які виготовляють продукцію в матеріальній формі, та інфраструктурою (галузями, які забезпечують функціонування цих галузей). Інфраструктура поділяється на дві групи: виробничу та невиробничу. До першої входять галузі, що безпосередньо обслуговують матеріальне виробництво: зв’язок, залізничний та автомобільний транспорт, шляхове господарство, енерго-, водо- та газопостачання, природоохоронні споруди і т. ін. До другої групи входять галузі, опосередковано пов’язані з виробництвом: загальна та професійна освіта, охорона здоров’я тощо.


Читайте також:

  1. БАЛАНСОВІ ПРОПОРЦІЇ
  2. Найважливіші пропорції розвитку економіки
  3. Основні балансові пропорції (характеристика короткострокового періоду), їх економічна інтерпретація.
  4. Ринкові пропорції попиту і пропозиції. Місткість ринку
  5. Сутність економічної рівноваги та основні пропорції світової економіки




Переглядів: 1268

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття структури промисловості | Соціальна структура

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.