Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття структури промисловості

Економіка будь-якої країни як об’єкт досліджень являє собою складну систему, тобто сукупність якісно визначених елементів або підсистем, між якими існує закономірний зв’язок. Головною з таких підсистем є промисловість. Промисловість є системою більш низького рівня відносно економіки в цілому.

Промисловості як системі притаманні специфічні ознаки. Головними ознаками промисловості є її цілісність, ієрархічна побудова, екзогенний характер та безперервність розвитку.

Співвідношення, які відображають взаємозв’язки та взаємозалежності між окремими частинами промисловості в процесі її розвитку, характеризуються поняттям структури промисловості.

Структура промисловості має велике значення для збалансованого розвитку економіки, її ефективного та стабільного зростання. Обсяги виробництва, концентрація капіталу та праці, тех­нічний рівень продукції обумовлюють роль промисловості в економічному зростанні.

Світовий досвід вказує на те, що економічне зростання країн Західної Європи значною мірою пояснюється глибокими структурними змінами, які забезпечили впровадження досягнень науково-технічного прогресу, економію й раціональне використання ресурсів та інші позитивні зрушення. Швидке зростання виробництва в більшості країн Південно-Східної Азії відбулося передусім за рахунок прискореного розвитку на сучасній науково-технічній основі таких галузей, як електроніка та машинобудування, тобто в результаті різних структурних зрушень.

Дослідженням впливу структурних зрушень на економічний розвиток належить важливе місце в економічній науці. Зокрема, неабияку увагу цим проблемам приділяли американські вчені В. Леонтьєв, С. Кузнец, Дж. Гелбрейт та багато інших.

Структура промисловості — багатопланове поняття, його мож­на розглядати з багатьох поглядів, які відображають співвідношення різних елементів економічної системи.

Залежно від характеру елементів та змісту економічних явищ, зв’язки між якими відображаються в пропорціях, на макроекономічному рівні вирізняють такі основні види структурних співвідношень: відтворювальні, соціальні, галузеві, реґіональні, зовнішньоекономічні.

Характеристика структури промисловості України

Характеризуючи сучасний стан промисловості України, слід зазначити, що серед багатьох чинників формування негативних тенденцій її розвитку, надто вагому, якщо не головну, роль відіграють структурні диспропорції.

На сучасному етапі структура економіки України характеризується такими диспропорціями:

1. Втратою прогресивної соціальної орієнтованості, яка сформувалася внаслідок невиправданого збільшення виробництва озброєння ще за часів централізованої системи управління.

2. Порушенням оптимальних відтворювальних пропорцій. Має місце переважний розвиток виробництва засобів виробництва (група «А») порівняно з виробництвом предметів споживання (група «Б»).

3. Різкою диференціацією технічного рівня виробництва у різних галузях, а також на підприємствах однієї галузі, що є наслідком диспропорцій у сфері інвестування, розподілі матеріальних ресурсів, ціноутворенні, які панували в адміністративно-ко­мандній системі. Це так звана проблема технічно відсталих підприємств, які дісталися в спадщину незалежній Україні.

4. Ресурсоємним та переважно витратним характером виробництва, який значно знижує конкурентоспроможність українських товарів на світовому ринку.

5. Обмеженістю паливно-енергетичних та мінеральних ресурсів. За умов порушення господарських зв’язків обмеженість паливно-енергетичних та мінеральних ресурсів поряд із втратою багатьох ринків збуту продукції виявилася для промисловості України однією з найбільших проблем.

6. Високим рівнем концентрації і монополізації виробництва, недостатньою питомою вагою «малих» підприємств в обсязі виробництва промислової продукції.

7. Низькою «товарністю» кінцевої продукції, сировинною та напівфабрикатною спрямованістю експорту.

У цілому структура економіки України може характеризуватися як неоптимальна. Це вкрай ускладнило процес переходу до рин­кової економіки і зробило проблему структурної трансформації однією з центральних для виходу з глибокої кризи, в якій опинилася наша держава.

В структурі промисловості України найбільшу питому вагу мають галузі важкої індустрії, особливо машинобудування, чорна металургія та вугільна промисловість. Однією з найбільш значущих проблем адаптації українських підприємств і держави в цілому до умов світового економічного простору є пошук шляхів підвищення їх інноваційної конкурентоздатності.

Структурно-технологічні зрушення в економіці країни відбувалися в значній мірі стихійно, під впливом по- точних макроекономічних конкурент- них переваг. Не було враховано, що багаторівнева радянська економіка, яка характеризувалася технологічною неоднорідністю, не могла бути реформована на базі цін ринкової рівноваги, а потребувала поетапного пристосування до ринкових регуляторів, активної політики з боку держави. В результаті сталися негативні зміни в структурі економіки країни, які потягли за собою значні міжгалузеві перекоси, що свідчать про деіндустріалізацію виробництва.

Українська промисловість набула чітко виражені риси анклавності, коли окремі раніше пов’язані між собою підприємства і навіть цілі сектори економіки діють автономно, орієнтуючись переважно на внутрішній ринок.

Згортання виробництв наукоєм них видів продукції, які визначають технічний і технологічний рівень виробництва, і, перш за все, машинобудування, значно звузило технологічну базу для сучасного оновлення парку машин і обладнання, впровадження новітніх технологій, що стало причиною зниження показників ефективності діяльності більшості галузей промисловості.

За даними Інституту економічного прогнозування НАН України в даний час майже 60% обсягу промислової продукції приходиться на третій технологічний уклад (технології виробництва будівельних матеріалів, чорна металургія, суднобудування, обробка металу, легка, деревообробна, целюлозно-паперова промисловості), 38% — на четвертий уклад. Вищі технологічні уклади — п’ятий і шостий складають близько 4%, причому останній, який визначає перспек- тиви високотехнологічного розвитку країни в майбутньому, в Україні майже відсутній (менш ніж 0,1%).

Розвиток машинобудування — основа науково-технічного прогресу у всіх галузях народного господарства, значна підтримка конкурентоспро- можності країни. Завдання машино- будівного комплексу — випуск машин та обладнання високотехнологічного рівня, які повинні забезпечити підвищення продуктивності праці, зниження матеріалоємності та енергоємнос- ті, сприяти покращенню якості продукції.

Проте відродження машинобудівного виробництва неможливе без від- новлення на принципово новій основі зруйнованої за період реформування матеріально-технічної бази, оновлення і підвищення ефективності вироб- ничого апарату і його структури. Для підвищення конкурентоспроможнос- ті промислової продукції є необхідним радикальний розвиток матеріально- технічного базису виробництва і його технологічного рівня.

В усіх галузях машинобудування зростає значення науково-дослідних та дослідницько-конструкторських робіт (НДДКР). Наукомісткість — визначальна риса багатьох сучасних ма шинобудівних підприємств.

Однією з проблем більшості під приємств машинобудівного комплексу є нестача обігових коштів та інвестицій для подальшого розвитку виробництва. Фактичні інвестиції в галузь машинобудування не відповідають потребам.

Упродовж останніх років основним джерелом фінансування іннова- ційної діяльності залишаються влас ні кошти підприємств, про що свід- чать дані табл. 3.1.

Таблиця 3.1 – Обсяг і структура фінансування інноваційної діяльності машинобудівної галузі за джерелами (тис. грн.)

 

        Відхилен ня 2009/ Відхилен ня 2010/
Промисловість України   5751562,9   11994224,8   7949907,9   +11422661,9   -4044316,9
Усього у т.ч. за рахунок власних коштів     1619251,9   3000508,3   2005961,0   +1381256,4   -994547,3
державного бюджету 16515,6 120213,6 80584,3 +103698,0 -39629,3
місцевих бюджетів 746,4 5897,2 - +5150,8 -5897,2
коштів вітчизняних інвесторів   64721,7   168613,7   22860,7   +103892,0   -145753,0
коштів іноземних ін весторів   15159,8 60743,6   102186,4   +45583,8   +41442,8
кредитів 68534,9 324440,9 27460,6 +255906,0 -296980,3
інших джерел 2530,2 19328,5 154897,4 -16798,3 +135568,9

 

Суттєві недоліки в інвестиційному забезпеченні інноваційної діяльності в промисловості виявляються при аналізі структури всього об’єму інноваційного інвестування. Найбільший з них це неприпустимо мізерна участь держави у фінансуванні інноваційної діяльності. Частка коштів вітчизняних та іноземних інвесторів у фінансування інновацій також має великі нереалізовані резерви .

Серед важливих показників економічної діяльності підприємств — їх інноваційна активність (табл. 3.2, 3.3). Найбільша частка інноваційно активних підприємств припала на акціонерні товариства.

Як свідчать дані таблиць така динаміка є недостатньою з точки зору впровадження інноваційного типу стабільного економічного зростання в Україні.

Таблиця 3.2 – Кількість машинобудувальних підприємств, що впроваджують інновації

  Роки   Всього промис- лових підпри- ємств України   Всього машино будівних підпри- ємств З них
  Впроваджували інноваційні процеси У т.ч. впроваджували нові або вдосконалені методи Освоювали виробництво інноваційних видів продукції   У тому числі но вих для ринку
   
Відхилення 2009/ 2006   +350   +49   +21   -108   -   -
Відхилення 2010/ 2009   +20   +4   -14   -18   -6   -9

 

Таблиця 3.3 – Динаміка основних показників інноваційної активності промислових підприємств в Україні

 

    Впроваджено нових прогре сивних технологічних процесів у т.ч. маловідход- них, ресурсозберіга- ючих та безвідходних Освоєно вироб- ництво нових (інноваційних) видів продукції, найменувань   з них нових видів техніки
Відхилення 2009/2006   -161   -10   -706   +101
Відхилення 2010/2009   +246   +73   +239   -117

 

 

Інновації, особливо у промисловості, — є категорією, яка суттєво під- вищує ефективність економіки. Промислова інновація починається з ідеї і проходить фази дослідження, розробки та створення нових зразків продук- ції, технологій чи послуг та їх комерціалізацію.

Структурні зрушення в розвитку промисловості


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. III. Процедура встановлення категорій об’єктам туристичної інфраструктури
  3. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  4. А/. Поняття про судовий процес.
  5. Адаптивні організаційні структури управління.
  6. Адгезиви на основі латексів у взуттєвій промисловості
  7. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  8. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  9. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  10. Аналіз асортименту й структури випуску продукції.
  11. Аналіз динаміки і структури валового нагромадження.
  12. Аналіз динаміки і структури витрат підприємства




Переглядів: 696

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Характеристика типів та форм розвитку промисловості | Відтворювальні пропорції

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.022 сек.