Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Особливості використання дієслів в ділових паперах.

Тема 12. Стилістичне використання дієслів діловому мовленні.

Література: 1, 9, 21, 22, 23, 25, 27, 28, 29, 33,75.

 

1. Особливості використання дієслів в ділових паперах.

2. Особливості вживання дієприкметників та дієприслівників у діловому мовленні.

 

Особливості використання дієслів у діловому мовленні можна звести до таких правил:

1.У писемному діловому мовленні юрист повинен використовувати тільки книжні дієслова та їх форми; активізувати, дезінформувати, домінувати, дрейфуючи, регламентувати, символізувати, формулюючитощо.

2. Найпоширенішою дієслівною формою в офіційно-діловому стилі є дієслово теперішнього часу з значенням позачасовості, яке вживається у першій або третій особі множини (рівень інфляції становить).

3. У писемному діловому мовленні переважає інфінітив, який, вживаний у наказах та розпорядженнях, надає висловлюванню категоричного характеру. Менш категоричні безособові форми. Вони констатують факт і застосовуються в різних інструкціях, статутах. Форма інфінітива на -ти стилістично нейтральна, тому саме вона часто вживається в офіційно-діловому стилі: здійснити, зобов'язати. Неозначена форма дієслова вживається в таких ділових паперах, як акт, наказ, розпорядження, службовий лист, інструкція, доручення та ін. Нормативною є форма на -ти, а не -ть: виступать -виступати, запроваджувать-запроваджуватитощо.

4.У діловому стилі вживається тільки повна форма дієслів 3-ї особи однини: зна – знає, бува – буває. Використання коротких форм є просторіччям, позбавляє текст офіційності.

5. В ділових паперах слід уникати умовного способу:підприємства змогли б виконати замовлення, якби... підприємства виконають (зможуть виконати,) виконавець повідомив би Вас завчасно, коли б... завчасне повідомлення виконавця було можливе лише за умов...

6. Форми дієслів наказового способу слід уживати, враховуючи конкретну ситуацію, умови спілкування та норми мовленнєвого етикету.

7. У документах поширеною є повна форма дієслів 3-ї особи однини:виклика - викликає,уклада укладає.

8. Варто надавати перевагу активним конструкціям над пасивними або ж використовувати безособову конструкцію з дієслівними формами на -но, -то: рішення було достроково виконане нашою групоюнаша група достроково виконаларішення, головна увага ним приділяється... головну увагу він приділив... (приділено головну увагу...)

9. Не можна вживати в текстах документів розмовні форми і дієслівні форми теперішнього часу: носе носить, ходе ходить.

10. Слід уникати вживання форм давньоминулого часу: інформація надходила була інформація надходила, я виконав був я виконав, звернення надійшло було звернення надійшло.

11. Не порушувати норми вживання форм залежного слова: свідчити фактисвідчити про факти, опанувати професією опанувати професію, довести про інформацію довести інформацію.

12. Надавати перевагу складеним формам дієслів недоконаного виду в майбутньому часі: перераховуватимемо будемо перераховувати працюватимемо, сьогодні будемо працювати сьогодні.

13. Іноді у діловій сфері необґрунтовано використовується форма давайте у наказовому способі. Уникнути цього можна, вживаючи форми 2-ї особи однини, 1-ї та 2-ї особи множини, або додаткові слова. давайте виконаємо виконаймо давайте почнемо є пропозиція почати.

Дієслово давайте вживається лише у своєму прямому значенні, коли ця форма заохочення поєднується з іменником, що означає певні предмети: Давайте Ваші посвідчення; звіти і додатки давайте мені.

Хоча й у цих випадках інтонаційно та за допомогою несловесних засобів (жесту) можна спонукати до дії: Ваші посвідчення, будь ласка; прошу звіти і додатки.

Часто зустрічається в усному мовленні неправильне використання: «Я вибачаюсь» замість правильного: «Вибачте». Дієслово вибачаюсь (-ся) має у своєму складі постфікс-ся (-сь) колишній займенник ся, що був формою від себе - я, для порівняння: збираюся (я збираю себе), вмиваюся (я вмиваю себе).

Нормативні форми: вибачте мені (даруйте, перепрошую); прошу вибачення. Пробачте! Прошу вибачити мені! за це треба вибачитися; за це треба попросити пробачення або треба перепросити.


Читайте також:

  1. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  2. VI.3.3. Особливості концепції Йоганна Гайнріха Песталоцці
  3. VI.3.4. Особливості концепції Йоганна Фрідриха Гербарта
  4. А. Особливості диференціації навчального процесу в школах США
  5. А. Розрахунки з використанням дистанційного банкінгу.
  6. Агітація за і проти та деякі особливості її техніки.
  7. Аграрне виробництво і його особливості
  8. Аграрне право як галузь права, його історичні витоки та особливості.
  9. Альтернативна вартість та її використання у проектному аналізі
  10. Аналіз використання капіталу.
  11. Аналіз використання матеріальних ресурсів
  12. Аналіз використання матеріальних ресурсів.




Переглядів: 3296

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Числівник як компонент складних іменників і числівників. Позначення чисел у тексті. Написання дат та періодів. | Види речень в ділових паперах та їх стилістичні функції.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.