Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Вібрація. Нормування, дія на організм.

Таблиця. Допустимі рівні інфразвуку, що регламентовані ДСН.

 

Допустимі рівні звукового тиску у дБ в октавних смугах з середньогеометричними частотами, Гц Загальний рівень звукового тиску, дБЛін
105 105 106 106 110

 

Вимірювання інфразвуку. Проводять на постійних робочих місцях, біля органів керування машин, пультів, в кабінах, або в робочих зонах обслугову-вання при роботі обладнання у характерному режимі.

В кабінах самохідних та транспортно-технологічних машин вимірювання проводять при відчинених та зачинених вікнах, при цьому, мікрофон розмі-щують на відстані 15 см від вуха працюючого.

Вимірювання інфразвуку проводиться шумомірами 1 класу з частотною характеристикою від 1Гц і октавними або третинооктавними фільтрами, а мікрофон повинен мати нижньочастотну межу 2 – 3 Гц. Дозволяється використання магнітографа з частотною характеристикою не менш ніж 2 Гц.

Час спостереження при вимірюванні октавних рівнів звукового тиску по-винен відповідати величинам, вказаним у таблиці №1 «Мінімальний та реко-мендований час вимірювання при частотному аналізі інфразвуку», ДСН 3.3.6.037-99 «Санітарні норми виробничого шуму, ультразвуку та інфра-звуку».

Таблиця №1

Час вимірювання   Помилка оцінки рівнів, дБ Час вимірювання (с) в октавних полосах середньогеометричних частот, Гц
Мінімальний +3
Рекомендований +1
             

 

Вплив інфразвуку на організм людини. Вплив інфразвуку на організмлю-дини почали вивчати порівняно недавно - в 70-ті роки. Інфразвукові коливання можуть несприятливо впливати, насамперед, на психоемоційну сферу, праце-здатність, серцево-судинну та ендокринну системми, кохлеовестибулярний апа-рат. Проте досі відсутня чітка уява про симптомі комплекс порушень, викли-каний впливом інфразвуку, котрий можна було б діа­гностувати як професійне захворювання.

В сучасному виробництві та на транспорті джерелами інфразвуку є компре­сори, кондиціонери, турбіни, промислові вентилятори, ві­браційні площадки, важкі машини з обертальними частинами, а також наземні засоби транспорту.

Вібрація це механічні коливання пружних тіл або коливальні рухи механік-них систем.

Для людини вібрація є видом механічного впли­ву, який має негативні нас-лідки для організму.

Причиною появи вібрації є неврівноважені сили та ударні процеси в дію-чих механізмах. Створення високопродуктивних потужних машин і швид-кісних транспортних засобів при одночасному знижен­ні їх матеріалоємності неминуче призводить до збільшення інтенсив­ності і розширення спектру вібраційних та віброакустичних полів.

Цьому сприяє також широке використання в промисловості і будів­ництві високоефективних механізмів вібраційної та віброударної дії. Дія вібрації може приводити до трансформування внутрішньої струк­тури і поверхневих шарів матеріалів, зміни умов тертя і зносу на кон­тактних поверхнях деталей машин, нагрівання конструкцій. Через вібрацію збільшуються динамічні на-вантаження в елементах кон­струкцій, стиках і сполученнях, знижується не-суча здатність деталей, ініціюються тріщини, виникає руйнування обладнан-ня. Усе це приводить до зниження строку служби устаткування, зростання імовірності аварійних ситуацій і зростання економічних витрат.

Вважають, що 80% аварій в машинах і механізмах здійснюється внаслідок вібрації. Крім того, коливання конструкцій часто є джерелом небажаного шуму. Захист від вібрації є складною і багатоплановою в науково-тех­ніч-ному та важливою у соціально-економічному відношеннях пробле­мою на-шого суспільства.

Дія вібрації визначається:

1. Інтенсивністю коливань.

2. Їх спектральним скла­дом.

3. Тривалістю впливу.

4. Напрямком дії.

Показниками інтенсивності є:

1. Середньоквадратичні або амплітудні значення віброприскорення.

2. Віброшвидкості.

3. Віброзміщення.

Класифікація вібрацій. Згідно ДСН 3.3.6.039-99 «Державні санітарні норми виробничої загальної та локальної вібрації. Терміни та визначення.» за способом передачі на тіло людини розрізняють:

1. Загальну вібрацію - вібрація яка передаеться на тіло людини через опор-ні поверхні тіла.

2. Локальну вібрацію - вібрація, яка передається через руки працюючих при контакті з ручним механізованим інструментом, органами керування машинами і обладнанням, деталями, які обробляються, обладнання, яке вібрує.

Обладнання, що вібрує це обладнання, під час роботи з яким виникає віб-рація, рівень якої становить не менше 20 % від гігієнічного норматива.

Загальну вібрацію поділяють:

1. За джерелом її виникнення на категорії:

Категорія 1 - транспортна вібрація. Діє на людину на робочих місцях са-мохідних та причіпних машин, транспортних засобів під час руху по місце-вості. Прикладом таких машин є трактори, сільськогосподарські та промис-лові, самохідні сільськогосподарські машини, у тому числі комбайни; авто-мобілі вантажні, в тому числі тягачі, скрепери, грейдери, котки.

Категорія 2 - транспортно-технологічна вібрація. Діє на людину на ро-бочих місцях машин з обмеженою рухливістю та таких, що рухаються тіль-ки по спеціально підготовленим поверхням виробничих приміщень, промис-лових майданчиків. Прикладом таких машин є екскаватори, в тому числі ро-торні, крани промислові та будівельні, транспорт виробничих приміщень.

Категорія 3 - технологічна вібрація. Діє на людину на робочих місцях стаціонарних машин чи передається на робочі місця, які не мають джерел вібрації. Прикладом таких машин є верстати та метало-деревообробне, пре-сувальноко-вальське обладнання, електричні машини, стаціонарні електрик-ні установки, насосні агрегати та вентилятори, машини для тваринництва, очищення та сортування зерна.

2. За місцем дії:

- тип «а» - на постійних робочих місцях виробничих приміщень підпри-ємств;

- тип «б» - на робочих місцях складів, їдалень, побутових, чергових та ін-ших виробничих приміщень, де немає джерел вібрації;

- тип «в» - на робочих місцях заводоуправлінь, конструкторських бюро, лабораторій, учбових пунктів, обчислювальних центрів, медпунктів, контор-ських приміщень, робочих кімнат та інших приміщень для працівників ро-зумової праці.

3. За часовими характеристиками на:

- постійні - величина віброприскорення або віброшвидкості змінюється менше ніж у 2 рази (менше 6 дБ) за робочу зміну;

- непостійні - величина віброприскорення або віброшвидкості змінюється не менше ніж у 2 рази (6 дБ і більше) за робочу зміну.

4. За напрямком дії:

- діючу у вертикальному (перпендикулярному опорним поверхням тіла) напрямку - вісь Zо;

- горизонтальному повздовжньому (спина - груди) напрямку - вісь Хо;

- та горизонтальному поперечному (плече- плече) напрямку - вісь Yо.

Напрямки координатних осей наведені у додатку №1, ДСН 3.3.6.039-99 «Державні санітарні норми виробничої загальної та локальної вібрації. Тер-міни та визначення.»

Напрямки координатних осей при дії загальної вібрації.

Локальну вібрацію поділяють:

1. За джерелом виникнення:

- що передається від ручних машин або ручного механізованого інстру-менту, органів керування машинами та устаткуванням;

- що передається від ручних інструментів без двигунів (рихтувальні молотки) та деталей, які оброблюються.

2. За часовими характеристиками на:

- постійні - величина віброприскорення або віброшвидкості змінюється менше ніж у 2 рази (менше 6 дБ) за робочу зміну;

- непостійні - величина віброприскорення або віброшвидкості змінюється не менше ніж у 2 рази (6 дБ і більше) за робочу зміну.

3. За напрямком дії:

- діючої вздовж осі Хл, - паралельна осі місця захвату джерела вібрації (дер-жака, кермового колеса, важелів керування, які тримають у руках);

- діючу вздовж осі Zл - паралельна передпліччю руки працюючого;

- діючу вздовж осі Yл, - перпендикулярна по відноше-нню до осей Хл та Zл.

Напрямки координатних осей наведені у додатку №1, ДСН 3.3.6.039-99 «Державні санітарні норми виробничої загальної та локальної вібрації. Термі-ни та визначення.»

Напрямки координатних осей при дії локальної вібрації.

А) При охопленні циліндричних та близьких до них поверхонь.

Б) При охопленні сферичних поверхонь.

 

 

 

Непостійні вібрації поділяють на:

- коливні - рівні яких безперервно змінюються в часі;

- переривчасті - коли контакт з вібрацією в процесі роботи перерива-ється, причому довжина інтервалів, під час яких має місце контакт, стано-вить більше 1с;

- імпульсні - що складаються з одного або кількох вібраційних впливів, кожен довжиною менше ніж 1с, при частоті їх дії менше ніж 5,6 Гц (нап-риклад, ударів).

Вплив вібрації на людину. Залежить від її спектрального складу, нап-рямку дії, прикладення, тривалості впливу, а також від індивіду­альних осо-бливостей людини.

При оцінці вібраційного впливу потрібно враховувати, що коли­вальні про-цеси притаманні живому організму. В основі серцевої діяль­ності і кровообігу та біострумів мозку лежать ритмічні коливання. Внутрішні органи людини можна розглядати як коливальні системи з пружними зв'язками. Частоти їх власних коливань лежать у діапазоні 3...6 Гц. Частоти власних коливань плечового пояса, стегон і голови щодо опорної поверхні (положення стоячи) складають 4...6 Гц, голови щодо пліч (положення сидячи) 25...ЗО Гц.

При впливі на людину зовнішніх коливань (хитавиці, струсів, вібрації) відбувається їхня взаємодія з внутрішніми хвильовими про­цесами, виник-нення резонансних явищ. Так, зовнішні коливання частотою менш 0,7 Гц утворюють хитавицю і порушують у людини нормальну діяльність вестиму-лярного апарата.

Інфразвукові коливання (менш 16 Гц), впливаючи на людину, пригнічують центральну нер­вову систему, викликаючи почуття тривоги, страху. За певної інтен­сивності на частоті 6...7 Гц інфразвукові коливання, втягуючи у резо­нанс внутрішні органи і систему кровообігу, здатні викликати травми, розри-ви артерій.

Вібрація, що діє на людину, має широкий діапазон - від десятих часток до декількох тисяч Гц. Характерними рисами шкідливого впливу вібрації на людину є можливі зміни у функціональному стані: підвищена втома, збіль-шення часу моторної реакції, порушення вестибулярної реакції.

Медичними дослідженнями встановлено, що вібрація є подразником пери-феричних нервових закінчень, розташо­ваних на ділянках тіла людини, що сприймають зовнішні коливання. У результаті впливу вібрації виникають нервово-су­динні розлади, ураження кістково-суглобної й інших систем орга-ніз­му. Терміни виникнень змін у кістках у працівників вібраційних професій коливається в межах від 6 - 8 місяців до 2 - 5 років.

Шкідливість вібрації збільшується при одночасному впливі на людину таких факторів, як знижена температура, підвищені рівні шуму, запиленість повітря, тривала статична напруга м'язів. Сучасна медицина розглядає ви-робничу вібрацію як значний стрес-фактор, що має негативний вплив на психомоторну працездатність, емоційну сферу і розумову діяльність люди-ни, що підвищує ймовір­ність виникнення різних захворювань і нещасних випадків. Особливо небезпечний тривалий вплив вібрації для жіночого ор-ганізму. Цей широкий комплекс патологічних відхилень, викликаний впли-вом вібрації на організм людини, кваліфікується як віброзахворювання.

Вібраційна хвороба може тривалий час протікати компенсовано. Хворі збе-рігають працездатність, не звертаються за лікарською допомогою.

Параметри виробничої вібрації, що нормується, та методи її гігієніч-ної оцінки. Гігієнічна оцінка вібрації, яка діє на людину у виробничих умовах, здійснюється за допомогою методів:

1. Частотного (спектрального) аналізу її параметрів.

2. Інтегральної оцінки за спектром частот параметрів, що норму­ються.

3. Дози вібрації.

При дії постійної локальної та загальної вібрації параметром, що норму-ється, є середньоквадратичне значення віброшвидкості та віброприскорення або їх логарифмічні рівні в діапа­зоні октавних смуг із середньогеомет-ричними частотами:

- для локальної вібрації - 8,0; 16,0; 31,5; 63,0; 125,0; 250,0; 500,0; 1000,0 Гц;

- для загальної вібрації - 1,0; 2,0; 4,0; 8,0; 16,0; 31,5; 63,0 Гц або в діапазоні 1/3 октавних смуг 0,8; 1,0; 1,25; 1,6; 2,0; 2,5; 3,15; 4,0; 5,0; 6,3; 8,0; 10,0; 12,5; 16,0; 20,0; 25,0; 31,5; 40,0; 50,0; 63,0; 80,0 Гц.

Віброшвидкість (V) це кінематичний параметр, що дорівнює швидкості переміщення точки, яка коливається з певною частотою.

Віброприскорення (а) це кінематичний параметр, що дорівнює прискорен-ню переміщення точки, яка коливається з певною частотою.

Середнє квадратичне значення (коливної величини) це квадратний корінь із середнього арифметичного або середнього інтегрального значення квадра-та коливної величини в певному інтервалі часу.

При дії непостійної вібрації (крім імпульсної) параметром, що нормуєть-ся, є вібраційне навантаження (еквівалентний коректований рівень, доза віб-рації), одержане робітником протягом зміни та зафіксоване спеціальним приладом.

Еквівалентний коректований рівень вібрації (Lкор.екв.) це інтегральний показник вібраційного «навантаження» на працюючого за робочу зміну, що відповідає рівню (L) постійної вібрації, яка має таку ж саму енергію при дії протягом зміни 8 год.

При дії імпульсної вібрації з піковим рівнем віброприскорення від 120 до 160 дБ, параметром, що нормується, є кількість вібраційних імпульсів за зміну (годину), в залежності від тривалості імпульсу, таблиця №4 «Гранично достимі параметри імпульсної локальної вібрації», ДСН 3.3.6.039-99 «Дер-жавні санітарні норми виробничої загальної та локальної вібрації. Терміни та визначення».

Пікове значення коливної величини це найбільше абсолютне значення ко-ливної величини в певному інтервалі часу.

Методи контролю вібрацій. Контроль за відповідністю параметрів віб-рації вимогам діючих санітарних норм здійснюється на стадії проектування, виготовлення і експлуатації облад­нання. Результати контролю є підставою для розробки комплексних заходів про­філактики несприятливого впливу виробни-чої вібрації на працюючих.

На виробництві контроль вібрації здійснюється при проведенні дослід-жень з гігієнічної атестації робочих місць та при проведенні планового кон-тролю за станом умов праці:

- локальна вібрація - повинна контролюватись не менше двох разів на рік, а також після планового ремонту інстру-ментів;

- загальна вібрація - повинна контролюватись один раз на рік.

Контроль вібрації ручних інструментів може здійснюватись в умовах, що імі-тують виробничі, з використанням спеці­альних стендів.

Захист організму людини від впливу вібрації. Заходи, по захисту від дії віб-рації розділяють на: технічні, організаційні, лікувально-профілактичні. Мо-жуть бути колективні і індивідуальні.

До технічних заходів відносять: зниження вібрації в джерелі її виникнен-ня, зниження діючої вібрації на шляху распространения від джерела виник-нення.

До організаційних заходів відносять: організаційно-технічні. організаційне – режимні.

До лікувально-профілактичних заходів відносять: медичний контроль, лікувальні процедури.

 


Читайте також:

  1. Вплив електромагнітних полів і випромінювань на живий організм.
  2. Вплив іонізуючого випромінювання на живий організм.
  3. ДИНАМІКА РОЗВИТКУ ГРУП РОЗРОБЛЮВАЧІВ ПРОГРАМНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ФОРМУВАННЯ, ШТОРМ, НОРМУВАННЯ, ФУНКЦІОНУВАННЯ, РУЙНУВАННЯ.
  4. Ультразвук та інфразвук, нормування дія на організм.
  5. Фізичні властивості повітряного середовища та їх вплив на організм.
  6. Шум, його нормування, дія на організм.




Переглядів: 2313

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ультразвук та інфразвук, нормування дія на організм. | Джерела та фактори виробничих небезпек.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.