Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Ефективність у споживанні та обміні

Ефективність розподілу благ – це розподіл благ, що використовується за певний період часу, між споживачами таким чином, що стає неможливим поліпшити становище однієї особи без завдання шкоди іншій.

Згідно з кардиналістською версією поведінки споживача, на досконало конкурентному ринку кожен споживач одержить максимум корисності, якщо: , або .

Пропорції обміну визначаються граничною нормою заміщення благ, яка показує, від якої кількості блага Y треба відмовитися, щоб отримати додаткову одиницю товару X:

.

На конкурентному ринку всі споживачі купують товари по урівноваженим цінам, тому :

– для всіх споживачів M, N.

Взаємо вигідний обмін триває, доки всі MRSXY для всіх споживачів не зрівнюється :

.

За умови рівності граничних норм заміни для всіх учасників обміну досягається оптимальний розподіл благ між індивідами у споживанні, має місце рівновага, ефективна за Парето.

Ефективний розподіл благ в процесі обміну на досконало конкурентному ринку за ординалістською версією ілюструє графічна модель « діаграма Еджворта».

Для побудови моделі застосовують наступні припущення:

– в економічній системі використовується тільки два види ресурсів;

– в економіці розподіляються два види товарів (X та Y)

– в розподілі беруть участь два споживача (M та N);

– розподіл відбувається без витрат, тобто витрати угод дорівнюють нулю.

Розподіл заданого обсягу товарів між двома споживачам буде ефективним, коли він відповідатиме точкам дотику кривих байдужності цих споживачів до лінії бюджетного обмеження (рис. 13.3).

Кожен учасник обміну максимізує корисність і при цьому відбувається взаємовигідна торгівля, в результаті на ринку споживачів товарів встановлюється рівновага.

 

 

 
 

 


Графічно розподіл заданого обсягу товарів між двома споживачами буде ефективним коли він відповідатиме точкам дотику кривих байдужості цих споживачів (M та N) до лінії бюджетного обмеження, нахил якої дорівнює співвідношенню цін товарів: . Споживачі знаходяться у рівновазі, максимізуючи корисність від певного набора товарів, на який використовують вісь свій обмежений бюджет. У точках рівноваги кути нахилу кривій байдужості та лінії бюджетного обмеження однакові, отже, підтверджується висновок, що граничних норм заміни для всіх учасників обміну граничні норми заміщення однакові:

.

Це означає, що неможливо перерозподілити сукупні обсяги товарів в економіці між споживачами, щоб покращити стан одного з них без погіршення стану іншого. Всі можливі покращення вичерпані, вигідні обміни відсутні.

Якщо на конкурентному ринку попит не відповідає пропозиції, ціни будуть змінюватися доти, поки ринок не досягне рівноважного стану, за якого криві байдужості обох споживачів і бюджетна лінія будуть дотичними.

Через усі точки дотику кривих байдужості (див. рис. 13.3 – це точки A, B, C) можна провести криву, яка має назву крива контрактів.Кожна точка на кривій контрактів відповідає точці ринкової рівноваги і ефективна за Парето, оскільки у цих точках жоден зі споживачів не може поліпшити свого стану, не погіршуючи при цьому стану іншого.

Якщо побудувати графік, на осях якого відкладемо рівні корисностей споживачів M та N, а кожній точці в цій системі координат відповідатиме один з ефективних варіантів розподілу товарів, що належать кривій контрактів, то вона трансформується у криву споживацьких можливостей або криву контрактів. Для економічної системи існує множина точок ефективності.

Крива споживацьких можливостей (UPC) – модель економіки з двома економічними суб’єктами, які розподіляють між собою обмежений обсяг ресурсів споживання (рис. 13.4).

 
 

 

 


Крива споживацьких можливостей показує, якого максимального рівня корисності може досягти споживач M за кожного з рівнів корисності споживача N. Ця крива має від’ємний нахил,оскільки, покращення стану одного споживача призведе до зменшення ресурсів споживання іншого, тобто до погіршення його становища.

Кожна точка на кривій споживацьких можливостей відповідає ефективному варіанту розподілу товарів і ресурсів.

 


Читайте також:

  1. Винагорода за брокерську діяльність та ефективність її здійснення
  2. Виробничі потужності та ефективність їх використання у будівництві
  3. Властивістю продукції називають її об'єктивну особливість, яка може проявлятися при її розробленні, виготовленні, експлуатації або споживанні.
  4. Вплив емоцій та фізичного перенавантаження на ефективність управлінської діяльності. Особистісна тривожність і емоційна стійкість менеджера.
  5. Вплив ПР на ефективність реалізації концепції маркетингу.
  6. Впровадження та ефективність наукових досліджень.
  7. Гранична ефективність капіталу
  8. Динаміка та ефективність структурної трансформації економіки
  9. Досконала конкуренція та ефективність
  10. Еволюція, закономірність, ефективність розвитку державності
  11. Економічна ефективність виробництва та її показники
  12. Економічна ефективність капітальних вкладень, її показники




Переглядів: 612

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ефективність у сфері виробництва | Зведена ефективність економічної системи

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.