Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 6: Канцерогенез

Канцерогенез:

· процес перетворення нормальних клітин в злоякісні;

· механізм реалізації зовнішніх і внутрішніх факторів, що спричиняють трансформацію нормальної клітини через зміну генотипу та фенотипу в злоякісний новоутвір;

· індукція в організмі різних типів пухлин (типових, нетипових, передчасних) з різним механізмом дії (органотропним, метаболічним);

· порушення розмноження (проліферації) та розподілу (диференціації) клітин організму, нерівномірне збільшення числа клітин (гіперплазія), перетворення нормальних клітин на бластомогенні (нерегульовані, неорганізовані, незрілі), інвазивні (вторгнені) та метастазовані (переміщені) злоякісні пухлини.

Пухлини, новоутворення, чи неоплазма – патологічне неконтрольоване ділення та розростання клітин будь-яких тканин організму, що супроводжується характерними ознаками:

- надлишкове розростання тканин, що складаються з видозмінених клітин організму, які втратили свою форму і функції;

- не носить фізіологічного, компенсаторного чи пристосувального характеру, якому притаманні порушення диференціації, незакінчений ріст;

- автономність (не залежить від впливу на нього регуляторних механізмів організму);

- морфологічний і біохімічний атипізм та повна функціональна неспроможність з раковою кахексією (виснаження всіх систем життєзабезпечення), що позбавляє організм необхідних поживних речовин, енергетичних субстратів, пластичних компонентів.

Найбільш змінені клітини, продовжуючи розмножуватися, дають розвиток пухлинам, які відрізняються наростаючою автономністю. Такого типу спостереження послужили основою для поняття “прогресія пухлин”, характерною властивістю якої є незалежність окремих ознак пухлинного росту.

Пухлини утворені з епітеліальної тканини (шкірна, слизова) - ракові, а зі сполучної тканини (кров, лімфа ) – саркомні. Ракові пухлини спостерігаються в 11 разів частіше, аніж саркомні, хоч сполучної тканини в організмі більше. За характером росту та біологічними ознаками пухлини – доброякісні (не поширюються в організмі) та злоякісні (розростаються в організмі - метастазують).

Звичайна клітина має властивості до апоптозу (генетично запрограмованої загибелі клітини). Ракова клітина - вічно молода і вічно жива доки не загине її носій - живий організм. Пухлини ростуть з різним темпом, але їх ріст ніколи не закінчується і триває до кінця життя організму та практично не регулюється ним, з різним ступенем диференціації (від високого, коли вони мало відрізняються від аналогічних клітин здорових тканин, навіть продукуючи нормальні секрети, наприклад паратгормон, меланін, АКТГ, інсулін, аж до дуже низького, коли важко визначити, до якої тканини належать клітини пухлин, оскільки вони не схожі з первинними клітинами і є атиповими як за своєю структурою, так і за функцією). В той же час фізіологічний ріст здорових клітин (регенеративний чи репаративний) триває до певних меж і закінчується після заміщення втрачених клітин чи заповнення тканинного дефекту, тобто регулюється організмом.


Читайте також:

  1. Радіаційний канцерогенез у людини
  2. Сучасні механізми канцерогенезу в легенях.
  3. Теорія канцерогенезу на основі експресії онкогенів




Переглядів: 818

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Екологічна онкологія | Канцерогени

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.