Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Види ф'ючерсних контрактів.

Залежно від виду базисного активу виділяють два види ф'ючерсних контрактів:

1) товарний — угода на ухвалення або поставку товару певної кількості і якості за зафіксованою в ньому ціною на встановлену дату. Як базисний товар можуть виступати зерно, нафта, дорогоцінні метали, продовольчі товари і т.д.;

2) фінансовий — угода, що зобов'язує купити або продати певний фінансовий інструмент в певний термін за зафіксованою в ньому ціною.

Залежно від виду базисного активу, який лежить в основі фінансового ф'ючерсу, виділяють три основні види ф'ючерсів: 1) відсоткові, 2) валютні і 3) на фондові індекси.

Відсоткові ф'ючерси— це ф'ючерсні контракти, засновані на боргових цінних паперах. На американському ринку найпоширенішими відсотковими ф'ючерсами є ф'ючерси на векселі, а також средньо- і довгострокові облігації Казначейства США, 30-денні відсоткові ставки, 90-денні євродоларові депозитні сертифікати.

Ціна на ф'ючерс, базис якого складає короткостроковий відсоток, визначається за наступним правилом. Зафіксована в контракті відсоткова ставка — 100. Масштаб руху ціни контракту — базовий пункт (тік), рівний 0,01%. Кожен базовий пункт по кожному типу контрактів має одну і ту ж абсолютну вартісну величину:

(5.4)

де ЦбП — вартісна оцінка базового пункту;

Бп базовий пункт (тик; рівний 0,0001);

Нк стандартний номінал контракту;

Ск стандартний термін виконання контракту (у місяцях).

Ціна на ф'ючерс, базис якого складає довгострокова відсоткова ставка, визначається за наступним правилом. Величина відсотку, що склався на ринку наявних операцій, — 100. Масштаб цін — не 0,01%, а 1/32 від кожні 100 одиниць номіналу. Формула розрахунку має наступний вигляд:

(5.5)

Валютні ф'ючерси— це ф'ючерсні контракти, базисом яких є іноземна валюта. Валютні ф'ючерси отримуються на основі валютного курсу. Ціна ф'ючерсного контракту виражається в кількості доларів на одиницю валюти.

Ціна базового пункту визначається таким чином:

(5.6)

де ЦбП — вартість базового пункту в доларах США на одиницю національної

валюти;

С3 — стандартне значення базового пункту, встановлене біржею в доларах на одиницю валюти.

Валютні ф'ючерси, подібно форвардним контрактам, фіксують вартість якої-небудь валюти до моменту поставки в якийсь певний термін в майбутньому. На відміну від форвардних ф'ючерсні контракти стандартизовані, і торгові операції по них здійснюються на організованій біржі. Перевага ф'ючерсних контрактів перед форвардними полягає в їх ринковій ліквідності, тобто можливості продажу або покупки на біржовому ринку.

Корпоративні або інституційні інвестори можуть одержати значний прибуток при хеджуванні за допомогою фінансових ф'ючерсів. Торгові операції з валютними ф'ючерсами можуть допомогти транснаціональним корпораціям компенсувати валютний ризик, пов'язаний з позицією інвестування, шляхом продажу або покупки з розрахунком в іноземній валюті або шляхом експортно-імпортної операцій.

Ф'ючерсні контракти забезпечують необхідні послуги учасникам валютного ринку. Ці послуги включають:

1) визначення ціни, тобто учасники ринку, провідні хеджування, і спекулянти взаємодіють, щоб визначити майбутню ціну якої-небудь валюти;

2) ліквідність, здатність учасників ринку здійснювати купівлю-продаж у будь-який час, коли ринок відкритий для торгівлі;

3) захист клієнта, який здійснюється введенням примусових обмінних правил.

Для забезпечення високого рівня захисту клієнта на СМЕ використовують наступні заходи: вимоги маржі; захист від банкрутства; захист від невиконання зобов'язань; система клірингу.

Перший рівень захисту при торгівлі валютними ф'ючерсами — початкова маржа (initial margin). Біржа встановлює вимоги маржі для кожної фірми — члена системи клірингу. У свою чергу фірма встановлює ці норми для клієнта (покупця або продавця ф'ючерсного контракту). Ці вимоги мінімізують потенційний збиток, який може бути нанесений клієнту У разі банкрутства або неплатоспроможності фірми — члена клірингової системи.

На додаток до початкової маржі існують вимоги підтримуючої маржі (тaintenance margin). Вимоги базуються на щоденному зростанні або зменшенні вартості ф'ючерсного контракту.

Клірингові системи бірж працюють тільки з своїми фірмами-членами, а не з індивідуальними учасниками ринку. Біржа здійснює розрахунки напряму з членами клірингової системи. За допомогою цього запобігає дії клієнтів на засоби фірми. Така система дозволяє здійснювати платежі фірмам-членам незалежно від можливої неплатоспроможності сторони з протилежною позицією.

Клірингова палата діє як гарант виконання ф'ючерсних і опційних контрактів. Як агент по передачі для контрактів, які припускають фізичну передачу, ця палата забезпечує своєчасну поставку продавцем, повну і своєчасну оплату покупцем активу. Але більшість ф'ючерсних контрактів ліквідовується до дати виконання шляхом купівлі або продажу іншого контракту (інвестори закривають свої вихідні позиції шляхом здійснення компенсаційних операцій).

Стандартизовані ф'ючерсні контракти містять елементи, які встановлюються біржею, а саме одиницю або об'єм контракту, метод котирування ціни, мінімальну зміну ціни, межі ціни, терміни виконання, наперед певну дату закінчення торгівлі, розрахункову дату, забезпечення або вимоги маржі.

Інвестори, компанії, провідні операції за кордоном, експортери і спекулянти використовують валютні ф'ючерси. Їх покупка забезпечує покупцю «довгу» позицію (позицію по термінових операціях при грі на підвищення) і може використовуватися хеджування майбутнього платіжного зобов'язання в тій же валюті.

Продаж валютного ф'ючерсу забезпечує продавцю «коротку» позицію (позицію по термінових операціях при грі на пониження) в цій валюті.

Ф'ючерси на фондові індекси— це договори, засновані на показниках всесторонньої оцінки фондового ринку.

Сторони, що укладають ф'ючерсний контракт, не є покупцями і продавцями, оскільки кожна з них бере на себе зобов'язання прийняти один актив (наприклад, акції) і поставити інший актив (наприклад, гроші). Проте за традицією саме така термінологія склалася на ринку ф'ючерсів. Про сторону, яка зобов'язується поставити базисний актив, говорять, що вона «продала ф'ючерс», або зайняла «коротку» позицію, а про сторону, яка зобов'язується прийняти базисний актив, — «купила ф'ючерс», або зайняла «довгу» позицію.

Одним з найпопулярніших ф'ючерсних операцій стали операції по індексах. Вони уявляють контракт про купівлю-продаж уявного пакету цінних паперів, зібраного з акцій найбільших компаній, чия ринкова вартість при підсумовуванні визначає величину біржових індексів, таких, як РТС (Росія), Nikkеу (Японія), Dоw-Jопеs (США).

 




Переглядів: 2090

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Відмітні ознаки ф'ючерсного і форвардного контрактів | Види опціонів при укладанні угод на світових фінансових ринках.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.