Розчинонагнітачами будівельні розчини подають по трубах і гумових шлангах на відстань до 200 м. і на висоту до 40 м. до місць кладки цегли чи блоків, замоноличування стиків і швів залізобетонних конструкцій. Можна нагнітати розчини в порожнині при будівництві і ремонті гірничих виробок, наносити розчини за допомогою форсунок поверхні для штукатурки. Розчінонагнітачі поділяються на діафрагмові (більш розповсюджені) і бездіафрагмові.
Розчинонагнітач із плоскою діафрагмою (рис. 107) має насосну камеру 1. При русі вліво поршня 4, що приводиться від двигуна 5 через зубчасту передачу кривошипно-шатунним механізмом, гумова діафрагма 3 під тиском води прогинається, витісняючи розчин з робочої камери 2 через нагнітальний клапан 6 у повітряний ковпак 7 і в розчинопровід 5.
Рис 107 - Схема діафрагмового розчінонагнітача.
При ході вправо діафрагма розпрямляється, клапан 6 під тиском розчину закривається, а за рахунок розрідження відкривається всмоктувальний клапан 10, у результаті чого відбувається засмоктування розчину з бункера 5. Повітряний ковпак зменшує пульсацію подачі розчину. Кран 13 заливний, 16 - зливальний. Через запобіжний клапан 11 вода надходить у резервуар 12 при підвищенні тиску вище припустимого. Манометр 15 служить для спостереження за роботою нагнітача, пропускний кран 14-для регулювання подачі розчину і його випуску перед промиванням наприкінці роботи.
Бездіафрагмовий розчинонагнітач (прямої дії) має плунжер, що безпосередньо впливає на розчин. Бункер з розчином міститься над робочою камерою для зменшення опору при усмоктуванні, і всмоктувальний клапан відкривається вниз. Циліндр оснащений змінною сорочкою. Дані нагнітачі можуть перекачувати густі розчини з осіданням конуса 3-6 см, а діафрагмові - з осіданням не менш 8-10 см.
Пневматичні розчинонагнітачі за пристроєм аналогічні пневмонагнітачам для бетонної суміші.