З огляду на вплив політичних, економічних та правових систем держав, культури, клімату у суспільстві виділяють наступні моделі бухгалтерського обліку: англосаксонська, континентальна, південноамериканська та ісламська моделі (рис. 2.2).
Відмінності систем бухгалтерського обліку в аспекті держав полягають по-перше в історичних традиціях, та, по-друге, в національній грошовій одиниці.
Формування англосаксонської моделі в Великої Британії, США та Нідерландах обумовлено активним розвитком акціонерної власності, що передбачило розгляд фінансової звітності як основного джерела інформації для інвесторів та кредиторів.
Для континентальної моделі притаманна орієнтованість на задоволення потреб значного банківського капіталу та державних органів, приоритетним завданням яких є збір податків. Засновниками цієї моделі вважаються країни континентальної Європи та Японія.
Ця модель використовується в Австрії, Алжирі, Анголі, Бельгії, Котдівуарі, Гвінеї, Греції, Данії, Єгипті, Заїрі, Іспанії, Італії, Камеруні, Люксембурзі, Малі, Марокко, Норвегії, Португалії, Сенегалі, Сьєра-Леоні, Того, Швейцарії, Швеції, Японії.
Значний вплив на південноамериканську модель обліку (Аргентина, Болівія, Бразилія, Гайана, Парагвай, Перу, Уругвай, Чилі, Еквадор) мали інфляційні процеси, тому для цієї моделі притаманний метод коригування показників звітності з урахуванням змін загального рівня цін. Розвиток ісламської облікової моделі проходив під впливом мусульманської релігії. Серед особливостей цієї моделі є заборона отримання фінансових дивідендів заради власно дивідендів, при оцінці активів та зобов'язань переваги надається ринковим методам оцінки.
Розподіл підприємств за розмірами передбачає врахування двох характеристик суб’єктів господарювання: середньооблікова чисельність працюючих та обсягу валового доходу від реалізації продукції.
Питання для самоконтролю
1. Що таке бухгалтерський облік?
2. Назвіть елементи методу бухгалтерського обліку.
3. Охарактеризуйте місце бухгалтерського обліку в системі управління підприємством.
4. Опишіть моделі бухгалтерського обліку.
Рис. 2.2. Моделі бухгалтерського обліку, що виділяють у суспільстві