Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Принципи фінансово-господарського контролю

Отже, під методом фінансово-господарського контролю розуміють сукупність методичних прийомів, за допомогою яких вивчається предмет контролю і додержання його законодавчого та нормативно-правового регулювання.

При цій формі контролю в присутності ревізора та уповнова­женого спеціаліста перевіряється весь технологічний процес, по­чинаючи зі зважування сировини і допоміжних матеріалів, їх об­робки і закінчуючи зважуванням готової продукції. Це дає можливість перевірити фактичний вихід продукції та обсяги ви­трат сировини і допоміжних матеріалів, порівняти з даними облі­ку до контрольного запуску, встановити необліковані надлишки матеріальних цінностей і пов’язані з цим зловживання, що мо­жуть виникнути в подальшому.

Для оцінки здійснених господарських операцій на підприємс­тві використовують різні за змістом методичні прийоми перевір­ки документів, облікових реєстрів синтетичного та аналітичного обліку і звітності. Розглянемо основні з них. (документальні)

Нормативно-правова перевірка належить до основних мето­дичних прийомів здійснення документального контролю під час ревізій фінансово-господарської діяльності підприємств та орга­нізацій. Суть цієї форми контролю полягає в тому, що за змістом господарської операції, відображеної в документі, установлюєть­ся, чи не суперечить вона чинним законодавчим нормам, прави­лам, вимогам статутів та інших засновницьких документів. При виявленні таких порушень робляться розрахунки, складаються аналітичні таблиці, визначаються наслідки та винні особи, обсяги витрат чи збитків, заподіяних неправомірними діями чи бездія­льністю посадових осіб підприємства.

Формальна перевірка документів застосовується для контролю дотримання діючих форм документів, послідовності, повноти і правильності заповнення їх реквізитів, наявності відповідних підписів у документах.

Арифметична перевірка документів включає контроль проведених у документі обчислень, підрахунків у підсумках, що здійснюються при оформленні та обробці документів.

Наприклад, арифметична перевірка застосовується при здійсненні контролю загальної суми до сплати по рахунках-фактурах і постачальників матеріальних цінностей, обсягів витрат – по матеріальних звітах, визначення залишків грошових коштів – з касовими звітами касирів і т. п.

Експертна перевірка документів – це детальне поглиблене дослідження достовірності документа про господарську операцію з наявності ознак недоброякісних документів. До останніх належать такі, що складені з порушенням вимог чинних нормативних актів з бухгалтерського обліку щодо форми і заповнення реквізитів документа, застосовуваних способів внесення правомірних виправлень.

Експертна перевірка документів доповнює формальну та арифметичну перевірки при виявленні в окремих реквізитах документа ознак підробки.Підроблені документи можуть визначатися сукупністю таких ознак: підчищення, дописування тексту, окремих цифр або букв, цифрових записів, закреслення, часткове чи повне видалення та виправлення написаного тексту. Наприклад, виправлення дати здійснення операції, ціни, кількості, вартості, підроблені підписи відповідальних службових осіб. Документи з ознаками підробки попередньо детально вивчаються для встановлення достовірності здійснених господарських операцій, які вони відображають, застосовуючи методи зустрічної перевірки доку­ментальних даних, взаємного контролю змісту різних докумен­тів, об’єктивної можливості виконання, здійснення.

Для виявлення додаткових доказів про підроблені документи ревізор направляє їх у спеціальні лабораторії на криміналістичну експертизу, яка готує експертний висновок. Складання підробле­них документів класифікується як кримінальний злочин. При ви­явленні таких документів ревізор повинен терміново довести це до відома правоохоронних органів та вжити заходів щодо їх збе­реження як доказів порушень.

Зустрічна перевірка документів – один з ефективних прийо­мів документального контролю достовірності відображення в до­кументах господарських операцій. Суть такої перевірки полягає в дослідженні достовірності документів шляхом зіставлення їх і записів у облікових реєстрах, що належать до одних і тих самих або різних, але взаємопов’язаних господарських операцій ревізо­ваного підприємства та організацій, з якими воно має виробничі (господарські) відносини.

Наприклад, документи складаються, як правило, у 2-х, 3-х примірниках, один з яких передається іншим взаємопов’язаним організаціям (постачальник – покупець; клієнт, замовник – ви­конавець). Порівняння даних різних примірників одного й того ж документа дає можливість установити факти порушень, які заву­альовані виправленнями в документах, ревізованого підприємства окремих реквізитів чи складанням підставних документів, заміни ними дійсних документів.

Логічна перевірка документів як методичний прийом контро­лю застосовується при дослідженні достовірності господарських операцій, коли в ревізора виникають сумніви щодо обсягів у кількісному та вартісному значеннях окремих показників. Суть методу полягає у порівнянні господарської операції відображеної в документі, з різними взаємозв’язаними показниками інших гос­подарських операцій з приводу того, чи існувала об’єктивна можливість її виникнення. Наприклад, зіставлення даних про об­сяги перевезеного вантажу в дорожніх листках водія автомашини і накладних постачальника сировини чи матеріалів; обсяги випу­ску готової продукції з виробничою потужністю устаткування.

Контрольні порівняння на збалансованість окремих показників, застосовуються для контролю правильності оприбуткування та списання на витрати, видатки окремих сортів, матеріальних цін­ностей, достовірності аналітичного обліку, якщо в бухгалтерії ведеться тільки вартісний облік матеріальних ціннос­тей, а також, коли аналітичний облік у запущеному стані. Суть даного прийому полягає в порівнянні залишку на початок ревізованого періоду з документованим надходженням матеріальних цінностей, з одного боку, і документованих витрат та залишку на кінець ревізованого періоду, з іншого (залишок на по­чаток + надходження = залишок на кінець + витрати).

Перевірка правильності відображення господарських опера­цій з даних документів у реєстрах бухгалтерського обліку. При цьому контролюється правильність визначення кореспонденції рахунків, виходячи зі змісту господарської операції, відображеної в документі, повнота наявності та відповідності документів за здійсненими в облікових реєстрах записами на рахунках бухгалтерського обліку. Допущені порушення можуть виражатися в не­правильній кореспонденції рахунків, невідповідності сум у реєстрах бухгалтерського обліку і прикладених до них документах, відсутності бухгалтерських записів по окремих прикладених документах, повторі кореспонденції рахунків у однакових сумах за одним і тим самим документом, необґрунтованих документами додаткових чи сторнованих записах на рахунках бухгалтерського обліку. Тільки досконале володіння методикою здійснення бухгалтерського обліку дозволяє ревізору виявити такі приховані зловживання, як крадіжки грошових коштів і матеріальних цінностей.

Аналітична (камеральна) перевірка звітності і балансів. Суть цього методичного прийому полягає в дослідженні обґрунтова­ності показників звітності і балансів даними бухгалтерського аналітичного і синтетичного чи податкового обліку. Він застосо­вується в поєднанні з іншими методичними прийомами і спосо­бами контролю та аналізу для дослідження фінансового стану підприємства, фінансових результатів діяльності та взаємовідносин по платежах до бюджету, цільових спеціальних державних фондів, розрахунків з банками по позичках, а також з іншими підприємствами та організаціями.

До основних прийомів аналізу, які мають широке застосування при здійсненні контролю фінансово-господарської діяльності, нале­жать: техніко-економічні розрахунки, порівняння даних, відносні та абсолютні величини, групування даних, тематичні обстеження.

При проведенні ревізій контроль документів та облікових реє­стрів здійснюється суцільним чи вибірковим способом. Суціль­ний спосіб більш ефективний, але має обмежене застосування через високу трудомісткість контрольного процесу. Він застосо­вується при ревізії грошових коштів по касових та банківських операціях підприємства, а також на тих ділянках діяльності реві­зованих підприємств, де викрито зловживання і необхідно вста­новити повний обсяг матеріальних збитків, реальний оподатко­ваний оборот за видами податків для визначення повноти нара­хування податків до бюджету.

У практичній роботі ревізори використовують різні варіанти вибіркового контролю. Як критерії вибору інформації для конт­ролю, залежно від виду об’єктів, ревізором можуть визначатися:

а) однорідні господарські операції з визначеним інтервалом вибору (наприклад, 100–200 операцій);

б) усі господарські операції підприємства за останній місяць кожного кварталу за різні визначені періоди часу;

в) частина операцій за ревізований період.

Якщо в процесі вибіркового контролю документації буде вста­новлено факти зловживань, то застосовується суцільний контроль.

Здійснюючи контрольні дії, ревізор повинен мати на увазі, що нерідко зловживання та порушення приховано за зовнішньо пра­вильно оформленими документами. Тому при встановленні найнезначніших ознак зловживань ревізор зобов’язаний зосередити свою увагу на їх повному викритті, застосовуючи комплекс ме­тодичних прийомів та способів контролю.

Зазначені методичні прийоми застосовуються як у науковій, так і в практичній діяльності. Контролюючи один і той же об’єкт, можна застосувати різні методичні прийоми.


Господарський контроль як наука є системою певних принципів, категорійі закономірностей.Їхвиявлення та формулювання характеризує перехід господарського контролю від емпіричного рівня досліджень до теоретичних узагальнень, до пізнання суті контролю.

Важливе значення в процесі контролю відіграють його принципи - норми проведення, обов'язкове дотримання яких визначає ефективність господарського контролю Принципи відносяться до фундаменту науки про контроль і с вихідними положеннями, які визначають її функції, виступають провідними поняттями, які об'єднують закони і категорії контролю у єдину цілісну систему знань.

Найголовнішими принципами господарського контролю є наступні:

всеосяжності,який полягає в поширенні контролю на всі сфери суспільної діяльності і на весь господарський механізм:

науковості, який полягає в застосуванніостанніх досягнень науки і техніки,провідного досвіду в процесі здійснення контролю Тому контрольний процес в сучасних у монах повинен здійснюватися висококваліфікованими спеціалістами, які мають, як правило, професійну підготовку і спеціальний дозвіл (ліцензію) на проведення окремих видів контролю;

економічності, який передбачає здійснення контролю з найменшими затратами, оптимальною кількістю працівників, які володіють спеціальними знаннями і навичками контрольної робити.

дієвості який передбачає активний вплив суб'єктів контролю на
об'єкти шляхом прийняття ефективних управлінських рішень з усунення виявлених недоліків, профілактики та попередження їх у подальшій діяльності,

доцільності, який проявляється в тому, що інформація за результатами перевірки повинна мати певний економічний зміст; бути потрібною і корисною при прийнятті управлінських рішень;

раціональності, який полягає у здійсненні контролю без певних
труднощів і значних витрат. Умови отримання інформації повинні виправдовуватись тими перевагами, які одержить користувач від її використання. Зиск від одержання інформації повинен, як правило, перевищувати затрати на її одержання,

об’єктивності контролю, полягає в тому, що контролер повинен дати об'єктивну оцінку діяльності підприємства з документальним обґрунтуванням фактів, обов’язковим виявленням причин та зв'язків між ними.

повноти, який полягаєу виявленні та детальному вивченні всіх фактів, що мають значення для контролю. Дотримання цього принципу дозволяє на підставі всіх виявлених суттєвих і несуттєвих фактів з’ясувати причини незадовільного стану підконтрольного об’єкту.

Наука про контроль широко використовує категорії права (розкрадання, марнотратство, привласнення, зловживання, розслідування, кримінальна справа, злочинність тощо), бухгалтерського обліку, фінансів, статистики, менеджменту, управління, планування й інших наук. В той же час вона має і свої специфічні категорії, які характеризують цілі контролю, такі як: "бережливість", "ефективність” "економія", „збереженість" тощо. Як специфічні категорії виступають: "законність", "доцільність", "достовірність", "марнотратство", "недостача", "лишок" тощо. За допомогою спеціальних категорій наука про контроль виконує свою пізнавальну функцію та виробляє методологію і методики контролю.

 


Читайте також:

  1. D) оснащення виробництва обладнанням, пристроями, інструментом, засобами контролю.
  2. IV. Питання самоконтролю.
  3. Автоматизація контролю та діагностування вузлів РЕА
  4. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  5. Антиконкурентні дії органів влади, управління і контролю
  6. Антикорупційні принципи
  7. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  8. Аудиторська оцінка системи внутрішнього контролю
  9. Аудиторські докази щодо тверджень керівництва у фінансових звітах отримуються безпосередньо в процесі проведення тестів контролю та процедур по суті.
  10. Б/. Принципи виборчого права.
  11. Базові принципи обліку виробничих витрат і калькулювання собівартості продукції
  12. Базові принципи психології спорту.




Переглядів: 1905

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Метод фінансово-господарського контролю базується на загальнонаукових і специфічних (фактичні (органолептичні) і документальні) прийомах дослідження об’єктів. | Порядок проведення робіт з проведення обстеження

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.