Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Метод фінансово-господарського контролю базується на загальнонаукових і специфічних (фактичні (органолептичні) і документальні) прийомах дослідження об’єктів.

Під методологією контролю слід розуміти вчення про метод наукового дослідження, тобто знання всієї сукупності способів і прийомів теоретичного пізнання господарських явищ з точки зору їх законності, доцільності і достовірності.

Отже, предмет фінансово-господарського контролю має свою конкретизацію в об’єктах, які характеризуються контролюючими параметрами.


Фінансово-господарський контроль сформував свій метод у системі прикладних економічних наук (соціології, психології, математичної логіки, кібернетики, статистики тощо).

Загальнонаукові методичні прийоми включають аналіз і синтез, індукцію і дедукцію, аналогію і моделювання, абстрагування і конкретизацію, системний аналіз, функціонально-вартісний аналіз.

Аналіз – це прийом дослідження, який включає вивчення предмета уявним або практичним розчленуванням його на складові об’єкти (частини об’єкта, його ознаки, властивості, відносини). Кожну з виділених частин аналізують окремо в межах одного цілого (комплексна реалізація виробничої і фінансово-господарської діяльності об’єднання та ін.).

Синтез (від грец. sunthesis – сполучення, поєднання, складання) – прийом вивчення об’єкта в цілісності, в єдності і взаємозв’язку його частин. У фінансово-господарському контролі синтез пов’язаний з аналізом, оскільки дає змогу об’єднати об’єкти, розчленовані в процесі аналізу, встановити їхній зв’язок і пізнати предмет як єдине ціле (контроль виконання договорів на поставку продукції та ін.).

Індукція (від гр. induction – наведення) – прийом дослідження, при якому загальний висновок про прикмети множини елементів об’єкта складають на основі вивчення не всіх прикмет, а лише частини елементів цієї множини, тобто способом виведення висновків від окремого до загального (ревізію дебіторської заборгованості здійснюють спочатку за даними аналітичного, а потім – синтетичного обліку та ін.).

Дедукція (від грец. Deduction – виведення) – досліджуючи стан об’єкта в цілому, а потім його складових елементів, тобто висновки від загального до окремого (ревізію дебіторської заборгованості спочатку проводять за даними синтетичного, а потім – аналітичного обліку та ін.).

Аналогія – прийом наукових висновків, завдяки якому досягають пізнання одних об’єктів на основі подібності їх з іншими. Прийом аналогії, ґрунтуючись на подібності деяких сторін різних об’єктів, становить основу моделювання, яке застосовується у фінансово-господарському контролі.

Моделювання – прийом наукового пізнання, що ґрунтується на зміні об’єкта, явища, які вивчають, на їх аналог, модель, що має істотні прикмети оригіналу.

У фінансово-господарському контролі застосовують організаційні моделі проведення контрольно-ревізійного процесу – стандарти.

Абстрагування (від лат. abstrahere – відволікати) – прийом відволікання. При цьому методом абстракції переходять від конкретних об’єктів до загальних понять і законів розвитку (наприклад, перевіряють стан контролю трудової дисципліни в окремих підрозділах підприємства і, абстрагуючись, роблять висновки в цілому).

Конкретизація (від лат. concretus – густий, твердий) – дослідження об’єктів у всій їх різнобічності, у якісній багатогранності значень реального існування їх та історичного розвитку виявлення у процесі контролю непродуктивних витрат за місцями їх утворення – підрозділами, підприємствами тощо.

Системний аналіз – вивчення об’єкта дослідження як сукупності елементів, що утворюють систему. Системний аналіз у фінансово-господарському контролі передбачає оцінку поведінки об’єктів як системи з усіма факторами, що впливають на його функціонування. Цей прийом широко використовують у фінансово-господарському контролі, оскільки він дає змогу застосувати системний підхід до оцінки виробничої і фінансово-господарської діяльності всіх ланок народного господарства. У практиці досліджень системний аналіз передбачає використання таких методик:

– процедур теорії дослідження операцій для кількісної оцінки об’єктів дослідження;

– аналіз систем для дослідження об’єктів в умовах невизначеності.

Функціонально-вартісний аналіз – вивчення об’єктів на стадії інженерної підготовки виробництва, яка включає проектування і синтез складових систем у процесі дослідження їх функціонування (проектування і оцінка економічної ефективності технологічних процесів тощо).

До специфічних методичних прийомів фінансово-господарського контролю відносять органоліптичні і рахунково-аналітичні, документальні; узагальнення і реалізацію результатів контролю.

Органолептичні прийоми (прийоми фактичного контролю) є наступні:

Інвентаризація – це спосіб контролю фактичної наявності товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, стану роз­рахунків та його відповідності даним бухгалтерського обліку на одну й ту саму дату.

У процесі ревізії виконують, як правило, часткові інвентариза­ції, передбачені в програмі ревізії, але при виявленні фактів зловживань, значних нестач матеріальних цінностей проводяться ще й позапланові повні інвентаризації. Проведення інвентариза­ції регламентується Інструкцією про інвентаризацію основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і до­кументів та розрахунків, затвердженою наказом Мінфіну України від 11.08.1994 р. №69 (зі змінами). Особливість проведення інвента­ризації під час ревізії полягає в тому, що головою інвентариза­ційної комісії є ревізор, який визначає перелік номенклатури об’єктів контролю при часткових інвентаризаціях.

Контрольні заміри – прийоми фактичного контролю, що застосовуються при перевірці достовірності даних про обсяги ви­конаних робіт, наданих послуг, наприклад, виконання будівельно-монтажних робіт, капіталь­ного ремонту будівель тощо.

Спостереження (обстеження) – прийом фактичного конт­ролю стану об’єктів, їх якісних характеристик, наприклад, при контролі дотримання правил безпеки зберігання матеріальних цінностей, умов збереження, порядку видачі матері­альних цінностей т. ін.

Експертно-лабораторний аналіз прийом фактичного контролю якості сировини, матеріалів, готової продукції.

Застосовується для перевірки дотримання діючих стандартів і рецептур виготовлення продукції у харчовій, хімічній промисло­вості при випуску продовольчих і непродовольчих товарів. Для аналізу беруть дві проби, їх пломбують і разом з письмовим за­питом ревізора направляють у відповідну лабораторію. На основі проведеного аналізу лабораторія надає висновок, який ревізор ураховує при визначенні результатів контролю.

Контрольний запуск сировини і матеріалів у виробництвозастосовується для перевірки обсягів виходу готової продукції в переробній промисловості.


Читайте також:

  1. D) методу мозкового штурму.
  2. D) оснащення виробництва обладнанням, пристроями, інструментом, засобами контролю.
  3. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  4. I Метод Шеннона-Фано
  5. I. Метод рiвних вiдрiзкiв.
  6. IV. Питання самоконтролю.
  7. VII. Нахождение общего решения методом характеристик
  8. А. науковий факт, b. гіпотеза, с. метод
  9. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  10. Автоматизація контролю та діагностування вузлів РЕА
  11. Автоматичне і ручне створення об’єктів.
  12. Агрегативна стійкість, коагуляція суспензій. Методи отримання.




Переглядів: 1002

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Сам предмет фінансово-господарського контролю конкретизується об’єктами, які деталізують кожну стадію розширеного відтворення. | Принципи фінансово-господарського контролю

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.