Агрегативна стійкість, коагуляція суспензій. Методи отримання.
Загальна характеристика суспензій.
Лекція № 24
Тема:Мікрогетерогенні та грубодисперсні системи. Суспензії та емульсії – добування, стійкість, руйнування.
Мета:Вивчити властивості мікрогетерогенних та грубодисперсних систем, знати засоби отримання, стабілізації та руйнування суспензій та емульсій.
До мікрогетерогенних та грубодисперсних систем відносяться суспензії, емульсії, аерозолі, порошки. У порівнянні з колоїдними частинками в цих системах частинки дисперсної фази мають значно більші розміри. Як і колоїдні системи, мікрогетерогенні і грубодисперсні системи термодинамічне неврівноважені і мають тенденцію до самовільного зменшення дисперсності шляхом агрегації частинок дисперсної фази.
Суспензії - дисперсні системи з твердою дисперсною фазою і рідким дисперсним середовищем. Суспензії сендиментаційно нестійкі, їх частинки осаджуються або спливають в залежності від густини дисперсного середовища і дисперсної фази. Суспензії одночасно поглинають і відбивають світло.
Суспензії можуть бути агрегативно стійкими внаслідок утворення сольватної оболонки частинок. У таких суспензіях частинки або самі добре змочуються рідким дисперсним середовищем, або їх змочують штучно. Прикладом агрегативно стійких суспензій з сольватаційним механізмом стійкості є суспензії кварцу у воді та сажі у бензолі.
Стійку суспензію можна отримати, якщо додати у дисперсне середовище розчинені у них ПАР (стеаринову або олеїнову кислоту). В'язкість розведених суспензій мало відрізняється від в'язкості дисперсного середовища. Висококонцентровані суспензії (пасти) мають властивості структурованих систем і характеризуються високою в'язкістю.
Суспензії - дуже розповсюджені дисперсні системи. До них відносяться глинисті, цементні та вапняні "розчини". Шоколадна маса при температурі вище 35°С представляє собою суспензію частинок какао і кристалів цукру у рідині какао -олії.
Суспензія карбонату кальцію утворюється при очищенні соку цукрового буряка (дифузійного соку) шляхом послідовної обробки його розчином Са(ОН)2і диоксидом вуглецю.