Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Порядок одержання свідоцтва

 

Як показує практика, процедура реєстрації торговельної марки в Україні займає 2-2,5 роки. Однак такий тривалий термін не впливає на використання знака, так як строк дії виключних прав починається від дати подання заявки.

У результаті реєстрації власник знака одержує охоронний документ, що підтверджує його виключні права – Свідоцтво на знак для товарів і послуг.

Реєстрацію знаків в Україні здійснює Державний департамент інтелектуальної власності. Заявки на реєстрацію знаків подаються в Український інститут промислової власності (Укрпатент), що є структурним підрозділом Департаменту.

У поданій заявці повинні міститися наступні обов'язкові матеріали:

- заява на реєстрацію знака;

- зображення знака;

- перелік товарів і послуг, для яких заявник просить зареєструвати знак, згрупованих відповідно до Міжнародної класифікації товарів і послуг (МКТП).

Крім цього, повинен бути сплачений державний збір за подання заявки в установленому розмірі.

Подати заявку може будь-яка фізична або юридична особа (резидент і нерезидент) як самостійно (тільки резиденти), так і через довірену особу. В останньому випадку до матеріалів заявки додається довіреність, видана заявником на ведення діловодства.

Кожна заявка на товарний знак проходить три стадії розгляду заявки в Укрпатенті:

1) встановлення дати подання заявки – заявка перевіряється на наявність всіх необхідних документів і матеріалів, а також перевіряється відповідність сплаченого держзбору встановленому розміру. У випадку, якщо матеріали заявки відповідають всім установленим правилам, заявникові направляється повідомлення про встановлення дати подання заявки на знак для товарів і послуг;

2) формальна експертиза – перевіряється правильність оформлення матеріалів заявки та їх відповідність вимогам Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг», а також проводиться перевірка відповідності заявленого переліку товарів і послуг Міжнародній класифікації товарів і послуг (МКТП). У випадку невідповідності матеріалів заявки будь-якій із встановлених вимог заявникові направляється повідомлення із зазначенням порушеної вимоги. Протягом двох місяців заявник має можливість виправити помилку або внести уточнення у матеріали заявки. Якщо матеріали заявки відповідають всім установленим вимогам, за заявкою проводиться кваліфікаційна експертиза;

3) кваліфікаційна експертиза перевіряє знак на відповідність абсолютним і відносним критеріям охороноздатності, визначених Законом. Під час перевірки знака на відповідність відносним критеріям охороноздатності проводиться пошук на тотожність і схожість із наступним порівнянням виявлених позначень із заявленим знаком. У випадку невідповідності знака будь-якому з установлених критеріїв заявникові направляється повідомлення із зазначенням порушеного критерію. Протягом двох місяців заявник має можливість надати аргументовану відповідь із доводами на користь реєстрації знака. Якщо знак відповідає всім установленим критеріям охороноздатності або якщо експертиза погодилася з доводами заявника щодо реєстрації знака, заявникові направляється рішення про видачу свідоцтва на знак для товарів і послуг.

Прискорена експертиза заявки на товарний знак

Ця процедура необхідна в наступних випадках, коли

- у період реєстрації знака власникові стало відомо про факти порушень його прав і він бажає почати дії, спрямовані на їхній захист (наприклад, звернення до суду);

- власник бажає найближчим часом укласти договір про передачу права або про використання прав на знак з іншою особою;

- власник бажає одержати доменне ім'я другого рівня в зоні .UA;

- власник бажає прискорити одержання свідоцтва в рекламних, іміджевих або інших цілях.

Загальний строк одержання свідоцтва за прискореною процедурою реєстрації – 8-9 місяців. Такий строк обчислюється з наступних складових:

- на вимогу міжнародних угод, учасницею яких є й Україна, заявки на знаки не розглядаються протягом 6-ти місяців від дати їхнього подання. Таким чином, заявка на прискорену експертизу подається тільки через півроку після подання заявки;

- строк проведення прискореної експертизи - 1 місяць;

- строк видачі свідоцтва залежить від публікації відомостей про нього в офіційному бюлетені «Промислова власність», що виходить 1 раз на місяць. При цьому відомості, які в ньому публікуються, формуються за 1 місяць до підпису бюлетеня до друку. Таким чином, строк видачі свідоцтва коливається від 1 до 2-х (а іноді й до 3-х) місяців. При цьому прискорена процедура публікації не передбачена.

Після одержання позитивного рішення за заявкою заявник повинен оплатити державне мито за видачу свідоцтва й державний збір за публікацію у встановленому розмірі.

Після сплати відомості про видачу свідоцтва на знак для товарів і послуг публікуються в офіційному бюлетені «Промислова власність» і одночасно заносяться до відповідного Державного реєстру. При цьому заявник промислового зразка одержує свідоцтво й статус власника виключних прав на торговельну марку.

Заявник має право відкликати заявку в будь-який час до дати сплати державного мита за видачу свідоцтва.

Заявник має право поділити заявку на дві і більше заявок (виділені заявки) шляхом розподілу між ними перелічених у цій заявці товарів і послуг таким чином, щоб кожна з виділених заявок не містила товари і послуги, споріднені з товарами і послугами, переліченими в інших заявках.

Поділ заявки здійснюється шляхом подання заявником заяви про внесення до заявки відповідних змін та виділеної заявки (заявок), за умови сплати зборів за подання зазначених заяви та заявки.

Попередній пошук на тотожність і схожість

Аналогічний пошук проводиться Укрпатентом під час проведення кваліфікаційної експертизи, однак, про його результати заявник може дізнатися лише через 1,5-2 року, коли його заявка пройде експертизу на загальних підставах. При цьому за даний період часу власник знака може вже вкласти значні матеріальні ресурси в рекламу знака й виробництво товарів або послуг, ризикуючи при цьому одержати відмову в реєстрації або мимоволі порушуючи вже існуючі права третіх осіб.

За допомогою ж попереднього пошуку заявник має можливість дізнатися про результат ще до подання заявки на реєстрацію (строк проведення попереднього пошуку – 12 робочих днів). У такий спосіб він заощаджує свій час і фінанси.

Фахівець з інтелектуальної власності ніколи не зможе дати 100-відсоткової гарантії успішної реєстрації того або іншого знака без результатів пошуку, які відображають повну картину виключних прав, що діють на території України відносно знаків для товарів і послуг. Однак попередній пошук завжди проводитися винятково за бажанням заявника.

Попередній пошук проводитися тим самим державним органом, що й пошук під час кваліфікаційної експертизи, тобто Укрпатентом.

При цьому обробляються:

- база даних товарних знаків, зареєстрованих в Україні за національною процедурою;

- база даних заявок, які подані в Укрпатент і перебувають на реєстрації;

- база даних товарних знаків, зареєстрованих в Україні за міжнародною процедурою.

У результаті пошуку у звіті групуються всі тотожні або схожі з заявленим позначенням знаки. На основі цього звіту фахівець з інтелектуальної власності може зробити висновки щодо можливості реєстрації знака.

Припинення дії свідоцтва

Власник свідоцтва в будь-який час може відмовитися від нього повністю або частково на підставі заяви, поданої до Установи. Зазначена відмова набирає чинності від дати публікації відомостей про це в офіційному бюлетені Установи. Дія свідоцтва припиняється у разі несплати збору за продовження строку його дії. Документ про сплату збору за кожне продовження строку дії свідоцтва має надійти до Установи до кінця поточного періоду строку дії свідоцтва за умови сплати збору протягом шести останніх його місяців. Збір за продовження дії свідоцтва може бути сплачено, а документ про його сплату повинен надійти до Установи протягом шести місяців після встановленого строку. У цьому разі розмір зазначеного збору збільшується на 50 відсотків. Дія свідоцтва припиняється з першого дня періоду строку дії свідоцтва, за який збір не сплачено. Дія свідоцтва припиняється за рішенням суду у зв’язку з перетворенням знака на позначення, що стало загальновживаним як позначення товарів і послуг певного виду після дати подання заявки. Якщо знак не використовується в Україні повністю або щодо частини зазначених у свідоцтві товарів і послуг протягом трьох років від дати публікації відомостей про видачу свідоцтва або від іншої дати після цієї публікації, будь-яка особа має право звернутися до суду з заявою про дострокове припинення дії свідоцтва повністю або частково. У цьому разі дія свідоцтва може бути припинена повністю або частково лише за умови, що власник свідоцтва не зазначить поважні причини такого невикористання. Такими поважними причинами, зокрема є: обставини, що перешкоджають використанню знака незалежно від волі власника свідоцтва, такі як обмеження імпорту чи інші вимоги до товарів і послуг, установлені законодавством; можливість введення в оману щодо особи, яка виробляє товари або надає послуги, під час використання знака особою, що звернулася до суду, чи іншою особою щодо товарів і послуг, відносно яких висунута вимога про припинення дії свідоцтва. Для цілей цього пункту використанням знака власником свідоцтва вважається також використання його іншою особою за умови контролю з боку власника свідоцтва.

Визнання свідоцтва недійсним

Свідоцтво може бути визнано в судовому порядку недійсним повністю або частково в разі:

- невідповідності зареєстрованого знака умовам надання правової охорони;

- наявності в свідоцтві елементів зображення знака та переліку товарів і послуг, яких не було у поданій заявці;

- видачі свідоцтва внаслідок подання заявки з порушенням прав інших осіб.

У разі визнання свідоцтва чи його частини недійсними Установа повідомляє про це в своєму офіційному бюлетені.

Переваги реєстрації торговельної марки

Державна реєстрація знака не є обов'язковою процедурою, тобто якщо знак не зареєстрований, те це не означає, що його власник не має право його використовувати. Однак, зареєструвавши знак і одержавши охоронний документ (свідоцтво), власник отримує ряд незаперечних переваг і прав.

До переваг реєстрації торговельної марки відносяться:

1 Виключне право використання. Реєстрація знака робить його володаря власником виключних прав на його використання, тобто будь-яке використання цього знака без дозволу власника є незаконним і тягне відповідальність відповідно до законодавства України.

2 Ефективне вкладення коштів. Знак для товарів і послуг, як і інші види власності, має свою вартість, що може істотно зрости із часом. Відомі випадки, коли вартість знака досягає таких величин, що стає дорожчою за всі матеріальні активи підприємства.

3 Об'єкт для продажу або надання у тимчасове користування. Знак для товарів і послуг може бути предметом продажу, а також надання у тимчасове користування. На підставі укладання договорів про передачу прав або про видачу ліцензії на використання власник виключних прав може одержати істотну матеріальну вигоду, навіть не використовуючи знак самостійно.

4 Домен у зоні UA. З метою запобігання неправомірному використанню чужих знаків у системі Інтернет в Україні були введені «Правила домену *.UA». Згідно з цими правилами, одержати домен у зоні UA можуть тільки власники зареєстрованого знака для товарів і послуг.

5 Нематеріальний актив для статутного фонду або балансу підприємства. Згідно з восьмим стандартом бухгалтерського обліку, права на знак для товарів і послуг занесені до нематеріальних активів. Відповідно, вартість знака може бути поставлена на баланс підприємства або внесена як майно в статутний фонд у разі створення фірми.

 


Читайте також:

  1. The peace – порядок
  2. А.1. Порядок Magnoliales - магнолієцвіті
  3. Антидоти і порядок їхнього використання. Само і взаємодопомога при ураженні ОР.
  4. Атестація аудиторів та порядок скасування атестата
  5. Аудиторські свідоцтва
  6. База оподаткування, ставки податку та порядок обчислення.
  7. Біотехнологія одержання антибіотиків
  8. Біотехнологія одержання ІНТЕРФЕРОНІВ
  9. Верховна Рада України: структура, функції, порядок формування та взаємодії з іншими органами влади.
  10. Види банківських рахунків та порядок їх відкриття в установах банку
  11. Види банківських розрахунків і порядок їх відкриття.
  12. Види дебіторської заборгованості та облік розрахунків до одержання




Переглядів: 1435

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Правова охорона товарного знака в Україні | Права та обов’язки, що випливають зі свідоцтва

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.