Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция


А.1. Порядок Magnoliales - магнолієцвіті

Це вічнозелені чи листопадні дерева, рідше кущі. Листки - почергові, рідше супротивні, цілісні або лопатеві. У більшості представників в листках і стеблах є маслянисті або слизові секреторні клітини. Ксилема безсудинна або частіше разом з трахеїдами включає судини з драбинчастою чи простою перфорацією.

Квіти - різноманітні, або великі, або дрібні, поодинокі чи зібрані в суцвіття. Квіти спіральні, спіроциклічні, рідше циклічні, часто з видовженим квітколожем, двостатеві чи рідше одностатеві, звичайно ентомофільні. Тичинки - багаточисель-ні, незрослі, більш-менш стрічковидні і непочленовані на нитку та в'язальце. Оцвітина - проста чи більш-менш диференційована на чашечку і віночок. Гінецей -апокарпний (спіральний чи циклічний), рідко синкарпний чи паракарпний.

Насінини - з маленьким зародком і великим ендоспермом. До цього порядку відносяться родини магнолієвих (Magnoliaceae), дегенерієвих (Degene-riaceae), вінтерових (Winteraceae) та ін.

Родина магнолієвих включає 12 родів і біля 210 видів, зосереджених головним чином в субтропічній зоні північної півкулі, переважно в Південно-Східній Азії та на південному сході Північної Америки. Плоди - спіральна збірна листянка, рідше збірний горішок. Насінини - крупні, з розкривних плодів звисають на тонких нитевидних фунікулюсах; насінні вкриття з саркотестою (у магнолій), чи без неї (у тюльпанового дерева), з великим маслянистим ендоспермом та маленьким зародком. Ця родина включає найбільш відомі роди магнолія (Magnolia), тюльпанове дерево (Liriodendron), яких можна культивувати у помірному кліматі як дуже декоративні рослини.

А.2. Порядок бадьяноцвіті (ілліцієві, Illiciales)

Це невеликі дерева, кущі або ліани. Листки - прості цілісні, без прилистків. Судини є завжди, їх перфорація проста чи драбинчаста. Квіти - двостатеві або одностатеві. Оцвітина спіральна. Гінецей - із 5-7 або багатьох вільних карпел, розміщених спірально. Карпели спочатку не повністю замкнуті зі збігаючою вниз приймочкою. Тичинки багаточисельні, як правило, незрослі, розміщені спірально. Пилкові зерна 2-клітинні. Ендосперм целюлярний. Насіння з великим маслянистим ендоспермом і маленьким зародком.

До цього порядку входять дві родини: лимонникових (Schisandraceae) і ба-дьянових (Шісіасеае).

Родина лимонникових представлена двома родами - лимонник (Schisandra) і кадсура (Kadsura). З них для України має практичне значення лише лимонник китайський S.chinensis. Ця ліана інтродукована у Свропу з Далекого Сходу, широко відома завдяки своїм тонізуючим плодам.

Рід бадьян, єдиний у своїй родині, налічує біля 40 видів - здебільшого тропічних ароматичних дерев та кущів.

А.З. Порядок лавроцвіті (Laurales)

Він близький до порядку магнолієвих. Здебільшого дерева і кущі, рідко напівкущі і трави. Листки - без прилистків. Судини є завжди: від дуже примітивних до високо спеціалізованих. Квіти - циклічні двостатеві. Тичинки - здебільшого високо спеціалізованого типу і часто утворюють редуковані пучки.

Гінецей - із одного плодолистика. Ендосперм целюлярний чи нуклеарний. Зародок від маленького - в одних представників до крупного - у інших.

Із 10 родин цього порядку для нас практичний інтерес має родина лаврових. Лиски одного з її представників — лавра благородного (Laurus nobilis), оспіваного ще античними поетами, використовується як харчосмакова приправа. Цей вид може рости у відкритому грунті на Південному березі Криму.

Із інших представників в тропічній культурі отримують плоди авокадо (Persea americana), корицю, гвоздику, мускатний горіх, камфору (все це рід коричник — Cinnamomum).

А.4. Порядок хвилівникоцвіті (Aristolochiales)

Це кущі, ліани або багаторічні трави. Листки - без прилистків. Судини є завжди, вони з простою перфорацією. Квіти - двостатеві, тричленні, циклічні, часто безпелюсткові. Тичинок здебільшого б, вільних або частково зрослих, зі стовпчиком маточки. Гінецей, звичайно, ценокарпний (зокрема паракарпний). Зав'язь - нижня та напівнижня. Ендосперм - целюлярний.

Представлений цей порядок родиною хвилівникових (Aristolochiaceae). У ній переважають тропічні і субтропічні рослини. Із 7 родів і 450 видів до України доходять кілька видів. Американський вид хвилівник крупнолистой Aristolochia macrophylla з крупними до 30 см у діаметрі листками і невеликими, зігнутими у вигляді старовинної люльки для куріння тютюну квітами. Листки хвилівників разом з листками плюща і винограду впродовж віків служили сюжетом для готичних орнаментів.

Б. Підклас ранункулідів (Ranunculidae)

Невеликий (біля 10 родин та 1700 видів) підклас представлений в основному травистими рослинами, більш спеціалізованими, ніж магнолііди. Серед них немає безсудинних рослин. Квіти - двостатеві чи одностатеві, спіральні, спіроциклічні, рідко циклічні; актиноморфні чи зигоморфні, з подвійною чи простою оцвітиною.

Тичинки - багаточисельні, або їх 6. Гінецей - апокарпний, насінина - з маленьким зародком та великим ендоспермом, рідко без ендосперму.

Для дендрологів України практичний інтерес становить порядок жовтеце воцвітих (Ranunculales), що об'єднує 7 родин.

Б.1. Порядок жовтецевоцвіті (Ranuneulales)

Це здебільшого, трави, кущі або ліани. Листки - прості або складні, без прилистків. Членики судин - з простою перфорацією.

Квіти - двостатеві та одностатеві, актиноморфні, рідше зигоморфні з подвійною чи простою оцвітиною. Тичинок багато або 6. Насінні зачатки - анатропні. Насінини - з маленьким зародком і великим ендоспермом.

У порядок жовтецевоцвітих входять родини жовтецевих (Ranunculaceae), лардізабалових (Lardizabalaceae), барбарисових, деревні представники яких мають для умов України практичний інтерес.

Із Східної Азії в Європу була завезена представниця родини лардізабалових акебія п'ятилиста (Akebia quinata) - виткий кущ з пальчастими листками і одностатевими однодомними квітами, зібраними в небагатоквіткові суцвіття.

Із 50 родів і 2000 видів так широко відомої родини жовтецевих лише один рід ломиніс (Clematis) має деревний тип будови стебла, причому вториннодеревний, що виник із травистого типу. Плід - горішок з 1 насіниною в кожному плодику. Ці ліани обвиваються навколо опори черешками листків.

Родина барбарисових є найбільш еволюційно розвинутою в цьому порядку. Вона включає 11 родів і 650 видів, здебільшого травистих рослин. Практичне значення для нас мають роди барбарис (Berberis) і магонія (Mahonia).

В. Підклас гамамелідіди (Hamamelididae)

До підкласу здебільшого належать деревні рослини з судинами (за винятком порядку троходендрових). Квіти — анемофільні, більше чи менше редуковані, найчастіше одностатеві безпелюсткові, часто без чашечки.

Дозрілий пилок 2-клітинний, 3-бороздний. Пнецей - звичайно ценокарпний. Плоди - однонасінні, насінини з ендоспермом і без нього.

Підклас гамамелідід є однією з крупних гілок генеалогічного дерева квіткових рослин, яка бере початок від найбільш примітивних і древніх їх представників. Серед гамамелідід ще збереглися безсудинні форми з дуже примітивною провідною системою, проте у них немає ні примітивних квіток, ні примітивних пилкових зерен. Основною лінією еволюції цього підкласу є поступовий перехід від ентомофілії до анемофілії.

У підклас входять 14 порядків 26 родин та більше 3.6 тис. видів. З цього підкласу програмою дисципліни "Дендрологія" передбачено вивчення багатьох родин та видів. Тут ми обмежимося лише їх переліком.

Родини багрянникових (Cercidiphyllaceae), гамамелісових (Hamamelidaсеае), платанових (Platanaceae), самшитових (Buxaceae), евкомієвих (Eucommiaсеае), в'язових (Ulmaceae), тутових (Могасеае), букових (Fagaceae), березових (Betulaceae).


Читайте також:

 1. The peace – порядок
 2. Антидоти і порядок їхнього використання. Само і взаємодопомога при ураженні ОР.
 3. Атестація аудиторів та порядок скасування атестата
 4. База оподаткування, ставки податку та порядок обчислення.
 5. Верховна Рада України: структура, функції, порядок формування та взаємодії з іншими органами влади.
 6. Види банківських рахунків та порядок їх відкриття в установах банку
 7. Види банківських розрахунків і порядок їх відкриття.
 8. Види і порядок укладання угод на валютній біржі
 9. Види інструктажів працюючих з ОП і порядок їх проведення
 10. Види цін та порядок їх встановлення.
 11. Вимоги до органів з сертифікації систем якості та порядок їх акредитації
Переглядів: 1927

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
VI. Насінини і плоди | Г. Підклас каріофіліди (Caryophyllidae).

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.