МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
П Л А НТЕМА: Право українських земель ХІV – ХVІІ ст. Лекція 5.3 /2 години/
Мета лекції:
- освітня: актуалізуючи набуті знання з попередніх тем у курсантів та студентів, акцентувати увагу на тому, що право, яке діяло на українських землях, мало досить міцні традиції і було здатне конкурувати з польським правом; - розвиваюча: формування умінь та навичок диференціації подій та явищ досягнень в тодішньому цивільному, кримінальному та кримінально-процесуальному праві, які були й залишаються для нас важливими засадами законодавства; - виховна: сприяти підвищенню національної свідомості у курсантів та студентів до історичної правової спадщини. - Міжпредметні зв’язки: історія України, теорія держави та права, історія держави та права зарубіжних країн, галузеві юридичні науки. 1. Джерела права. 2. Розвиток основних інститутів права. 3. Суд та процес. Основні поняття:Унія. Сейм. Сеймики. Сенат. Посольська iзба. Рiч Посполита. Лiберум вето. Пани-рада. Воєводи. Старости. Ратуша. Магiстрати. Судебник. Литовські статути. Привiлеi. Данини. Дiдiвщина. Сервітут. Застава. Кривда, злочинство, виступ. Шкода. Наклад. Головщина. Головник. Виволання. Потюремне. Копний суд. Земський суд. Підкоморський. Перше питання: На українських землях, які входили до складу Великого князівства Литовського і Речі Посполитої, у XIV-XVII століттях діяли змішані джерела права. На багатьох територіях зберігалися старі правові норми і джерела права, які виникли в попередні століття, - звичаєве право і Руська Правда. З кінця XIV століття починає розвиватися законодавча діяльність литовських князів, які видавали привілеї. Привілеї поділялися на жалувані, пільгові й охоронні. В основному привілеї забезпечували надзвичайний стан верхівки суспільства - князів і магнатів. У 1468 році був виданий Судебник короля Казимира IV, який в основному регламентував процесуальні відносини, містив ряд норм цивільного і карного права. Найважливішими джерелами права цього періоду є три литовських статути - підсумок кодифікації литовської влади (з 1514 по 1588 рік). Відносно самостійних джерел можна назвати магдебурзьке право, сконцентроване в збірниках німецького права в польському перекладі і подальший розвиток, що одержав у цей період. Найбільш авторитетним вважався збірник “Статті магдебурзького права”, виданий у 1556 році Бартоломієм Троїцьким. Говорячи про джерела права в Україні, не можна не згадати канонічне право. Своєрідним джерелом права були гетьманські (військові) артикули, що видавалися у Великому князівстві Литовському і Речі Посполитій. Фактично вони були першими збірниками військово-судового і військово-карного права.
Друге питання: У цей період розподілу за галузями права ще не існувало (воно з'явиться тільки з виникненням буржуазного права). Основу правової системи складало розподіл права на публічне й приватне. Стосовно права власності - у литовському праві, у порівнянні з давньоруським, оформилися і піддалися детальної регламентації інститути власності: право користування чужою річчю, право застави, договірне право. Земельна власність по литовському праву поділялася на "данини" ("вислуги"), "отчини" і "купівлі". Сервітути і заставне право. Сервітут - право користування чужим майном. Заставне право діяло тоді, коли боржник міг передати кредитору в заставу (заставу, по термінології литовського права) свою спадщину чи нерухоме майно. "Заставний лист" (акт про заставу) складався від імені чоловіка і дружини, якщо мова йшла про передачу в заставу родового маєтку, оповіщалися родичі. Шлюбно-сімейні відносини регулювалися нормами давньоруського звичайного і церковного права, перенесеними в Литовські статути. У випадку смерті батьків нареченої придане повинні були забезпечити її брати. Майнові відносини між батьками й дітьми ґрунтувалися на принципі сімейної спільності майна. Особисті права батьків були величезні. Вони мали необмежені права у відношенні до своїх дітей. У спадковому праві існувало спадкування: на основі звичаю; за законом; за заповітом. Поняття злочину в Литовській державі змінювалося: злочин називався “кривдою”, “злочинством”, а злочинці -“злочинцями”; з часом злочином стали вважати порушення закону, правової норми. Відповідно до цього злочин називався “виступом”, а злочинці - “виступцями” ("виступні із статуту"). Види злочинів. Державні і політичні. Злочину проти особистості - убивство, тілесні ушкодження, образа. До злочинів проти честі відносилися злочини проти здоров'я. Для системи покарань була характерна невизначеність. За законодавством ніхто і ні за кого не повинен був нести покарання, тільки кожен сам за себе, однак, насправді члени родини часто відповідали за своїх близьких, село - за окремі двори, а волость - за події в повіті.
Третє питання: Суд та процес. Характеристика суду і судового процесу на українських землях у другій половині ХУІ – першій половині ХУП ст. тісно пов’язана із судовою реформою 1564-1566 рр. Судова система, започаткована реформою, довела свою життєздатність і в наступний період. Не змінюється компетенція земських, гродських і підкоморських судів. Також незмінною залишається судова система і в містах із самоврядуванням. Майже припиняють свою дію копні суди. В цей час починає формуватись судова система Запорізької Січі. Загалом судова система в литовсько-польський період була досить розвинутою. Але ця розвиненість служила інтересам панівного стану. Судова система й державна влада в умовах феодально-кріпосницького ладу іншими і не могли бути.
|
||||||||
|