Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ВІДРОДИМО СЕЛО – ЗМІЦНИМО ДЕРЖАВУ

Звіт – інформаційний жанр, у якому йдеться про якісь події або заходи, що мають загальний інтерес, зокрема – наради, конференції, з’їзди, сесії, мітинги, поїздки та зістрічі урядових осіб, відкриття памятників, громадсько-політичні акції, виставки, спортивні змагання, концерти, судові процеси та ін.

Визначення й специфіка звіту. Історія жанру. Жанрові особливості звіту. Класифікація звітів за розміром, тематикою, структурою, призначенням. Функціонування жанру в українській пресі, на радіо й телебаченні.

ЖАНР ЖУРНАЛІСТИКИ

ЗВІТ ЯК СПЕЦИФІЧНИЙ ІнформаційнИЙ

 

Другою сходинкою жанрової системи журналістики є звіт, який “виростає” з розширеної інформаційної замітки і вирішує більш складні завдання, ніж повідомлення про результат суспільно важливої, цікавої події.

 

 

Як правило, у звіті журналіст документально і реферативно розповідає (“звітується” перед читацькою або іншою аудиторією) про єдину значиму подію, для якої характерна дія, виражена словом. І якщо в замітці подія лише презентувалась (коротко або з деталями і подробицями), то у звіті автор показує, як вона розгорталась, подає її внутрішній рух, її перебіг, її “сценарій”. Замітка мала обов’язково дати відповідь на питання що? де? коли?відбулося або відбудеться. Звіт зосереджується на питанні як? відбувалася подія. Якщо для написання замітки журналістові не обов’язково треба бути присутнім під час події, то для написання звіту він має особисто побачити і почути, що саме відбулося. Саме про це він пише або розповідає в ефірі, унаслідок чого картина події стає ясною для читача (глядача, слухача).

Специфіка звіту як інформаційного жанру полягає також у тому, що в ньому завжди акцентується увага на учасниках події, їхніх виступах, висловлюваннях, вчинках, мотивації поведінки тощо, а не на обставинах події, атмосфері, у якій вона відбувалася, як це робиться в репортажі. Журналіст повинен представити подію, давши аудиторії максимум інформації про її наповнення, її розвиток, зробити докладний, розгорнутий опис заходу, використовуючи хронологічну послідовність викладу. Він має створити, так би мовити, «публіцистичний авторський протокол» події.

Отже, основні жанрові особливості звіту можна сформулювати так:

а) в основі його лежить максимально повна розповідь про конкретну окрему подію, яку журналіст спостерігав особисто;

б) розповідь обмежена визначеними просторово-часовими рамками, які охоплюють дану подію;

в) суттєвим змістовим елементом звіту є деталізація події, виклад подробиць, причому в цій якості виступає, як правило, не опис ситуації, а репліки дійових осіб;

г) намагаючись впливати на аудиторію і при цьому бути максимально об’єктивним, автор звіту демонструє свою позицію, власне ставлення до описуваної події та висловлювань дійових осіб.

 

З історії жанру. Звіт – один з найстаріших газетно-журнальних інформаційних жанрів. Він почав формуватись як поширена жанрова форма журналістики відразу ж після виникнення друкарських періодичних видань. Уже в перших газетах і журналах, що виходили в середині ХVІІ століття у Франції, Англії, Німеччині, друкувались широкі звіти-повідомлення про прийоми при королівських дворах, у князівських палацах і замках, про зустрічі іноземних послів, а пізніше – про парламентські засідання й дебати. Так само звіт активно функціонує в найдавніших друкованих виданнях Росії. У “Відомостях” Петра І регулярно з’являються звіти про головні події в житті російської держави – переможні реляції про дії армії і флоту, звіти-повідомлення про поїздки царя і т. ін.

Пізніше звіт продовжує свій розвиток у нових типах преси – ліберально-демократичній, тоталітарній. Поступово він стає все більш поширеною формою повідомлення та осмислення фактів соціальних катаклізмів: революції, заколоти, бунти, війни хвилями прокочуються по Європі, і звіт оперативно фіксує цю хроніку подій, “пише історію сучасності”, як сформулював головне завдання журналістики ще Теофраст Ренодо, видавець одного з перших друкованих видань Європи – паризької “Gazette”. За часів СРСР обов’язковим елементом засобів масової інформації стають звіти з партійних, комсомольських, профспілкових та ін. з’їздів, пленумів, конференцій, симпозіумів.

З настанням перебудови інформаційний ефір заповнюють прямі трансляції по радіо і телебаченню засідань Верховної Ради, численних багатолюдних мітінгів. Сьогодні звіт як оперативний інформаційний жанр найактивніше функціонує у спортивній журналістиці, у міській пресі, у світській хроніці, а також у популярних виданнях, які повідомляють про концерти, фестивалі й різноманітні презентації зі сфери шоу-бізнесу. Офіційна преса (“Урядовий кур’єр”, “Голос України”) традиційно подають ділові звіти про поїздки і зустрічі, прес-конференції і брифінги Президента, членів уряду, представників депутатського корпусу, відповідальних осіб, голів партій і блоків тощо.

Класифікація звітів. Типологія звітів досить варіативна і залишається дискусійним питанням як серед вітчизняних, так і серед зарубіжних жанрологів журналістики. Поділ звітів на види здійснюється за різними принципами: а) за розміром; б) за тематикою; в) за структурою; г) за призначенням. Ось деякі конфігурації.

 

Види звітів за розміром:

1. Сигнальний (хронікальний) звіт.Це найелементарніша, найкоротша і найоперативніша форма звіту. Вона мало чим відрізняється від розширеної інформаційної замітки. Тут журналісту належить, передаючи максимально стислоперебіг події, вибрати свіжі, оригінальні думки, найактуальніші влучні вислови, які передають головну суть того, що відбулося.

 

2. Повний інформаційний звіт. На відміну від сигнального варіанту, тут журналіст має розказати про всі без винятку вузлові епізоди події, чітко й точно назвати всіх дійових осіб, передати зміст виступів, оцінити масштаб поданих фактів, резонансність дій.

 

3. Розгорнутий інформаційний звіт. Найбільший за розміром, найдетальніший варіант викладу, який передбачає наведення текстів промов, опис учасників, наведення подробиць, пов’язаних з кожним фактом. Тут можливі й авторське коментування по ходу викладу, й історичні або географічні паралелі, наведення інших думок задля роз’яснення суті тощо.

 

Види звітів за тематикою (залежно від того, на яку тему пишеться звіт):

§ загальнополітичний

§ парламентський

§ урядовий

§ міжнародний

§ судовий

§ економічний

§ науковий

§ мистецький

§ спортивнийта ін.

Види звітів за структурою (тут розмір і тема суттєвої ролі не відіграють, визначальною рисою є композиція і спосіб, а також мета викладу):

1. Прямий інформаційний звіт відтворює подію в хронологічному порядку, тобто в точній логічній відповідності до її розгортання, її ходу, потоку: початок, середина, кінець. Журналіст детально відображає те, що відбулося, нічого не оцінюючи й не коментуючи. Його авторська позиція виражена у відборі фактів, наведенні тих чи інших подробиць, у тому, на яких саме деталях він акцентує увагу читацької (глядацької, слухацької) аудиторії. Тут головне – інформування про подію, а не чиєсь ставлення до неї.

2. Аналітичний звіт привносить елемент аналізування, оцінки, а можливо, і прогнозування. Повідомляючи про подію, журналіст осмислює її, дає власну оцінку фактам. Для цього він як докази може залучати додаткові цифри і факти, наводити чиїсь думки з даного приводу, проводити паралелі, асоціювити тощо.

3. Тематичний звітзосереджується на головній темі, яка складає основу, лейтмотив події. Саме ця тема, а не що інше, концентрує довкола себе всю інформацію. Як правило, даний варіант звіту будується не в тому порядку, у якому відбувалася подія, а вибірково, залежно від тих завдань, які ставить перед собою журналіст. Цей вид звіту найбільше активізує позицію автора і допускає значною мірою суб’єктивний виклад. Журналіст може зосередити свою увагу на тому, що він вважає за потрібне, відмовившись від викладу якихось складових частин події, згрупувати виступи, висловлювання людей відповідно до тих чи інших аспектів теми.

4. Проблемний звітмає на меті,насамперед, порушити певну проблему, яка викристалізувалася на підставі всього побаченого і почутого під час події. Використовуючи весь арсенал журналістських прийомів і власної майстерності, автор, відштовхуючись від конкретного заходу, не лише окреслює суспільно значиму проблему, а й шукає шляхи її розв’язання. Це найбільш складний вид звіту, який вимагає широкої ерудиції, масштабного аналітичного мислення й відповідного авіторитету.

Види звітів за призначенням (визначальною характеристикою у цій класифікації є видиме ставлення журналіста до описуваної події, з чого й випливає його мета – схвально оцінити, розкритикувати або представити нейтрально, на розсуд аудиторії):

критичний (негативний) звіт;

схвальний (позитивний) звіт;

безоціночний (нейтральний) звіт.

Приклади звітів з української преси.

Новини і коментарі

Як ми повідомляли, робоча поїздка Президента України Віктора Ющенка до Сум минулої п'ятниці була пов'язана насамперед з перспективами розвитку хімічної промисловості та сільськогосподарського комплексу регіону. Глава держави ознайомився з роботою флагмана українських хіміків — ВАТ «Сумихімпром». На підприємстві Президент України провів робочу зустріч з представниками хімічної галузі. Йшлося про минулорічні підсумки діяльності та результати першого кварталу поточного року. І глава держави, і виступаючі обговорювали важливі аспекти розвитку хімічного комплексу, зокрема впровадження енергозберігаючих технологій, накреслювали шляхи вирішення проблемних питань, що існують у цій галузі.

Президент закликав керівників хімічних підприємств не боятися проблем, а шукати реальні виходи з непростої ситуації, насамперед у зв'язку з подорожчанням газу. Водночас він наголосив, що Україна отримує найдешевший природний газ у Центральній і Східній Європі. А його подорожчання, сказав Віктор Ющенко, – це лише серйозний стимул для пошуку оптимальних рішень.

Безумовно, чимала роль у розв'язанні питань хімічної промисловості, як і агропромислового комплексу, належить органам місцевої влади. Про це Президент України наголосив на нараді адміністративно-господарського активу Сумської областіі з питань агропромислового комплексу регіону. На нараді обговорено стан справ іі перспективи розвитку сільської місцевості Сумщини та презентовано програму «Відродимо село – зміцнимо державу!» Одним із основних пріоритетів влади, як зазначалося на нараді, є виконання програми “Відродження села”, яка передбачає створення достойних умов життя в сільській місцевості, підтримку сільської молоді, а також вирішення низки проблем, пов'язаних із ціноутворенням та оплатою праціі сільськогосподарських виробників.

Голова Сумської облдержадміністрації Ніна Гаркава у своєму виступі наголосила, що нинішній рік, оголошений Президентом України Роком села, стане серйозним випробуванням для хліборобів Сумщини. Органами місцевої влади сьогодні робиться все для успішної реалізації проекту “Відродження села”. Ми добре пам'ятаємо, зазначила Ніна Миколаївна, минулорічний форум молоді, який проводився у Сумах за участю Президента України Віктора Ющенка, на якому велася велика розмова про те, що влада підтримуватиме молодь, аби підняти село. І ці заяви не стали голослівними. Хоч проблем на сьогодні на селі маємо немало, однак і зрушення позитивні – наяву.

Започаткована на Сумщині національна програма “Відродження села – справа молодих!” дедалі більше знаходить своє практичне втілення. Так, у 2005 році в області вдалося працевлаштувати в сільській місцевості 145 молодих спеціалістів. Для них створені належні умови для проживання і роботи.

Йшлося на нараді й про те, як ефективно використати агропромисловий потенціал і запровадити справедливі правила гри. Останніх якраз і не вистачає. Насамперед слід навести лад із використанням державних коштів, що виділяються для сільського господарства. В багатьох випадках вони або ж не доходять до адресатів, або ж використовуються не за призначенням. Про це, до речі, у своєму виступі наголошував і Президент України. Глава держави зазначив також, що процес приватизації землі повинен бути завершений до кінця поточного року. Держкомзему дано відповідне доручення з цього приводу.

Президент України сказав, що у 2006 році буде здійснено ряд радикальних реформ у різних галузях, що стосуються максимальної кількості громадян. Позитивних змін зазнає, зокрема, медицина. Про це глава держави зазначив під час урочистого відкриття Сумського обласного кардіологічного центру. Він вручив цьому медичному закладові систему ультразвукового сканування та автомобіль швидкої допомоги.

Президент України того ж дня вручив іменні нагороди сумським активістам студентського руху «Супротив», що минулого року були учасниками подій, які, власне, й стали початком Помаранчевої революції в Україні.


Читайте також:

  1. Анархізм заперечує державу і владу взагалі, велику приватну власність при допущенні дрібної, проголошує крайній індивідуалізм, нічим не обмежену свободу.
  2. Найважливіший висновок - децентралізація прискорила і поглибила процес консолідації єдиного народу, етносу в моноетнічну, а на наступному етапі – в національну державу.
  3. ОРГАНІЧНЕ ВЧЕННЯ ПРО ДЕРЖАВУ ТА СОЦІАЛЬНИЙ ДАРВІНІЗМ ГЕРБЕРТА СПЕНЦЕРА
  4. Щодо порядку сплати аліментів, у випадку виїзду одного з батьків за кордон на постійне проживання у державу, з якою Україна не має договору про надання правової допомоги.




Переглядів: 1004

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Вадим ГУСІВ. | ЄВРОПАРЛАМЕНТ ЗАКЛИКАЄ ДО КОНКРЕТНИХ КРОКІВ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.