Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Постседиментаційна складчастість

Конседиментаційна складчастість

1 Складки опускання виникають при відносно рівномірних опусканнях фундаменту, на якому відбувається накопичення осадків. Ці складки мають неправильні контури і повторяють границі басейну, в якому відкладаються осадки. Виникають за рахунок поперечного згину.

2 Складки пов’язані із нерівномірними вертикальними переміщеннями блоків фундаменту. Для нього характерно розпадання крупних форм на більш дрібні, що зумовлено різними швидкостями, а нерідко і знаками вертикальних рухів окремих блоків дна басейна.

Надійним критерієм виділення конседиментаційних складок є збільшення кутів нахилу на їх крилах з глибиною.

По мірі розвитку конседиментаційних складок їх будова у нижніх стратиграфічних горизонтах дуже ускладнюється. Особливо різноманітними є складки опускання, які формуються в товщах, що накопичуються після тривалої перерви на еродованій поверхні глибокометаморфізованих порід. Вертикальні рухи мають глибовий характер; утворюються розриви. При цьому часто виникають круті, стиснуті, перекинуті складки.

 

Складки, які розвиваються у верхніх зонах земної кори, при утворенні яких не відбувається суттєвих змін в первинному складі порід, називають поверхневими.

Складки, які складені породами, що утворилися при перекристалізації первинного їх складу в процесі складчастості, а також пов’язані із вторгненням інтрузій на значних глибинах називаються глибинними.

Поверхневі складки

1 Складки регіонального зім’яття утворюються при повздовжньому згині товщ, які деформуються під впливом сил, що діють на великих територіях паралельно поверхні Землі.

Для них характерно:

- широке просторове розповсюдження;

- рівний розвиток антикліналей і синкліналей;

- лінійність;

- наявність загальної орієнтованості осей;

- різноманітність за формою.

Така складчастість характерна для складчастих областей, які виникають на місці геосинкліналей і у внутрішніх зонах крайових прогинів. Механізм згину – повздовжній.

2Складки облягання (відображені по В.Е. Хаіну; глибові по В.В. Білоусову) – поперечні згини у верхньому структурному поверсі (осадовому чохлі), які утворюються при глибових переміщеннях нижнього структурного поверху – фундаменту.

У глибовихскладках, які також є складками облягання, розриви, вздовж яких переміщуються блоки фундаменту, проникають в осадовий чохол і досягають поверхні; в результаті утворюються горст-антикліналі і грабен-синкліналі. Розвиваються вони в складчастих областях на заключному етапі розвитку, мають ізометричні, брахіморфні або коробчасті форми (іноді лінійні), відсутня загальна орієнтованість.

3 Складки горизонтального ковзання. Утворюються на схилах піднять під дією гравітаційних сил. Особливо сприятливі умови для їх виникнення створюються тоді, коли підняття оконтурюються западинами, які інтенсивно прогинаються. Осадки, які є на схилах піднять, під дією сили тяжіння сповзають, піддаючись при цьому повздовжньому згину. Максимальні амплітуди таких переміщень можуть сягати 203 км. Часто ковзанню сприяють пластичні породи.

Розвинені в складчастих областях і крайових прогинах. Характерні нахилені, перекинуті і лежачі форми, ускладені насувами. Орієнтація осей складки паралельна найбільш прогнутим частинам западин.

Нерідко розвивається на незначних площах, ускладнюючи складки регіонального зім’яття і складки облягання.

4 Прирозривні і надрозривні складки. Їх утворення пов’язане із формуванням розривів із зміщенням. Прирозривні складки утворюються шляхом повздовжнього згину, форма складок і інтенсивне зім’яття порід залежить від кута нахилу зміщувача і від амплітуди зміщення блоків. Найбільш сприятливий кут нахилу зміщувача 40-500. складки нахилені, перекинуті, лежачі, в плані лінійні, орієнтовані вздовж простягання зміщувача. При переміщенні порід за повстанням зміщувача (підкид, насув) у нижньому лежачому крилі розвиваються горизонтально і нахилено орієнтовані сили, які викликані тиском звисаючого крила.

Надрозривні складки – флексуроподібні згини над розривами зі зміщеннями.

5Складки, пов’язані з переміщеням магми в поверхневих зонах земної кори.

У вміщуючих породах спостерігаються складки повздовжнього і іноді поперечного згинів. Осі складок орієнтовані узгоджено із контуром інтрузиву, "обтікають" його. Утворюються внаслідок тиску магми на вміщуючі породи при її русі; ширина зони, охоплена складчастістю, залежить від площі масиву.

6Діапірові складки. Формуються при товщині пластичних тіл більше 120 м, глибина залягання цих порід більше 300 м. Докладно ці складки розглянуті в розділі "Діапірові структури".

Інші типи поверхневих складок розповсюджені менш широко і мають місцеве значення.

 


Читайте також:

  1. Екзогенна складчастість
  2. Ендогенна складчастість
  3. Складчастість загального зминання
  4. Складчастість нагнітання




Переглядів: 648

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ендогенна складчастість | Екзогенна складчастість

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.03 сек.