Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Діяльність прокуратури України з реалізації та захисту прав, свобод та обов'язків людини і громадянина

На органи прокуратури, зокрема і у сфері забезпечення реалізації прав, свобод та обов'язків людини і громадянина, покладаються такі повноваження:

- підтримання державного обвинувачення в суді;

- представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом;

- нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство;

- нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян;

- нагляд за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержання законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службо­вими особами.

Конституція України не передбачає таких функцій проку­ратури, як здійснення загального нагляду і проведення досудового слідства. Водночас прокуратура продовжує виконувати ці функції відповідно до чинного законодавства до введення в дію законів, що регулюють діяльність державних органів щодо контролю за здійсненням законів усіма суб'єктами права та до сформування системи досудового слідства і введення в дію законів, що регулюють його функціонування. Закон України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 р.закріплює, що прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, органами державного і господарського управління та контролю, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими Радами, їх виконавчими органами, військовими частинами, політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами, підприємствами, установами і організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та належності, посадовими особами та громадянами здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами. Діяльність органів прокуратури спрямована на забезпечення верховенства закону, зміцнення правопорядку і має своїм завдан­ням захист від неправомірних посягань: 1) закріплених Консти­туцією України незалежності республіки, суспільного та держав­ного ладу, політичної та економічної системи, прав національних груп і територіальних утворень; 2) гарантованих Конституцією, іншими законами України та міжнародними правовими актами соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод людини та громадянина; 3) основ демократичного ладу державної влади, правового статусу місцевих рад, органів самоорганізації населення.

Систему органів прокуратури становлять: а) Генеральна прокуратура України; б) прокуратури Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя (на правах обласних); в) міські, районні, міжрайонні, інші прирівняні до них прокура­тури; г) військові прокуратури. До органів військових прокуратур належать військові прокуратури регіонів і військова прокуратура військово-морських сил України (на правах обласних), військові прокуратури гарнізонів (на правах міських). Штатна чисельність органів прокуратури України в межах фонду заробітної плати затверджується Генеральним прокурором України.

Кожна людина з метою захисту своїх прав може звертатись до прокурорів будь-якої ланки прокурорської системи. Законо­давством гарантується об'єктивний розгляд звернень і вирішення питань, зазначених у зверненні, по суті. Згідно з Законом України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 р. (ст. 12)на органи прокуратури покладено обов'язок розглядати звернення громадян у разі порушення їхніх прав та свобод, крім скарг, розгляд яких віднесено до компетенції суду. Прокурор здійснює нагляд за додержанням вимог законодавства щодо порядку розгляду скарг усіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами та проводить особистий прийом громадян. Прийняте прокурором рішення може бути оскаржено вище­стоящому прокурору або до суду.

Генеральний прокурор України, заступники Генерального прокурора, начальники управлінь та відділів Генеральної прокура­тури України, прокурори Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва та Севастополя, міські, районні, міжрайонні, прирів­няні до них прокурори проводять всебічний, кваліфікований, своєчасний розгляд і вирішення заяв і скарг громадян та юридич­них осіб, які не підвідомчі суду та не віднесені до компетенції інших органів.

Генеральний прокурор України приймає рішення про порядок перевірки та дає відповіді на скарги, які не є на контролі у Голови Верховної Ради України, його заступників та Президента України, а на звернення народних депутатів України - також заступники Генерального прокурора. Листи інших посадових осіб розглядаються в загальному порядку. Про наслідки розгляду всіх звернень народних депутатів України з приводу пропозицій, заяв і скарг громадян відповіді надсилаються відповідними прокурорами незалежно від того, чи просить про це депутат.

Скарги і заяви вирішуються в місячний строк з дня надход­ження, а ті, що не потребують додаткового вивчення і перевірки не пізніше 15 днів. В необхідних випадках строк розгляду заяв і скарг може бути продовжено прокурором або його заступником з повідомленням про це заявників і посадових осіб, які взяли звернення на контроль.

У загальному порядку розглядаються заяви і скарги грома­дян, що надійшли з редакцій газет, журналів, радіо і телебачення. Про результати повідомляються заявники.

Проводиться своєчасно перевірка повідомлень прокурорами в засобах масової інформації про діяння, в яких вбачаються ознаки злочину, і вони негайно реагують на них відповідно до процесуаль­ного закону.

Скарги, щодо яких прокуратурою проводиться перевірка, долучаються до наглядового провадження, а скарги на порушення закону під час слідства і дізнання - до кримінальних справ.

Не розглядаються і не реєструються в органах прокуратури анонімні скарги та заяви. Такі повідомлення про злочини або про осіб, що їх вчинили, можуть бути надіслані до органів, що ведуть оперативно-розшукову діяльність.

У відповідях заявникам викладаються мотиви відмови в задоволені скарг тільки з посиланням на закон, а також на матеріали перевірок.

Інформація про наслідки перевірок скарг за дорученням керівництва Генеральної прокуратури України повинна підпису­ватись прокурором Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва та прирівняним до них прокурором.

У Генеральній прокуратурі України приймаються до провад­ження скарги, як правило, після їх розгляду прокурорами Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва, Севастополя та прирівняними до них прокурорами. Після прийняття рішення Генеральним прокурором України провадження щодо скарги в органах прокуратури припиняється, про що сповіщається заявник, а також відповідна прокуратура. В разі повідомлення нових фактів, вони підлягають перевірці у встановленому порядку.

Приймати рішення і давати відповіді заявникам про відхи­лення скарг мають право:

- уміських і районних прокуратурах та прирівняних до них -прокурори та їхні заступники;

- у прокуратурах Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва та Севастополя, прирівняних до них прокуратурах -прокурори та їх заступники; крім того, - начальники управлінь, відділів та старші помічники, за винятком скарг на судові рішення, які набрали законної сили;

- уГенеральній прокуратурі України - Генеральний проку­рор, його заступники, начальники управлінь або відділів.

При повторному відхиленні скарг відповіді на них даються керівництвом прокуратур. У десятиденний строк повертаються підвідомчі суду заяви, скарги та додані до них документи заявнику або органу, який надіслав їх до прокуратури, за винятком скарг на судові рішення, що набрали законної сили. Одночасно роз'ясню­вати їм порядок розгляду таких звернень з посиланням на закон. Скарги, вирішення яких належать до компетенції інших органів, утой самий строк повинні надсилатися за належністю або повертатися заявнику з відповідними роз'ясненнями.

Генеральний прокурор України, заступники Генерального прокурора України, прокурори Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва, міські, районні та прирівняні до них прокурори особисто приймають громадян не рідше одного разу на тиждень. Графіки прийому громадян і роз'яснення порядку розгляду скарг в органах прокуратури розміщуються на видному місці у приміщеннях прокуратур.

Крім розгляду скарг, прокуратура бере участь у розробленні органами державної влади заходів запобігання злочинам та іншим правопорушенням, у роботі з вдосконалення та роз'яснення законодавства. Водночас діяльність органів прокуратури, інших правоохоронних органів ще не повною мірою відповідають вимогам сьогодення щодо забезпечення реалізації та захисту прав, свобод таобов'язків людини і громадянина. Верховна Рада України в постанові від 17 червня 1999 р. «Про засади державної політики в галузі прав людини» визначила певні напрями реформування цих органів: а) утворення ефективної судової влади як гаранта прав і основних свобод людини і громадянина, відповідно до Конституції України; б) спрямування діяльності прокуратури на зміцнення демократичної, соціально-правової держави та забезпечення верховенства права, додержання прав і основних свобод людини і громадянина; в) створення належного механізму реалізації права громадян на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Отже, прокуратура в Україні здійснює забезпечення реаліза­ції громадянських (особистих), політичних, економічних, соціаль­них та культурних прав, свобод та обов'язків людини і грома­дянина, а отже, необхідно прийняти сучасний такий, який відповідав би європейським стандартам Закон України «Про прокуратуру».




Переглядів: 2871

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Діяльність судових органів України з реалізації та захисту прав, свобод та обов'язків людини і грома­дянина | Діяльність Служби безпеки України з реалізації та захисту прав, свобод та обов'язків людини і громадя­нина

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.