Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Штучне освітлення.

Системи штучного освітлення. Штучне освітлення проектується двох систем:

1. Загальне (рівномірне або локалізоване), це освітлення, при якому світильники розмі-щуються у верхній зоні приміщення рівномірно (загальне рівномірне освітлення) або сто-совно розташування устаткування (загальне локалізоване освітлення);

2. Комбіноване, це освітлення, при якому до загального освітлення додається місцеве.

Місцеве освітлення це освітлення, додаткове до загального, створюване світильниками, концентруючими світловий потік безпосередньо на робочих місцях.

У системі загально­го освітлення є два способи розміщення світильників: рівномірне і ло-калізоване. При рівномірному освітленні світильники встановлюються без урахування розта-шування обладнання, при локалізованому - в залежності від розміщення робочих місць, що забезпечує необхідний напрямок світлового потоку і створює умови для кращого освітлення робочих поверхонь.

Система комбінованого освітлення включає, крім загального освітлення, міс­цеве за допо-могою світильників, розташованих на робочих місцях, що дозволяє створювати великі рівні освітленості, але з меншими економічними витратами.

Штучне освітлення підрозділяється на:

1. Робоче

2. Аварійне.

3. Евакуаційне (аварійне освітлення для евакуації).

4. Охоронне.

5. Чергове.

При санітарній оцінці проектів штучного освітлення необхідно вирішити такі питання:

1. Раціональність вибору системи освітлення.

2. Відповідність освітленості запроектованим розрядам і під розрядам робіт, у залежності від величин об'єктів розрізнення і контрасту об'єкта з фоном.

3. Правильність вибору типів світильни­ків загального освітлення і їх розміщення за висо-тою і горизонталлю.

4. Організація аварійного освітлення.

5. Наявність і тип світильників місцевого освітлення.

6. Дос­татність коефіцієнту запасу.

7. Тощо (додаток 19, СНиП II. 4. 79. «Естественное и искусственное освещение. Нормы проектирования»).

Робоче освітлення. Робоче освітлення - освітлення, яке забезпечує необхідні умови праці при нормальному ре­жимі роботи освітлювальної установки в приміщеннях і в міс-цях виконання робіт на відкритих просторах.

Вибір джерел світла слід проводити з урахуванням рекомендацій, приведених у додатку № 6 СНиП II. 4. 79. «Естественное и искусственное освещение. Нормы проектирования».

Робоче освітлення слід передбачати для всіх приміщень будівель, а також ділянок відк-ритих просторів, призначених для роботи, проходу людей і руху транспорту.

Для освітлення приміщень, як правило, передбачають газорозрядні лампи низького і ви-сокого тиску (люмінесцентні, метало галогенні, натрієві). У разі неможливості або техні-ко-економічної недоцільності застосування газорозрядних джерел світла допускається використовування ламп розжарювання.

Аварійне освітлення.Освітленнядля продовження роботи при аварійному відключенні робочого освітлення. Аварійне освітлення підрозділяється на освітлення безпеки і евакуа-ційне.

Освітлення безпеки - освітлення для продовження роботи при аварійному відключенні ро­бочого освітлення.

Евакуаційне освітлення - освітлення, призначене для евакуації людей з приміщень при аварійному відключенні робочого освітлення.

Аварійне освітлення, в приміщеннях і на місцях виробництва зовнішніх робіт, слід пе-редбачати, якщо відключення робочого освітлення і пов'язане з цим порушення нормаль-ного обслуговування устаткування і механізмів може викликати:

1. Розривши, пожежу, отруєння людей.

2. Тривале порушення технологічного процесу.

3. Порушення роботи таких об'єктів, як електричні станції, вузли радіопередачі і зв'язки, диспетчерські пункти, насосні установки водопостачання, каналізації і теплофікації, уста-новки вентиляції і кондиціонування повітря для виробничих приміщень, в яких неприпус-тимо припинення робіт.

4. Порушення обслуговування хворих в операційних блоках, кабінетах невідкладної до-помоги, реанімаційних, в приймальних пунктах лікувальних установ, пологових відділен-нях лікарень.

5. Порушення режиму дитячих установ незалежно від числа дітей, що знаходяться в них.

Для аварійного освітлення слід застосовувати:

а) лампи розжарювання.

б) люмінесцентні лампи - в приміщеннях з мінімальною температурою повітря не мен-ше +5°С і за умови живлення ламп у всіх режимах змінним струмом напругою не нижче 90% номінального.

Лампи Ксенону, лампи ДРЛ, металогалогенні, натрієві лампи високого тиску для ава-рійного освітлення застосовувати не допускається.

Евакуаційне освітлення. Аварійне освітлення для евакуації людей з приміщення при аварійному відключенні робочого освітлення.

Евакуаційне освітлення в приміщеннях або в місцях виробництва робіт зовні будівель слід передбачати:

1. В місцях, небезпечних для проходу людей.

2. В проходах і на сходах, що служать для евакуації людей, при числі евакуює більше 50 чол.

3. По основних проходах виробничих приміщень, в яких працюють більше 50 чол.

4. В сходових клітках житлових будинків заввишки 6 поверхів і більш.

5. У виробничих приміщеннях з постійно працюючими в них людьми, де вихід людей з приміщення при аварійному відключенні робочого освітлення пов'язаний з небезпекою травматизму через продовження роботи виробничого устаткування.

6. В приміщеннях суспільних будівель і допоміжних будівель промислових підприєм-ств, якщо в приміщенні можуть одночасно знаходитися більше 100 чол.

Для евакуаційного освітлення слід застосовувати:

а) лампи розжарювання;

б) люмінесцентні лампи - в приміщеннях з мінімальною температурою повітря не мен-ше +5°С і за умови живлення ламп у всіх режимах змінним струмом напругою не нижче 90% номінального.

Лампи Ксенону, лампи ДРЛ, металлогалогенные, натрієві лампи високого тиску для евакуаційного освітлення застосовувати не допускається.

Для евакуаційного освітлення в приміщеннях можуть бути використані світильники аварійного освітлення.

В суспільних і допоміжних будівлях виходи з приміщень, де можуть знаходитися одно-часно більше 100 чол., а також виходи з виробничих приміщень без природного світла, де можуть знаходитися одночасно більше 50 чол., або що має площу більше 150 м2, повинні бути відзначений світловими покажчиками, приєднаними до мережі аварійного освітлен-ня.

Охоронне освітлення. Охоронне освітлення - освітлення уздовж межі території, що охороняється в нічний період.

За відсутності спеціальних технічних засобів охорони повинне передбачатися уздовж меж територій, що охороняються в нічний час.

Чергове освітлення. Освітлення в неробочий час. Для чергового освітлення при необ-хідності може використовуватися частина світильників того або іншого виду освітлення.

Нормування штучного освітлення. Нормування штучного освітлення приміщень ви-робничих і складських будівель слід проводити з урахуванням рекомендацій, приведених у додатку № 6 та таблиці №1 СНиП II. 4. 79. «Естественное и искусственное освещение. Нор-мы проектирования»

Норми освітленості, приведені в таблиці №1, слід підвищувати на один ступінь шкали освітленості в наступних випадках:

1. При роботах І - ІV розрядів, якщо напружена зорова робота виконується протягом всього робочого дня.

Наприклад - візуальний контроль виробів, проборка ниток в текстильному виробницт-ві.

2. При підвищеній небезпеці травматизму, якщо освітленість від системи загального ос-вітлення складає 150 лк і менш.

Наприклад - робота на дискових пилах, ножицях гільйотин.

3. При спеціальних підвищених санітарних вимогах, якщо освітленість від системи за-гального освітлення складає 500 лк і менш;.

Наприклад - на підприємствах харчової і хіміко-фармацевтичної промисловості.

4. При роботі або виробничому навчанні підлітків, якщо освітленість від системи загаль-ного освітлення складає 300 лк і менш.

5. За відсутності в приміщенні природного світла і постійному перебуванні працюючих, якщо освітленість від системи загального освітлення складає 1000 лк і менш.

За наявності одночасно декількох ознак норми освітленості слід підвищувати не більше ніж на один ступінь.

В приміщеннях, де виконуються роботи V і VI розрядів, норми освітленості слід знижу-вати на один ступінь при короткочасному перебуванні людей або за наявності устаткуван-ня, не вимагаючого постійного обслуговування.

При виконанні в приміщеннях робіт І - ІV розрядів слід застосовувати, як правило, сис-тему комбінованого освітлення.

При цьому для досягнення рівномірності освітлення, освітленість робочої поверхні, ство-рювана загальним освітленням в системі комбінованого, повинна складати не менше 10 % нормованої освітленості для комбінованого освітлення, але не менше 150 лк для газорозря-дних ламп і не менше 50 лк для ламп розжарювання.

Передбачати систему загального освітлення допускається при технічній неможливості або недоцільності пристрою місцевого освітлення.

Нормування аварійного освітлення. Якнайменша освітленість робочих поверхонь виро-бничих приміщень і територій підприємств, вимагаючих обслуговування при аварійному режимі, повинна складати 5% освітленості, нормованій для робочого освітлення при сис-темі загального освітлення, але не менше 2 лк усередині будівель і не менше 1 лк для тери-торії підприємств. При цьому створювати якнайменшу освітленість усередині будівель більше 30 лк при газорозрядних лампах і більше 10 лк при лампах розжарювання допуска-ється тільки за наявності відповідних обгрунтовувань.

Нормування евакуаційного освітлення. Евакуаційне освітлення повинне забезпечувати якнайменшу освітленість на підлозі основних проходів, або на землі і на ступенях сходів:

- в приміщеннях .............. — 0,5 лк;

- на відкритих територіях ...... — 0,2 лк.

Освітленість повинна бути 0,5 лк на рівні землі в горизонтальній площині або на рівні 0,5 м від землі на одній стороні вертикальної площини, перпендикулярної до лінії межі.

Нормування охоронного освітлення. При використовуванні для охорони спеціальних технічних засобів освітленість слід приймати за завданням на проектування охоронного освітлення.

 

 


Читайте також:

  1. Види освітлення.
  2. Види освітлення. Природне. Штучне: робоче та аварійне.
  3. Виробниче освітлення.
  4. За функціональним призначенням штучне освітлення поділяється на робоче, чергове, аварійне, евакуаційне, охоронне .
  5. Класифікація освітлення.
  6. Класифікація освітлення.
  7. Норми штучного освітлення. Виписка з галузевих норм штучного освітлення _об'єктів залізничного транспорту.
  8. Освітлення.
  9. Основні вимоги до виробничого освітлення. Види освітлення.
  10. Природне освітлення.
  11. Природне освітлення. Нормування. Розрахунок
  12. Природне та штучне освітлення




Переглядів: 4407

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Природне освітлення. | Шум, його нормування, дія на організм.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.