Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Наявність паразитичних видів серед представників різних таксономічних груп тварин

Царство Protista.Тут розшлянемо тваринних найпростіших (Protozoa).

У великому типі Sarcomastigofora серед рослинних джгутикових (Flagellata)паразитів дуже мало (деякі дінофлагеляти та евгленові), тоді як серед тваринних джгутикових переважають саме паразитичні види. Це більшість кінетопластид (наприклад трипазономи, лейшманії), ретромонади (наприклад лямблії), винятково паразитами є аскостиляти (трихомонади, гістомонаси) та інші гіпермастігіди – ендосимбіонти (мутуалісти) комах, зате серед хоанофлагелід паразитів немає. Серед представників підтипу Sarcodina паразитів не так багато, майже всі вони належать до справжніх амеб (наприклад ентамеби), а серед інших великих груп (форамініфери, радіолярії, сонцевики) паразитичних видів немає. Третій підтип – Opalinata – об’єднує винятково паразитів холоднокровних хребетних.

Тип Ciliophora (інфузорії). Серед 8 тисяч видів переважають вільноіснуючі, проте в більшості великих таксонів цього типу наявні також паразитичні види (наприклад балантидії, трихофрії, триходіни, сукторії) та симбіонти-мутуалісти (наприклад ентодіпіоморфи).

Всі представники великого типу Apicomplexa (близько 5000 видів) є паразитами. Це, зокрема, грегарини (паразити безхребетних), кокцидіїї (паразити безхребетних і хребетних), паразити хребетних, в тому числі людини, такі як токсоплазми, саркоспоридії, гемоспоридії (малярійні плазмодії та ін.), піроплазми та бабезії.

Типи Mixozoa та Microsporea також об’єднують лише паразитів.

Царство тварин – Zoa (Animalia). Ситуація серед багатоклітинних тварин (Metazoa) досить складна. У багатьох великих типах первинноротих паразитичні види представлені доволі широко, нерідко становлячи значну частку чи навіть більшість видів, які складають певний тип, є й типи, в яких об’єднані лише паразитичні види.

У типі кишковопорожнинних (Coelenterata) паразитичні види нечисленні, кілька десятків, переважно з гідроїдних (поліподіуми, наркомедузи та ін.). У невеликому типі реброплавів (Ctenophora) також є кілька паразитичних видів.

Серед плоских червів (Plathelminthes) паразитичні види зібрані у кількох класах, великих та малих за обсягом, – трематоди, моногенеї, цестоди, гірокотиліди, амфілініди, аспідогастриди та ін., тоді як у великому збірному класі війчастих червів паразитів дуже мало. В цілому паразитами є близько 75% плоских червів.

У типі немертин (Nemertea) паразитів мало (10), але досить багато коменсалів, які разом становлять майже третину (близько 300 видів). Натомість в типі круглих червів (Nematoda), дуже великому за обсягом (відомо близько 15 000 видів), паразитів майже половина, серед них є види, що паразитують як у представників різних груп безхребетних та хребетних тварин, так і на різних рослинах.

Небагато паразитичних видів у типі цефалоринхів (Cephalorhycha), зокрема серед коловерток; немає паразитів серед кіноринхів, а всі види класу Волосових є личинковими паразитами членистоногих (близько 200 видів).

Винятково паразитичні види об’єднані в типі скреблянки (Acanthocephala).

У досить великому типі кільчастих червів (Annelida) справжніх паразитів небагато, паразитизм по-різному представлений в різних великих таксонах. Серед поліхет паразитів мало, не більше 100 видів (переважно мізостоміди, паразити голкошкірих), їх небагато і серед олігохет, близько 50 видів (переважно паразити безхребетних). В той же час досить багато паразитів серед п’явок, більше 250 видів, хоча значна їх кількість нападає на тварин лише для ссання крові. Загалом паразити і кровососи становлять менше 10% видів кільчастих червів.

Тип членистоногі (Arthropoda) найбільший (понад 1 млн. видів), в ньому перважають вільноіснуючі види і таксономічні групи, хоча паразитів і таксонів, що об’єднують винятково паразитичні види, також досить багато. Так, у підтипі Ракоподібних є таксони, які об’єднують лише паразитів – зяброхвості раки, а також мішкогруді та коренеголові з вусоногих раків. Багато паразитичних груп серед інших вусоноги, а також веслоногих, рівноногих раків та бокоплавів. Є паразитичні види і в деяких інших групах ракоподібних, зокрема серед десятиногих раків, але загалом їх небагато. В цілому паразитичний спосіб життя ведуть близько 5% видів ракоподібних.

Підтип Хеліцерові включає відносно небагато паразитичних видів. Зокрема, всі види класу морські павуки (пантоподи) паразитують на личинковій або на дорослій (імагінальнй) стадії розвитку. У великому класі павукоподібних паразитичні види зібрані переважно у групі кліщів. Поряд з вільноіснуючими видами частина видів кліщів є справжніми паразитами, частина – гематофагами (кровососами), які нападають як на хребетних, так і на безхребетних тварин. Разом ці види становлять близько 10% видів павукоподібних.

Найбільший підтип Трахейнодишних об’єднує досить багато паразитичних видів і груп. В класі багатоніжок паразитів немає. В той же час 4 з майже 30 рядів класу комах є винятково паразитичними – це воші, пухоїди, блохи та віялокрилі, у яких налічується близько 5 тисяч видів. Паразитичні види та групи є ще в 5 рядах комах. Це двокрилі, серед представників яких досить багато як справжніх паразитів, так і кровососів. Відносно менше паразитичних перетинчастокрилих, зокрема це численні їздиці. Небагато паразитичних видів серед рівнокрилих та напівтвердокрилих (блощиці та деякі інші клопи). З ряду жуків відомо лише кілька паразитичних видів, які є ектопаразитами деяких ссавців. Загалом паразитичних види становлять близько 7% видів усіх відомих комах.

В той же час серед видів досить великого типу молюски (Mollusca) частка паразитичних видів є лише 0,1%. Це переважно паразитичні черевоногі (паразити голкошкірих) та деякі двостулкові, личинки яких, глохідії, паразитують у шкірі риб.


Читайте також:

 1. I. Грецький період (друга половина VII — середина
 2. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
 3. VI. Середня кишка
 4. VІ Середня хронологічна
 5. А середній коефіцієнт росту в такому випадку визначається як
 6. А. Заходи, які направлені на охорону навколишнього середовища та здоров’я населення.
 7. А. Це наявність в однієї людини кількох ліній клітин з різним набором хромосом.
 8. Абсолютні, відносні та середні величини.
 9. Аварії з викидом радіоактивних речовин у навколишнє середовище
 10. Аварії з викидом радіоактивних речовин у навколишнє середовище
 11. Адаптація до абіотичних факторів середовища.
 12. Адаптація організму до змін чинників зовнішнього середовища
Переглядів: 923

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поширення паразитизму у тваринному світі | Склад паразитофауни головних таксонів тварин

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.