Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


КЛІТИННА ВОДА.

ХІМІЧНИЙ СКЛАД БАКТЕРІАЛЬНОЇ КЛІТИНИ.

 

Хімічний склад бактеріальної клітини подібний до хіміч­ного складу клітин інших живих організмів. Компонентами мік­робної клітини є вода, мінеральні речовини та органічні сполу­ки — білки, нуклеїнові кислоти, вуглеводи та ліпіди.

Вода становить 75-90 % маси вегетативної клітини. Вміст води в спорах значно нижчий. Нормальний метаболізм, ріст і розмноження мікроорганізмів можливі тільки у водному сере­довищі. Вода є розчинником органічних і мінеральних речовин, дисперсійним середовищем для колоїдів, джерелом протонів і гідроксильних іонів, а також джерелом водню та кисню в про­цесах метаболізму бактерій.

Вода в клітині міститься в двох станах: вільна — є розчин­ником, бере участь у процесах асиміляції та дисиміляції; зв'я­зана з клітинними колоїдами.

З прикладного погляду, що відповідає інтересам біотехнології, для оцінки стану води в клітині важливим є принцип вико­ристання енергії зв'язку, яким вода асоційована із структура­ми та метаболітами клітини. Виходячи з цього може бути запро­поновано три типи зв'язку:

1) хімічно зв'язана вода. У цьому разі енергія зв'язку дося­гає найбільшого значення. Практично ця вода не вилучається, якщо не застосовувати спеціальних методів. При тепловому вису­шуванні вона зберігається в клітинах;

2) вода, яка має фізико-хімічну форму зв'язку. До такої води належить адсорбційнота осмотичне зв'язана вода. Адсорбційно зв'язана вода утворює, як правило, мономолекулярний шар .За влас­тивостями вона відрізняється від звичайної води. Так, в адсорбцінно зв'язаній воді не розчиняються ті речовини, які є розчинни­ми в звичайній воді. Питома теплоємність адсорбційно зв'язаної води є меншою за одиницю, замерзає така вода при температурі, значно нижчій від нуля. Частина такої води не замерзає навіть при -78 °С. Адсорбційно зв'язана вода має підвищену густину.

Кількість осмотично зв'язаної води значно вища від адсорб­ційно зв'язаної. За фізико-хімічними властивостями осмотич­но зв'язана вода не відрізняється від звичайної вільної води. Вміст осмотично зв'язаної води регулюється завдяки структур­ним та функціональним особливостям цитоплазматичної мем­брани і залежить від концентрації розчинних компонентів клі­тини, зокрема мінеральних речовин. Осмотично зв'язана вода може бути вилучена при висушуванні біомаси;

3) механічно зв'язана вода. Вона, як правило, не входить до складу самої клітини і легко видаляється з біомаси при фільт­рації або під вакуумом при слабкому нагріванні.


Читайте також:

  1. Енергетичні параметри гідро- та пневмопривода.
  2. Клітинна адгезія обумовлена сахаридами.
  3. Клітинна селекція рослин.
  4. Основні поняття гідро- та пневмопривода.
  5. Природна вода.
  6. Регулювання якості електроенергії засобами силової перетворювальної техніки промислового електропривода.
Переглядів: 546

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Регуляторні системи відповіді на стресові дії. | ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.