Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Шлях Ентнера—Дудорова

Шлях Ентнера—Дудорова є характерним тільки для мікро­організмів. Його особливість полягає в тому, що один з інтермедіатів (проміжних продуктів), а саме 2-кето-3-дезокси-6-фосфоглю-конова кислота (КДФГ) унікальний, у зв'язку з чим шлях Ентнера—Дудорова називають також КДФГ-шляхом. Уперше його відкрили Н. Ентнер та М. Дудоров у бактерій Pseudomonas saccharophilia. При його функціонуванні, як і при гліколізі, глю­коза перетворюється на піруват {рис. 6.3).

Перший етап цього шляху аналогічний гліколізу — глю­коза фосфорилюється за участю АТФ і перетворюється на глю-козо-6-фосфат. Цей етап каталізує фермент гексокіназа. Далі глюкозо-6-фосфат під дією ферментів глюкозо-6-фосфатдегідрогенази та альдолази окиснюється до 6-фосфоглюконату. На нас­тупному етапі з однієї молекули 6-фосфоглюконату утворюєть­ся одна молекула гліцеральдегід-3-фосфату та одна молекула пірувату (ферменти фосфоглюконатдегідратаза та альдолаза). Гліцеральдегід-3-фосфат може піддаватися дії ферментів гліколітичного шляху і перетворюватись на другу молекулу пірувату з утворенням двох молекул АТФ і відновленням молекули НАД.

Рис. 6.3, Катаболізм глюкози. Шлях Ентнера—Дудорова:

ферменти: 1 — гексокіназа; 2 — глюкозо-6-фосфатдегідрогеназа; 3 — лактоназа; 4 — фосфоглюконатдегідратаза; 5 — альдолаза; 6 — гліцеральдегідфосфатдегідрогеназа; 7 — фосфогліцераткіназа; 8 — гліцератфосфомутаза, фосфогліцератфосфомутаза та енолаза; 9 — піруваткіназа

 

Сумарна реакція розщеплен­ня глюкози за КДФГ-шляхом має вигляд:

Глюкоза —> 2 Піруват + АТФ + + НАДН + НАДФН.

Шлях Ентнера—Дудорова досить поширений у аеробних бак­терій, а у анаеробів він зустріча­ється дуже рідко. Це зумовлено тим, що в анаеробів немає дихаль­ного ланцюга, і АТФ утворюєть­ся при фосфорилюванні на рівні субстрату. У зв'язку з цим гліко­ліз для них більш економічний: він дає дві молекули АТФ при перетворенні однієї молекули глюкози на дві молекули пірувату, в той час як при використанні КДФГ-шляху на дві молекули пірувату утворюється лише одна молекула АТФ.

Шлях Ентнера—Дудорова має важливе значення, коли субстратами служать такі сполуки, як глюконат, манонат, гексуронати. У багатьох бактерій метаболізм глюконової, манонової, глюкуронової кислот і споріднених з ними сполук здійсню­ється за шляхом Ентнера—Дудорова.




Переглядів: 2311

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ШЛЯХИ КАТАБОЛІЗМУ ГЛЮКОЗИ ТА ІНШИХ ВУГЛЕВОДІВ | Розщеплення глюкози через глюконат

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.