Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Пентозофосфатний цикл

Інші назви цього циклу: фосфоглюконатний шлях, гексозофосфатний шунт.

Пентозофосфатний цикл не є основним шляхом розщеплення глюкози. Він служить постачальником НАДФН для реакцій конст­руктивного метаболізму і рибози — для синтезу нуклеотидів.

Пентозофосфатний цикл приводить до окиснення одного з атомів глюкози з утворенням СО2 та пентози, яка шляхом ряду перебудов перетворюється на вихідний інтермедіат шляху — глюкозо-6-фосфат (рис. 6.5.).

У пентозофосфатному циклі глюкозо-6-фосфат перетворю­ється на 6-фосфоглюконат (фермент глюкозо-6-фосфатпдегідрогєназа). 6-фосфоглюконат під дією ферменту глюконат-6-фосфатдегідрогенази окиснюється до рибулозо-5-фосфату, утворен­ням якого закінчуються окиснювальні етапи пентозофосфатного циклу. Наступні реакції є реакціями перетворення пентозофосфатів на гексозофосфати та навпаки. За участю транскетолази та трансальдолази рибулозо-5-фосфат перетворюється на дві моле­кули фруктозо-6-фосфату та одну молекулу гліцеральдегід-3-фос фату, Гліцеральдегід-3-фосфат може далі залучатись до метабо­лізму через піруват. Фруктозо-6-фосфат перетворюється на глю-козо-6-фосфат (фермент глюкозофосфатізомераза), і цикл зами­кається. Дегідрогенази, які беруть участь у функціонуванні пентозофосфатного циклу, можуть бути НАД- або НАДФ:-залежними.

 

Рис. 6.5.Окиснювальний пентозофосфатний цикл. Глюко­за окиснюється до 3СО2 та гліцеральдегід-3-фосфату:

ферменти: 1 — глюкозо-6-фосфатдегідрогеназа; 2 — глюконат-6-фосфатдегідрогеназа; 3 — трансальдолаза і транскетолаза; 4 — глкжозофосфатізомераза; НАД(Ф) означає, що дегідро­геназа використовує як коферменти НАД або НАДФ

 

Слід зазначити, що неокиснювальні реакції пентозофосфатного циклу беруть участь у розщепленні пентоз у багатьох мікро­організмів. Схема катаболізму пентоз така: фосфорилюван-ня пентози у положенні 5, ізомеризація та епімеризація до про­міжних продуктів пентозофосфатного циклу, перетворення на фруктозо-6-фосфат і гліцеральдегід-3-фосфат, розщеплення за шля­хом Ембдена—Мейєргофа—Парнаса.

Сумарна реакція розщеплення глюкози у пентозофосфатному циклі:

Глюкоза + АТФ -» 6СО2 + 12 НАДФН.

Поняття "ключові ферменти"

Як молена встановити, який шлях катаболізму глюкози функціонує у того чи іншого мікроорганізму? Звичайно ж, необ­хідно визначити активності ферментів, що беруть участь у ката­болізмі глюкози. Проте багато які ферменти каталізують пере­творення глюкози за різних шляхів катаболізму цього субстра­ту. Так, гексокіназа функціонує у гліколізі, КДФГ-шляху та пентозофосфатному циклі, глюкозофосфатізомераза — у глі­колізі та пентозофосфатному циклі, глюкозо 6-фосфатдегідрогеназа — у пентозофосфатному циклі та КДФГ-шляху і т.д.

Але існують ферменти, які властиві тільки даному конк­ретному метаболічному шляхові. Це так звані ключові фермен­ти (табл. 1.1).

Таблиця 1.1.Основні шляхи катаболізму глюкози у мікроорганізмів




Переглядів: 4159

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розщеплення глюкози через глюконат | Цикл трикарбонових кислот

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.