Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Радіоактивне забруднення води та продовольства.

 

Радіоактивність та супроводжуючі її іонізуючі випромінювання існували на Землі задовго до зародження на ній життя і були присутні в космосі ще до виникнення самої Землі. Основну частину опромінення населення Землі отримує від природних джерел, бо уникнути опромінення від них неможливо. Існує два шляхи опромінення: зовнішнє та внутрішнє. Внутрішнє опромінення здійснюється через повітря, воду, продукти харчування.

Земні джерела радіації загалом відповідальні за більшу частину опромінення, котрому підлягає людина за рахунок природної радіації. В середньому вони складають більше 5/6 річного ефекту еквівалентної дози, отриманої населенням наслідок внутрішнього опромінення. Космічні промені «осягають поверхні Землі з глибин Всесвіту, а деяка частина з них народжується на Сонці під час сонячних спалахів. Космічні промені можуть досягнути поверхні Землі, або взаємодіяти з її атмосферою, народжуючи вторинне випромінювання і утворюючи різні радіонукліди.

В гірських породах землі основні радіоактивні ізотопи - це калій-40, рубідій-87, уран-238, торій-232.

Істотний вплив на організм людини справляє використання заражених продовольства та води.

Забруднення води відбувається внаслідок проникнення РР у відкриті водоймища. Радіоактивні частки формують суспензії у воді, частина осідає на дно, а частина розчиняється, заражаючи водоймища на всю глибину. Найбільше забруднюються озера, ставки, повільні ріки, дощові та розталі води. Забруднення повноводних рік незначне, тому що у них практично не може бути висока концентрація РР.

Продовольство заражається шляхом опромінення безпосередньо ІВ, аерозольним, контактним та біологічним шляхом. Безпосередній вплив ІВ на продукти практично повністю робить їх непридатними. Це відбувається внаслідок того, що ізотопи ряду хімічних елементів, які входять до складу продуктів харчування, захопивши нейтрон, перетворюються у радіоактивні елементи. У продуктах, які містять натрій, кальцій, магній, фосфор, може виникати значне зараження. До них належать: молочні та рибні продукти, різні соління, бобові та гречані крупи тощо.

Аерозольне зараження продовольства - це проникнення радіоактивного пилу у виробничі, складські приміщення та транспорт з наступним осіданням пилу на продуктах. Зараження збувається з поверхні, але РР проникає у продукти на достатньо велику глибину. Крізь скло зараження практично не відбувається, але поліетиленові мішки, кульки не перешкоджають зараженню.

Контактне зараження можливе у випадку перевезення продовольства на забрудненому транспорті, при переробці на брудному технологічному обладнанні та при пакуванні у забруднену тару.

Біологічний шлях зараження виникає, коли при випаданні РР повітря, грунт, рослинність, вода стають забрудненими. РР включаються в процеси біологічної циркуляції і обміну речовин та проникають всередину організму тварин, птиці, риб та рослин (крізь кореневу систему та листя). Активними накопичувачами радіації є капуста, цибуля, цукровий буряк, помідори, ячмінь. Менше - кукурудза, жито, овес, соняшник. Із грибів найбільше накопичує радіацію моховик, маслюк. Із тваринного світу - їжак, із птахів - качка. Із риб - в'юн, лин, сом. У картоплі РР розташовуються ближче до шкірки. Під час варіння картоплі у воду переходить 10 % цезію, буряка - 60 %. Якщо олію прокип'ятити, то зникне 37 % йоду, але стронцій та цезій залишаються.

Ступінь зараження продуктів (грунту, об'єктів) прийнято оцінювати питомою активністю, тобто відношенням активності наявних РР до одиниці маси (площі, об'єму).

Великі експериментальні дані щодо забруднення радіонуклідами продуктів харчування були одержані українськими спеціалістами після чорнобильської катастрофи 1986 року. У перші 30-40 діб після аварії критичним продуктом було молоко, яке було заражене радіоактивним цезієм та йодом, тільки наприкінці 1986 року рівень забруднення молока знизився.

Практично на території України були заражені на довгий строк усі продукти. У 1990 році активність РР перевищувала доаварійний (1985 року) рівень у хлібопродуктах - у 6 разів, у рибі - в 1,4 рази, у картоплі - в 11 разів, в овочах - у 12 разів.

 


Читайте також:

  1. V. Антропогенне забруднення навколоземного простору.
  2. Антропічні аспекти. Забруднення та самоочищення геосистем
  3. Антропогенне забруднення природного середовища. Джерела забруднень
  4. Антропогенні забруднення біосфери
  5. Види забруднювачів і джерела забруднення атмосфери
  6. Види забруднювачів і джерела забруднення атмосфери 1 страница
  7. Види забруднювачів і джерела забруднення атмосфери 2 страница
  8. Види забруднювачів і джерела забруднення атмосфери 3 страница
  9. Види забруднювачів і джерела забруднення атмосфери 4 страница
  10. Види забруднювачів і джерела забруднення атмосфери 5 страница
  11. Види забруднювачів і джерела забруднення атмосфери 6 страница
  12. Види забруднювачів і джерела забруднення атмосфери 7 страница




Переглядів: 2062

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Вплив іонізуючого випромінювання на живий організм. | Вплив електромагнітних полів та випромінювань на живі організми.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.