У відцентрових насосах всмоктування й нагнітання рідини відбувається під дією відцентрової сили, що виникає при обертанні в корпус колеса з лопатками – робочого колеса (рис.4/3.1а). Робоче колесо змонтоване на валу, що приводиться в рух за допомогою електродвигуна. По центру колеса в корпусі монтується патрубок всмоктування, за допомогою якого до насосу прикріпляється трубопровід всмоктування (рис.4/3.1б). Тангенційно до колеса в корпусі змонтовано патрубок нагнітаючого трубопроводу. За допомогою нього до насосу приєднується нагнітаючий трубопровід.
Для початку роботи насоса, він, обов’язково, повинен бути заповнений рідиною. Якщо насос монтується вище рівня рідини, що повинна поступати в насос, до в трубопроводі всмоктування повинен бути змонтований зворотний клапан (часто називають – ножним клапаном). Він повинен запобігати витіканню рідини з об’єму насоса при його заповненні рідиною перед початком роботи або при зупинці насосу. Якщо нагнітаючий трубопровід входить в ємність, в яку нагнітається рідина нижче рівня рідини, то в нагнітаючому трубопроводі також повинен бути передбачений зворотний клапан. Його задача запобігати витіканню рідини з ємності при зупинці насосу. Дальше буде розглянуто інші варіанти підключення насосів, в яких використання клапанів (одного або обох) не є обов’язковим.
Для розгляду роботи насосу слід розуміти поняття об’ємної витрати насосу та його напору. Для об’ємних насосів поняття напору не було ключовим, тому що значення напору для них визначається не гідродинамічними законами а конструктивно.
Об’ємна витрата насосу – це кількість рідини, що здатний переміщати насос.
Об’ємна витрата відцентрового насосу, на відміну від витрати об’ємних насосів, взаємопов’язана з напором насосу і неможе розглядатись окремо.
Напір насосу є ніщо інше, як корисна робота яку виконує насос над рідиною, що транспортується віднесена до сили тяжіння одиниці маси цієї рідини (ρ×g) цієї рідини.