Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Захист від ультра- та інфразвуку

Ультразвук широко застосовують в техніці для диспергування рідин, очищання поверхонь, зварювання пластмас, дефектоскопії металів, очищання газів від шкідливих домішок і т. п.

У техніці застосовують звукові хвилі частотою вище 11,2 кГц, вони охоплють частина діапазону відчутних для людини звуків. На організм людини ультразвук впливає головним чином при безпосередньому контакті, а також через повітря. При дотримання заходів безпеки робота з ультразвуком на стані здоров'я не позначається.

Для зниження шкідливого впливу підвищених рівнів ультразвуку служить зменшення шкідливого випромінювання звукової енергії у джерелі шуму, локалізація дії ультразвуку за допомогою конструкційних та планувальних заходів, організаційно-профілактичні заходи. Зменшення шкідливого випромінювання у джерелі досягається через підвищення

номінальних робочих частот джерел ультразвуку та припинення паразитного випромінювання звукової енергії. Для локалізації дії ультразвуку конструкційними та планувальним заходами використовують звукоізолювальні кожухи, напівкожухи, екрани; окремі приміщення та кабіни, де розміщують ультразвукове обладнання; блокування, що вимикає генератор ультразвуку при

порушенні звукоізоляції; дистанційне керування; облицювання приміщень та кабін звукопоглинальними матеріалами. Організаційно-профілактичні заходи передбачають інструктажі щодо характеру дії підвищених рівнів ультразвуку та про засоби захисту від нього, а також щодо організації раціонального режиму праці та відпочинку.

Як засіб індивідуального захисту від ультразвука використовують протишуми.

Коливання та звук інфразвукових частот широко поширені в сучасному виробництві та на транспорті. Вони утворюються при роботі компресорів, двигунів внутрішнього згоряння, великих вентиляторів, при русі локомотивів та автомобілів. Інфразвук є одним з несприятливих факторів виробничого довкілля, і при високих рівнях звукового тиску (більш 110-120 дБ) спостерігається шкідливий вплив його на організм людини. Довжина інфразвукової хвилі дуже велика (на частоті 3,5 Гц вона дорівнює 100 метрам), її проникнення в тканині тіла також велике. Можна сказати, людина чує інфразвук усім тілом. Основною неприємністю, яку може заподіяти інфразвук, проникнувши у тіло, є спричинення механічного резонансу пружних

коливань з частотами нижче 16 Гц, які звичайно несприйнятні на слух.

Найнебезпечнішим вважається проміжок від 6 до 9 Гц. Значні психотронні ефектинайсильніше проявляються на частоті 7 Гц, адже ця частота відповідає альфа ритму природних коливань мозку, причому будь-яка розумова робота в цьому випадку є неможливою, оскільки здається, що голова от-от розірветься на дрібні шматочки.

Інфразвук малої інтенсивності викликає нудоту і дзенькіт у вухах, а також погіршення зору і страх. Звук середньої інтенсивності руйнує органи травлення і мозок, спричиняючи параліч, загальну слабкість, а іноді сліпоту. Потужний інфразвук здатний зупинити серце. Звичайно неприємні відчуття починаються із 120 дБ інтенсивності, а травмувальні - з 130 дБ. Інфрачастоти близько 12 Гц при силі звуку в 85-110 дБ, спричиняють приступи морської хвороби і запаморочення, а коливання частотою 15-18 Гц за такої ж інтенсивності вселяють почуття занепокоєння, непевності і, нарешті, панічного страху.

Дослідники встановили, що при коливаннях близько 6 Гц у добровольців, що брали участь у дослідах, виникає відчуття утоми, потім занепокоєння, що переходить у панічний жах. Ритми, які характерні для більшості систем організму людини, лежать у інфразвуковому діапазоні - скорочення серця 1-2 Гц; дельтаритм мозку (стан сну) 0,5-3,5 Гц; альфа-ритм мозку (стан спокою) 8-13 Гц; бета ритм мозку (розумова робота) 14-35 Гц. Внутрішні органи вібрують теж з інфразвуковими частотами. У інфразвуковому діапазоні перебуває ритм кишечнику. Медики звернули увагу на небезпечний резонанс черевної порожнини, що має місце при коливаннях з частотою 4-8 Гц. Легені і серце, як об'ємні резонансні системи, також схильні до інтенсивних коливань при збігу частот їх резонансів з частотою інфразвуку. Найменший опір інфразвуку становлять стінки легень, що зрештою може спричинити їхнє ушкодження.

Для мозку картина взаємодії з інфразвуком особливо складна. Невеликій групі випробуваних осіб було запропоновано розв’язати нескладні задачі спочатку при впливі шуму з частотою нижче 15 Гц і рівнем приблизно 115 дБ, потім при дії алкоголю і, нарешті, при дії обох чинників одночасно. Було встановлено аналогію впливу на людину алкоголю і інфразвукового опромінення. При одночасному впливі цих чинників ефект підсилювався, здатність до найпростішої розумової роботи помітно погіршувалася. В інших дослідах було встановлено, що і мозок може резонувати на визначених частотах. Крім резонансу мозку як пружноінерційного тіла виявилася можливість "перехресного" ефекту резонансу інфразвуку з частотою хвиль, що існують у мозку кожної людини. Ці біологічні хвилі чітко виявляються на енцефалограмах, і за їх характером лікарі роблять висновки про ті чи інші захворювання мозку. Висловлено припущення про те, що випадкова стимуляція біохвиль інфразвуком відповідної частоти може впливати на фізіологічний стан мозку. При впливі інфразвуку фіксувалися зміни ритму серцевих скорочень і подиху, ослаблення функцій зору і слуху, підвищена стомлюваність та інші порушення.

 


Читайте також:

  1. III. Захист інтересів клієнта
  2. Аварійно-рятувальні підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, їх призначення і склад.
  3. Авілум – “син чоловіка” – повноправна людина, охороні його життя, здоров’я, захисту його майнових інтересів присвячена значна частина законника.
  4. Адміністративний захист об’єктів інтелектуальної власності від недобросовісної конкуренції
  5. Адміністративно-правовий захист об’єктів інтелектуальної власності
  6. Адміністративно-правовий захист права інтелектуальної власності
  7. Адміністративно-правовий спосіб захисту прав
  8. Адміністративно-правовий спосіб захисту прав
  9. Акустичні засоби|кошти| захисту
  10. Антитерористична захист об'єкта.
  11. Базові напрями організації захисту інформації ІКСМ.
  12. Банк (філія) - учасник СЕП не має права передавати засоби захисту інформації іншій установі.




Переглядів: 1113

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Заходи та засоби захисту від шуму та вібрацій. | Характеристики іонізуючих випромінювань. Одиниці вимірювання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.