Показники економічної ефективності інвестиційних проектів
У проектному аналізі для оцінки економічної ефективності інвестиційних проектів застосовуються наступні показники:
1. Чиста приведена вартість (чисті дисконтовані вигоди) – NPV;
2. Внутрішня норма рентабельності – IRR;
3. Коефіцієнт «Вигоди/витрати» В/С;
4. Термін окупності інвестицій – Т.
1. Чиста приведена вартість (NPV) характеризує загальний абсолютний результат інвестиційного проекту і визначається як різниця між поточною приведеною вартістю майбутніх доходів (вигод) і поточною приведеною вартістю майбутніх витрат на реалізацію проекту за весь період його життєвого циклу:
(1.28.)
де Вt– доходи (вигоди) від проекту в році t; Сt – витрати на проект в році; t – відповідний рік експлуатації проекту (t=1,2,3…n); n – число років життєвого циклу проекту (термін служби проекту), років; r – ставка дисконту (процентна ставка на позиковий капітал).
2. Внутрішня норма рентабельності (IRR) – це розрахункова ставка відсотка, при якій отримувані вигоди (доходи) від проекту стають рівними витратам на проект, тобто при якій NPV дорівнює нулю:
(1.29)
Обчислення IRR здійснюється методом послідовних наближень, шляхом визначення NPV при різних ставках дисконту (t). Якщо розрахункове значення IRR більше процентної ставки по позикових інвестиціях в проект, то такий проект вважають за доцільне.
2. Розрахунок коефіцієнта «Вигоди/витрати (В/С)» проводять за формулою:
(1.30)
Проект з великим значенням коефіцієнта (В/С) визнають привабливішим для інвестора в порівнянні з проектом, у якого значення цього коефіцієнта менше.
4. Термін окупності інвестицій (Т) є величиною, зворотною коефіцієнту В/С. При виборі проекту за цим критерієм пріоритетним вважатиметься проект з найменшим терміном окупності.