Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция


Застосування генетико - математичних методів у тваринництві

Селекційно - племінна робота – це процес управління еволюцією сільськогосподарських тварин в межах популяції (стада, породи). Цей процес відбувається по відповідному алгоритму, який втілюється в плані селекційно – племінної роботи, що розраховано на декілька років. Складання планів на перспективу потребує від селекціонерів великого об’єму розрахунків і знань відповідних математичних методів, модифікованих у відповідності зі специфікою біологічних процесів і особливостями біологічних досліджень. Такі методи називаються варіаційно – статистичнимиабобіометричними.

Предметом біометричних методів є варіаційні ознаки.Це такі ознаки, які приймають різні величини у об’єктів, які утворюють відносно однорідну групу по будь-яких основних показниках. Наприклад, у тварин однієї статево вікової групи варіаційними ознаками можуть бути надій, вага, настриг вовни і т. п.

Варіювання ознак обумовлено різними по виду і дії факторами. Варіювання має відповідну закономірність, яка базується на законі великих чисел теорії ймовірностей, який є теоретичною основою біометрії.

Вивчення варіаційної ознаки здійснюється на відповідній групі об’єктів, тобто сукупності. Розрізняють генеральну та вибіркову (випадкову) сукупність. Генеральною сукупністю може бути група тварин виду, породи. Вона складається з великої кількості об’єктів і її вивчення надто громіздке. Тому вивчають тільки частину членів генеральної сукупності, відібраних за принципом випадковості. Утворена сукупність називається випадковою вибірковою сукупністюабо вибіркою. Вибіркова сукупність повинна правильно характеризувати генеральну сукупність, тобто бути репрезентативною (представною), що досягається принципом випадкового відбору її членів.

Вибіркова сукупність може бути одержана різними шляхами (дочки бугая, взяті для оцінки із усіх можливих його дочок; відібрані для досвіду тварини). Вибірка вважається малою, якщо вона складається не більше, ніж із 30 членів (n=30). Або великою, якщо вона складається з більшої кількості об’єктів.

В залежності від того, які показники повинні бути обчислені, вибірку оформляють у вигляді варіаційних, рангових рядів, кореляційних решіток, статистичних і ієрархічних комплексів.

Застосування біометричних методів для обробки інформації дозволяє складати науково - обґрунтовані плани селекційно – племінної роботи. Основні задачі, які доводиться вирішувати при складанні планів, доцільно розділити на класи:

Обробка звітності. В цей клас задач входить обробка результатів щорічної оцінки (бонітування) тварин для визначення їх племінної цінності. Вона проводиться на різних регіональних рівнях: господарство, район, область, держава в цілому. Для рішення таких задач використовуються алгоритми обробки звітів і табличних документів.

В цей клас задач входить розрахунок параметрів, які характеризують структуру популяції: середніх генетико – статистичних констант по основних селекційних ознаках (обільномолочності, жирномолочності, м’ясних якостях); параметрів, які вказують на кореляційнорегресійний зв’язок між цими ознаками, а також показників статистичних помилок і достовірності одержуваних статистичних показників.

Розрахунки параметрів для моделювання процесів управління еволюцією сільськогосподарських тварин. Ці задачі дають добру базу для управління спадковістю. Характерним для них є використання в якості базових даних результатів розв’язку попередніх задач – основних параметрів структури популяції.

Для формалізації алгоритмів обчислення генетико – статистичних констант введемо позначення :

k - тa варіаційна ознака: надій, вміст жиру, білку в молоці; ознаки, які характеризують пристосування до механічного доїння; жива вага тварини і т. д. (k=1,2,…,K);

– значення k- тої варіаційної ознаки і- тої особини (і = 1,2,…,n);

n – кількість особин в популяції.

З урахуванням прийнятих позначень формули для обчислення середніх статистичних констант будуть мати вигляд.

Обчислення середньої арифметичної (простоїізваженої) ознакидлямалої вибірки. Для малої вибірки вона є часткою від ділення суми всіх значень варіаційної ознаки на кількість членів вибірки :

Приклад. Визначити середню живу вагу 9 тварин.

Номер тварини 1 2 3 4 5 6 7 8 9

-------------------- ----- ----- ----- ----- ----- ----- ----- ----- -----

Жива вага (кг) 480 476 475 485 460 494 510 495 490

Підставивши дані у формулу, одержимо:

.

Для визначення середньої живої ваги приплоду даної лінії, але одержаного від різних батьків, визначають середню зважену арифметичну величину, для обчислення якої суму добутків середньої живої ваги потомків по кожному пліднику на число потомків потрібно розділити на суму всіх потомків :

Приклад.Визначити середню живу вагу потомків 10 плідників.

Середня жива вага потомків

кожного плідника 460 485 510 535 560 585 610 635 660 685

--------------------------- ----- ----- ----- ----- ----- ----- ----- ----- ----- ----- ----

Кількість потомків 2 9 14 18 6 12 14 12 10 3

кожного плідника,

Підставивши дані у формулу, одержимо:

Обчислення середньої арифметичної для великої вибірки.При великій кількості обстежень (n>30) вибіркову сукупність представляють у вигляді варіаційного ряду, розподіляючи всі члени сукупності по класах з урахуванням величини варіаційної ознаки.

Позначимо кожне значення варіаційної ознаки , , , …, і назвемо варіантою,а число, що показує скільки разів зустрічається та чи інша варіанта, – частотою і позначимо , , ,…, ;

Варіація може бути дискретною (перервною), коли ознаки виражені цілими числами (кількість голів, яєць, число еритроцитів), і неперервною,коли ознаки виражені будь-яким дробовим числом (ріст в сантиметрах, вага в кілограмах, жирномолочність в %).

Обробку варіаційного ряду здійснюють різноманітними методами: методом добутків, методом сум чи різниць.

Приклад. Зі стада свиноматок 542 голови взята вибірка 50 голів. Варіаційна ознака – показник плодючості маток.

Визначимо величину класу (k) і число класів(1). Знайдемо різницю між максимальною і мінімальною плодючістю маток (D), яка називається розмахом (лімітом) мінливості плодючості. В нашому прикладі

 


Читайте також:

 1. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
 2. V. Виконання вправ на застосування узагальнювальних правил.
 3. А.1 Стан , та проблемні питання застосування симетричної та асиметричної криптографії.
 4. Автомобільні ваги із застосуванням цифрових датчиків
 5. Акти застосування норм права в механізмі правового регулювання.
 6. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
 7. Акти правозастосування, їх види
 8. Акти правозастосування.
 9. Алгоритм із застосування річної процентної ставки r.
 10. Алгоритм із застосуванням річної облікової ставки d.
 11. АЛЬТЕРНАТИВНІ ПІДХОДИ ДО ВИДІЛЕННЯ МЕТОДІВ УПРАВЛІННЯ
 12. Аміноглікозиди (стрептоміцину сульфат, гентаміцину сульфат). Механізм і спектр протимікробної дії, застосування, побічні ефекти.
Переглядів: 600

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Зв‘язок між будь-яким результатом і факторами, що на нього впливають, у загальному вигляді описується як і зветься залежністю функції y від аргументів x1, x2, x3,…xn. | Графічне зображення варіаційних рядів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.