Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Сучасний кейнсіансько-неокласичний синтез в теорії грошей

 

З позицій історичного розвитку економічної теорії сучасний монетаризм спіткала та ж доля, що і кейнсіанство. Це можна пояснити тим, що поява сучасного монетаризму була спробою дати відповідь лише на одну локальну проблему економічного розвитку — знайти вихід з інфляційного тупика, в якому опинилася капіталістична економіка в 60—70-е роки

Для Кейнса і його школи боротьба з інфляцією не була актуальною, найбільше їх цікавила проблема безробіття, і вони навіть радили використовувати інфляцію для вирішення цієї проблеми. Для Фрідмана і його школи так само не дуже актуальною була проблема боротьби з безробіттям. Їх особливо турбувала інфляція, і вони для її подолання радили жорстко обмежити пропозицію грошей темпами зростання ВНП, заспокоюючи суспільство, що ринковий механізм сам відрегулює економічну рівновагу, тобто пропонували пустити рішення проблеми зайнятості на самоплив.

Якщо економіка західного миру в 70—80-е роки вийшла на пряму поступового рівномірного зростання через відсутність високої інфляції, виявилося, що актуальні для кейнсіанців і монетаристів локальні проблеми не просто зникли, а трансформувалися в хронічні і одночасні. Інфляція і безробіття постійно «тліють» в ринковій економіці, загрожуючи підірвати її механізм то в одному, то в іншому напрямі, а то і в обох відразу. Ні кейнсіанські, ні монетаристські рецепти в їх чистому виді для цього не годилися, що і визначило процес взаємопроникнення цих ідей, формування кейнсіансько-монетаристського синтезу як нового етапу в розвитку монетаристської теорії.

Сьогодні вже більшість економістів визнає активний вплив кількісного чинника (М) на хід процесів у сфері реальної економіки на коротких інтервалах і на рівень цін (і інфляцію) — на довгострокових. Визнають вони і важливу роль держави в регулюванні економіки, тільки по-різному розставляють акценти при визначенні механізму регулювання. Одні з них більше уваги приділяють активному прямому впливу на реальний сектор економіки через механізм фіскально-бюджетної політики, яка дає підстави звинувачувати їх в прихильності до кейнсіанству. Інші, не відкидаючи ролі фіскально-бюджетної політики, перевагу надають монетарному механізму в економічному регулюванні, яке свідчить про великі симпатії їх до монетаризму. Разом з тим всі вони визнають допустимість стриманої інфляції, її позитивний вплив на розвиток реальної економіки і можливість центральних банків регулювати пропозицію грошей (М) на адекватному стриманій інфляції рівні.

Представники обох напрямів монетаристської теорії погоджуються з тим, що зупинити інфляційну спіраль важко, що легше її попередити, ніж потім подолати. Тому вони єдині в тому, що кожна країна повинна виробити таку стратегію монетарної політики, яка не дала б можливості інфляції вийти з-під контролю. Для цього центральні банки повинні мати високий рівень самостійності, а пріоритетом його повинне стати досягнення довгострокової стратегічної мети, а не орієнтація на поточні вимоги економічних суб'єктів або політичних структур. Щодо змісту такої стратегічної мети, позиції окремих дослідників розходяться: одні пропонують стабілізацію цін, інші — стабілізацію грошової маси, треті — стабілізацію попиту, четверті — стабілізацію номінального ВНП.

Спираючись на рекомендації, які синтезують ідеї монетаристської і кейнсіанської шкіл, сучасна регулятивна практика досить ефективно сполучає свою прихильність довгостроковій меті економічного розвитку, яка походить з монетаристських ідей, з обережним застосуванням регулюючих заходів держави на короткострокових інтервалах, зокрема у межах економічного циклу. Тому Заходу вдалося запобігти великих економічних потрясінь з початку 80-х років XX ст.

 


ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 2

ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ОРГАНІЗАЦІЇ ГРОШОВОГО ОБОРОТУ

 

ТЕМА 3: “ГРОШОВИЙ ОБОРОТ І ГРОШОВА МАСА”

План.

3.1. Сутність і структура грошового обороту.

3.2. Модель грошового обороту. Грошові потоки.

3.3. Маса грошей в обігу. Грошові агрегати і грошова база.

3.4. Закон грошового обігу.

3.5. Механізм зміни маси грошей в обігу. Грошово-кредитний мультиплікатор.

Мета:зрозуміти сутність та взаємозв'язок таких економічних явищ, як грошовий оборот, фінанси, кредит; засвоїти механізм взаємозв'язків через грошовий оборот основних груп економічних суб'єктів та головних ринків, а також головні грошові потоки між ними; розібратися в усіх основних показниках, що характеризують обсяг грошової маси; зрозуміти механізм зміни маси грошей в обороті; визначити фактори впливу на швидкість обігу грошей та їх значення для економіки.

Література:

1. Гроші та кредит: Підручник /М.І. Савлук, А.М. Мороз, М.Ф. Пуховкі-на та ін.; За заг ред. М.І. Савлука. - К.: КНЕУ, 2001. - 602 с.

2. Гроші, банки та кредит: у схемах і коментарях: Навчальний посіб­ник/ За ред. Б.Л. Луціва - 2-ге видання. - Тернопіль: Карт-бланш, 2000.- 225 с.

3. Гроші та кредит: Підручник / За ред. проф. Б.С. Івасіва. - К.: КНЕУ, 1999.- 404 с.

4. Гальчинський А.С. Теорія грошей: Навч. посібник. - К.: Основи, 1999.- 413с.

5. Демківський А.В. Гроші та кредит. Навчальний посібник – К.: Дакор, 2007. – 528 с.

6. Лагутін В.Д. Гроші та грошовий обіг: Навч. посібник. - К.: Знання, 1998.-181с.

7. Щетинін А.І. Гроші та кредит: Підручник: Вид. 2-ге, перероб. та доп. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 432 с.

8. Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затверджена постановою Правління НБУ, від 29 березня 2001р. № 135 // Законодавчі і нормативні акти з банківської діяль­ності. -2001. - № 5. - С. 43-103.

9. Інструкція про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України, затверджена постановою правління НБУ від 19 люто­го 2001р. № 69 // Законодавчі і нормативні акти з банківської діяль­ності. - 2001.-№ 4. - С. 5-34.


Читайте також:

  1. IV. ТИМЧАСОВА ВАРТІСТЬ ГРОШЕЙ
  2. А .Маршалл - основоположник неокласичної теорії.
  3. Аеробний механізм ресинтезу АТФ
  4. Аксіоматичний метод у математиці та суть аксіоматичної побудови теорії.
  5. Альтернативні теорії вартості
  6. Альтернативні теорії капіталу
  7. Альтернативні теорії макроекономічного регулювання
  8. Альтернативні теорії максимізації
  9. Альтернативні уявлення щодо макроекономічного регулювання: теорії раціональних сподівань та економіка пропозиції. Крива Лафера.
  10. Аналіз і синтез.
  11. Аналіз міжринкової взаємодії товарів і грошей
  12. Аналіз та синтез моделей систем




Переглядів: 684

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Сучасний монетаризм як напрям розвитку кількісної теорії | Сутність і економічна основа грошового обороту

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.