Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Тема: Класифікація сортаменту, та його виробництво.

Сталі загартовано-відпалені, економно-леговані високої міц­ності.

Тільки загартуванням звичайної низьколегованої сталі типу 14Г2,16ГС, 14ХГС можна одержати досить високі механічні властивості (сгт > 750 МПа, (Ув > 850 МПа, 3 >12%). Однак, така сталь під дією тепла зварювальної дуги на деякій ширині в зоні зварного шва розміцнюється на 15-30%. Легування цих сталей молібденом (від 0,15 до 0,40%), ванадієм (від 0,07 до 0,15%), а також деякими іншими елементами у незначній кількості (О, М, АІ, И) забезпечує збереження високої міцності в стані після загартування і відпалу, дозволяє суттєво зменшити ступінь розміцнювання та ширину зони розміцнювання. Для зварних конструкцій рекомендоване використання наступних марок сталей: 12Г2СМФ, 14ГН2МФАЮ, 14Х2ГМР, 12ХГН2МФБАЮ.

Сталі високолеговані, конструкційні.

Сталі високолеговані (легу­ючих елементів більше 5%) класифікуються в залежності від основних легуючих елементів та призначення:

1. корозійностійкі - стійкі проти електрохімічної корозії; міжкристале-

вої корозії, корозії під дією напружень. Це сталі в основному хромисті

(наприклад 1X13, 4X13, Х18) або хромонікелеві (наприклад Х17Н2,

1X18Н9).

2. жаростійкі (окалиностійкі) - стійкі проти хімічного руйнування в газо­вому середовищі при температурі вище 50°С, що працюють в режимі слабкого навантаження. До них належать сталі хромистокремнієві (наприклад Х9С2), хромистонікелеві (наприклад Х23Н18).

3. жароміцні - здатні працювати при високих температурах на протягом визначеного часу і одночасно відповідають умові жаростійкості. Це в основному сталі хромонікелевомолібденові (наприклад 20ХН2М), хромонікелевомолібденованадієві (наприклад 30ХН2МФА).

 

План:

1. Визначення сортаменту.

2. Класифікація сортаменту:

а) Сортамент сталей;

б) Сортамент сплавів.

3. Виробництво сортаменту.

Література:

Обов'язкова: [2] Клименко Ф.Є. Металеві конструкції: . Львів: Світ 2002. с.21-22

Додаткова: [1] Чертов І.М. Зварні конструкції: Підручник.- К.: Арістей, 2006. с. 45-46, 48.

Для металевих конструкцій сьогодні промисло­вість постачає прокатні, пресовані, гнуті та гнутозварені профілі. Наявність готових профілів разом з їх машинною обробкою, механізованими автоматизованими процесами з'єднання забез­печують індустріальне та швидке виготовлення металевих конструкцій.

Перелік прокатних та інших профілів, у якому зазначені їх форма, розміри, допуски, характе­ристики металу, маси одиниці довжини профілю, геометричні характеристики перерізів, а також умови постачання, називається сортаментом. Усі профілі за умовами використання поділя­ють на дві групи: профілі загального і спеціаль­ного призначень. Найбільш масові профілі загаль­ного призначення, які широко використовують у різних галузях промисловості та будівництві при найрізноманітніших силових впливах — розтя­гові, згинанні, стисканні та їх поєднаннях. До цієї групи належать двотаврові балки, швелери, кут­ники рівнополичкові і нерівнополичкові, труби круглі, прямокутні, квадратні, профілі таврові, Z-подібні, С-подібні, коритоподібні (рис. ), листи, круг, квадрат, сталеві линви.

Рис. Основні типи профілів, що використовуються в несучих металевих конструкціях: а — прокатні та пресовані; б — гнуті.

 

До профілів спе­ціального призначення, які використовують у будівництві, належать профілі, форма й розміри яких визначаються функціональним призначен­ням та особливостями конструкцій. Це гофровані профілі (профільовані настили для покрівель і стін), профілі вікон, дверей, ліхтарів, двотаврові балки для підвісного транспорту, кранові рейки.

Сталеві профілі отримують шляхом гарячого прокатування, холодного профілювання тонких листів та зварювання.

Сортаменти складають звичайно у порядку зростання основних розмірів профілів і оформля­ють у вигляді державних стандартів або відомчих технічних умов. Більшу частину профілів зі сталі (сортовий та профільний прокати, безшовні труби, листовий прокат тощо) виготовляють методом га­рячого прокатування, яке є найдешевшим (за ви­нятком труб) видом формоутворення.

Сортовий прокат поєднує кутники рівно- і не­рівнополичкові, круглу, квадратну та стрічкову сталі. Профільний — двотаври, швелери, таври тощо. З багатьох видів листового прокату в будів­ництві найширше застосовують товстолистову та широколистову універсальну сталь.

Гнуті, у тому числі гофровані, профілі відкри­того типу виготовляють методом безперервного холодного профілювання з листової рулонної ста­лі. Замкнуті гнутозварні профілі виготовляють так само з подальшим зварюванням замикального шва струмами високої частоти. До них належать електрозварні труби круглого перерізу, профілі квадратного та прямокутного перерізів. Профілі двох останніх типів дорожчі за прокатні. Винят­ком є електрозварні труби, які дешевші, ніж га­рячекатані безшовні.

Зварні двотаврові профілі виготовляють з широколистової сталі на потокових лініях шляхом автоматичного електродугового зварювання.

У конструкціях з алюмінієвих сплавів найчас­тіше використовують прокатні, гнуті та пресовані профілі. Гарячим прокатуванням отримують лис­ти. Кутники, таври, двотаври, швелери, труби та інші профілі (інколи дуже складної форми), як відкриті, так і закриті, найчастіше виготовляють гарячим пресуванням циліндричної заготовки че­рез матрицю з отвором необхідної форми.

Випускають також профілі, гнуті у холодному стані. Простий та дешевий процес пресування, а також великий асортимент зумовлюють найбільше ви­користання пресованих профілів.

Проектуючи будівельні металеві конструкції, необхідно компонувати їх на весь об'єкт у цілому з найменшої кількості різних профілів.

При використанні в одній конструкції профілів однакового калібру, але різної товщини, відміна за товщиною має становити не менше 2 мм. За­бороняється використовувати в одній і тій же конструкції профілі однакових розмірів, але з ма­теріалів різних марок.

З метою зменшення обсягів робіт, зумовлених сортуванням, складуванням, транспортуванням, правленням і обробкою металу, користуються ско­роченими сортаментами профілів загального при­значення. Ці сортаменти складені на основі аналі­зу конструкцій масового будівництва. Вони міс­тять перелік найбільш використовуваних про­філів і при проектуванні їх застосовують в першу чергу.

Сортамент сталей.

Гарячекатані рівнополичні кутники. Поставляються довжиною 4-13 м з полицями 20-250 мм і товщиною 3-30 мм.

Гарячекатані нерівнополичні кутники. Поставляються довжиною 4-13 м з малими полицями шириною 16-160 мм, великими полицями шириною 25-250 мм і товщиною 16-160 мм.

Холодногнуті кутники. Випускаються у вигляді рівнобокого і не­рівнобокого профілю. Рівнобокі профілі з вуглецевої сталі виготовляють з полицями шириною 16-220 мм і товщиною 1-10 мм. Нерівнобокі профілі з вуглецевої та низьколегованої сталі виготовляють з великими полицями шириною 25-220 мм, малими полицями шириною 20-180 мм і товщиною 1,5-10 мм. Рівнобокі профілі з низьколегованої сталі виготовляють з поли­цями шириною 16-200 мм і товщиною 1-10 мм. Профілі постачаються довжиною 4-12 м.

Гарячекатані швелери. Випускаються з нахилом внутрішніх граней полиць та без нахилів. Висота швелерів 50-400 мм, ширина полиць 32-115 мм, товщина стінок 4,4-8 мм. Швелери постачаються довжиною 4-13 м.

Гнуті рівнополичні швелери. Виготовляються висотою 28-410 мм з ши­риною полиць 20-160 мм; товщиною профілю 1-10 мм; довжиною 4-12 м.

Холодногнуті нерівнополичні швелери. Постачаються висотою 16-270 мм з великою полицею шириною 20-90 мм, малою полицею шириною 10-80 мм, довжиною 3-12 м.

Двотаври з гарячекатаної сталі. Виготовляють висотою 100-600 мм з полицями шириною 5,5-190 мм, товщиною 4,5-12 мм, довжиною 4-13 м.

Гнуті зетові профілі. Виготовляються з вуглецевої сталі висо­тою 10-265 мм з полицями шириною 30-110 мм, товщиною 2-6 мм, довжиною 3-12 м.

Прокат листовий гарячекатаний. Виготовляється в листах та рулонах. Листовий прокат товщиною від 0,4 до 160 мм, шириною 500-3800 мм, довжиною 710-900 мм; рулонний прокат - товщиною 1,2-12 мм, шириною 500-2200 мм.

Прокат листовий холоднокатаний. Виготовляється в листах та рулонах. Листовий прокат товщиною 0,35-5,0 мм, шириною 500-2300 мм, довжиною 1000-6000 мм; рулонний прокат - товщина від 0,5 до 3,0 мм, ширина 500-2300 мм.

Товстолистова корозійностійка, жаростійка і жароміцна сталь. Виготовляється у вигляді листів товщиною 4-50 мм.

Труби. Різної технології виготовлення (гарячекатані, холоднотягнуті, безшовні, зварні та інш.). Діаметром від 0,32 до 820 мм, товщиною стінки від 0,1 до 75 мм, довжиною 3-12 м.

Вироби зі сталі. Сталь кругла чи квадратна, калібрована, шести­гранна, срібляна, стрічка, полоса, дріт та інш.

Сортамент сплавів.

Листи алюмінієві. В залежності від марки сплаву і стану його поста­чання виготовляються листи товщиною від 0,5 до 10,5 мм, шириною від 600 до 2000 мм і довжиною від 2 до 7 м.

Плити алюмінієві. Виготовляються товщиною 11-200 мм, шириною 1200-2000 мм, довжиною 2-8 м.

Фасонні пресовані алюмінієві профілі:

- рівнобокий кутник розміром 10-250 мм;

- рівностінний нерівнобокий кутник розміром 9,5 х 6,0 ÷ 450 х 160 мм;

- бульбокутник розміром 13x12 ÷30x35 мм;

- тавр розміром 5 х 25÷300 х 165 мм;

- двотавр розміром 5 х 13 ÷300 х 175 мм;

- рівнотовщинний швелер розміром 3 х 62 ÷275 х 275 мм;

- відбортований швелер розміром 5 х 76 ÷95 х 99 мм;

- таврошвелер розміром 25 х 50 ÷ 90 х 114 мм;

- трапецієподібний відбортований швелер розміром 17 х 40 ÷100 х150 мм;

- зет нормальний розміром 6,6 х 12 ÷ 180 х 50 мм;

- зет фасонний розміром 16 х 13 ÷140 х 60 мм;

Труба пресована зовнішнім діаметром від 18 до 340 мм і товщиною стінки від 1,5 до 40 мм.

Труба катана (тягнута) діаметром від 6 до 120 мм і товщиною стінки 0,5-5 мм.

Труба фасонно-овальна - каплеподібна, квадратна, прямокутна.

Вироби з алюмінієвих сплавів: полоса, прутки; дріт, поковки; та ін.

 

 


Читайте також:

  1. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  2. V. Класифікація і внесення поправок
  3. V. Класифікація рахунків
  4. А. Структурно-функціональна класифікація нирок залежно від ступеню злиття окремих нирочок у компактний орган.
  5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  6. Аналітичні процедури внутрішнього аудиту та їх класифікація.
  7. Банківська платіжна картка як засіб розрахунків. Класифікація платіжних карток
  8. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. особливості побудови банківської системи в Україн
  9. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  10. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  11. Банківський кредит та його класифікація.
  12. Банківські ресурси, їх види та класифікація




Переглядів: 1709

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Сталі з обмеженою здатністю до зварювання. Сталі середньо-вуглецеві звичайної якості. | Вибір матеріалу для зварних конструкцій.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.