Власні напівпровідники застосовують обмежено. В електроніці для виготовлення напівпровідникових активних приладів використовують ефекти, які виникають, коли в напівпровідник вводиться домішка, тобто відбувається його легування. Такий напівпровідник називають домішковим. Це обумовлено тим, що у вказаних структурах можна забезпечувати носії заряду двох видів (електрони і дірки), точно керувати їх концентраціями і в такий спосіб цілеспрямовано змінювати властивості напівпровідника.
Якщо. розривається ковалентний зв'язок, одночасно виникають вільний електрон та дірка. Якби можна було одержати вільний електрон, не розриваючи ковалентного зв'язку, то дірки не виникали б і можна було б утворити концентрацію вільних електронів, яка перебільшувала б концентрацію дірок. Так само, якщо можна було б одержати розірваний ковалентний зв'язок, не вивільняючи електрон, то вдалося б зробити концентрацію дірок більшою за концентрацію вільних електронів. Ці можливості реалізуються завдяки легуванню основного напівпровідникового матеріалу домішуванням дуже малої кількості побічних елементів, які називають домішками.
Включення домішок у напівпровідники на (10-7...10-9)% дозволяють суттєво збільшити їх провідність.
Кожний атом ґрат германію чи кремнію має чотири валентні електрони, і всі вони беруть участь у створенні ковалентних зв'язків. Якщо у кристалі напівпровідника замінити один з його атомів атомом домішки з п'ятьма валентними електронами, то атом домішки внесе на один електрон більше, ніж необхідно для заповнення ковалентних зв'язків. Цей зайвий електрон може стати рухомим і вільним без розриву ковалентних зв'язків і, отже, без утворення дірки.