Рис. 8.1 - Графіки, що пояснюють принцип підсилення
безперервних сигналів
Таким чином
.
Знак (-) показує, що фаза напруги на виході підсилювача протилежна фазі напруги на вході.
Амплітуда вихідної напруги, що дорівнює Umвих=Ima·Rа при визначеному виборі елементів схеми (Еа, Uзс, Rа) може бути значно більше амплітуди вихідної напруги.
Відношення називається коефіцієнтом підсилення напруги. У цьому і полягає принцип посилення електричних сигналів у лампових підсилювачах. Це порозумівається властивостями електронної лампи, завдяки яким за допомогою слабких електричних сигналів, що подаються на сітку лампи підсилювача, можна керувати струмом в анодному колі лампи й одержувати на навантаженні більш потужні коливання, ніж вхідний сигнал. Це можливо тому, що керуюча сітка лампи знаходиться значно ближче до катода ніж анод, і її вплив на анодний струм великий.
Роль резистора навантаження Rа полягає в тому, що, завдяки йому, напруга на аноді лампи змінюється відповідно до закону зміни вхідного сигналу, що забезпечує підсилення.
Якщо опір резистора Rа дорівнює нулю, на аноді лампи буде постійна напруга Uа=Еа.Зміни напруги на аноді лампи не буде, а отже, не буде підсилення (Uвих=0).
8.2 Типова принципова схема підсилювача
Найпростішим ламповим підсилювачем електричних сигналів є підсилювач на тріоді. В лампових підсилювачах використовується властивість лампи керувати у великих межах анодним струмом шляхом незначних змін напруги на керуючій сітці. Принципова схема найпростішого підсилювача на тріоді приведена на рис. 8.2. В анодне коло лампи включені джерела анодного живлення Еа (джерело постійного струму) і резистор анодного навантаження Rа.
В катодне коло лампи включене коло автоматичного зсуву RК, СК, за допомогою якого обирається режим роботи лампи.
Резистор Rа виконує три функції:
- забезпечує відвід (витік) електронів із сітки на землю;
- забезпечує подачу напруги зсуву на сіткуз елементів RК, СК;
разом з конденсатором СР1 складає перехідний коло для передачі вхідного сигналу на сітку лампи.