Фінанси – це економічна категорія Сутність фінансів як економічної категорії полягає в тім , що фінанси завжди мають грошову форму вираження. Фінанси відбивають процес руху грошей у готівковій і у безготівкової формах, крім того , рух усіх інвестиційних цінностей , що заміняють у якийсь визначений момент часу кошти ( цінні папери, дорогоцінні метали, об'єкт вкладення капіталу).
У суспільстві в різні періоди і на різних рівнях його розвитку, починаючи з підприємств і закінчуючи всім суспільством у цілому , виникає необхідність створення й використання різних грошових фондів, яки грошових би направлялися на рішення соціальних програм у суспільстві, на здійснення капітальних і фінансових вкладень, реалізацію різних державних програм. Сукупність економічних відносин , що виникають між державою, регіонами, галузями, підприємствами й окремими громадянами у зв'язку зі створенням і використанням грошових фондів прийнято вважати фінансовими.
Фінанси – це система грошових відноси, що виникає в при формуванні й використанні централізованих і нецентралізованих грошових фондів і при утворенні грошових коштів.
Фінанси – це економічна категорія, яка відображає створення та використання грошових фондів у процесі розподілу і перерозподілу валового внутрішнього продукту.
Фінансові відносини реалізуються у таких діалектичних формах(види фінансів):
Між грошовими фондами й коштами мається визначене розходження.
Кошти означають гроші, що знаходяться в повному розпорядженні суб’єктів господарської діяльності й громадянина, і використовувані ними вільно, без усяких обмежень.
Під грошовими фондами розуміється частина грошей, що відокремилася, що має цільове призначення і відносну самостійність функціонування. Наприклад , амортизаційний фонд , фонд фінансового резерву, фонд заробітної плати, Централізований Пенсійний фонд, фонди соціального страхування й інші.