Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Безробіття: сутність, види, соціально – економічні наслідки.

Безробітні – це люди , які не мають роботи, але здатні і готові працювати і шукають роботу.

Головним показником використання ресурсів праці є рівень безробіття в країні - це вираження у % відношення кількості безроб. до економічно активного населення.

Економічно активне населення = зайняті і безробітні.

Тільки в кінці 80-х поч.. 90-х років увага до проблеми безробіття значно виросла як із сторони держави так і вчених. 1991р. З-н « О занятости населения». В 1994р. в Україні було офіціально зареєстровано 100 тис. безробітних.

Типи безробіття:

1) фрикційне – це безробіття пов'язане з добровільною зміною працівником

місця роботи і періодами тимчасового звільнення. Існування цього типу безробіття є природним явищем , це сама легка форма безроб. , оскільки не потребує перенавчання , затрат на нього грошей і часу.

2) структурне - пов'язане із зміною попиту на товари і в технології.(Н.д:попит на якийсь товар знижується, то падає попит на р. с., що його виготовляє ) Це більш складна і довготермінова форма , тут необхідна серйозна допомога зі сторони держави ( перенавчання, проведення заходів в рамках структурної політики держави: регіональне розміщення нових виробництв.)

3) циклічне – це безробіття породжене загальним економічним станом. Циклічне безробіття – це один із наслідків скорочення ВНП. «Лікування» тільки шляхом оздоровлення ситуації в цілому.

Коли ми кажемо про повну зайнятість , то це не означає, що зовсім відсутнє безробіття. Це зв'язано з тим , що наявність фрикційного і структурного безробіття економісти вважають нормальним станом економіки. А тому якщо нема циклічного безробіття , то серйозних проблем із зайнятістю також нема: все йде так як повинно бути.

Повна зайнятість – це відсутність циклічного безробіття. Для кількісної характеристики цього явища використовують ще поняття природна норма безробіття, яка відображає рівень безробіття, що відповідає повній зайнятості.

Сама величина природної норми безробіття визиває у економістів певні розбіжності. Вважається , що для різних періодів часу вона може бути різною, причому , можна спостерігати її зростання у часі. Для теперішнього періоду величина норми прир. безробіття оцінюється багатьма економістами в 5-6,5%. Для тією кількості економічно активного населення, яке є в Україні , це відповідає 1,2-1,6 млн. безробітних.

Причини безробіття

Три основні концепції , що пояснюють безробіття:

1) Класична теорія зайнятості( Д.Рікардо, Дж.Мілль, А.Маршалл). Причина в дуже високій заробітній платі , що породжує надлишок пропозиції праці. Це результат певних вимог самих найманих працівників.

Вирішення проблем безробіття: вільна гра ринкових сил – попиту, пропозиції і заробітної плати – забезпечить необхідну координацію в сфері зайнятості (якщо надлишок пропозиції, то зменшиться заробітна плата і підвищує попит на робочу силу.)

2) Кейнсіанська теорія. На відміну від класиків , які не вбачали в безробітті серйозної проблеми , Кейнс вважав це лихом. Масовий вибух безробіття в період « Великої депресії» в США ( майже 25% ). Одними класичними методами не справитись . Кейнс погоджувався , що зниження з/п може привести до підвищення зайнятості. Але одночасно він вказував , що 1) на практиці важко знизити заробітну плату ; 2) а якщо і удасться , то знизиться попит на споживчі товари, що негативно впливає на виробництво і зайнятість. Кейнс вважав, що в цих умовах не відбудеться і підвищення попиту на інвестиційні товари, оскільки інвестиційні рішення в багатьох випадках базуються на майбутніх очікуваннях, а вони в даних умовах за думкою багатьох господарських суб'єктів несприятливі.

Причина безробіття – низький попит. Ліки від безробіття – експансіоністська політика держави, з використанням фіскальних інструментів.

3) Монетаристська. Співзвучна з ідеями класичної школи. Монетаризм – це направлення в екон. науці, яке кинуло визов в 60-70-х роках кейнсіанцям. Монетаристи намагаються відродити віру в сильний регулюючий механізм ринку, в його можливості забезпечити макроекономічну стабільність. На погляд монетаризму держава обмежила конструктивну здатність ринку. Ринок праці втратив свою гнучкість із-за втручання держави і профспілок.

Дуже висока з/п створює великі проблеми в області зайнятості. Ліки від безробіття – вивільнення ринку від втручання держави (в області з/п) і проведення тонкої державної політики по підвищенню його гнучкості(створення системи освіти, стимулювання міжрегіонального переливу робочої сили).

Наслідки безробіття (економічні, соціальні, психологічні):

1. Індивідуальні:

- знижується або стає нульовим рівень доходів.

- проблема з грошима породжує проблеми з обсягом і якістю споживання.

- втрата кваліфікації

- значні психологічні проблеми.

2. Для суспільства.

- недовиробництво ВНП

Американський вчений Артур Оукен вивів закон, згідно якому при перевищенні фактичного рівня безробіття над природною нормою безробіття на 1% недовиробництво ВНП складає 2,5%

Наприклад: при фактичному рівні безробіття в 8,3% і природній нормі - 6% недовиробництво ВНП складає (8,3 - 6)*2,5 =2,3*2,5=5,75%

- визиває певну соціальну напругу в суспільстві.

- ускладнення криміногенної ситуації в країні.

 

 


Читайте також:

 1. Cплата єдиного соціального внеску - 2013
 2. II. Поняття соціального процесу.
 3. V. Економічні цикли.
 4. Агенти змін у соціальному секторі
 5. Адміністративні, економічні й інституційні методи.
 6. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
 7. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
 8. Адміністративно-територіальний устрій та соціально-економічний розвиток
 9. Активний характер соціальної політики.
 10. Актуальність проблеми професійної етики соціальної роботи
 11. Акціонерна власність в економічній системі
 12. Американська модель соціальної відповідальності
Переглядів: 2531

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ринок праці і механізм його дії | Економічне зростання.: сутність, показники, фактори, моделі.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.